Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firmy môžu obísť legislatívu o kolektívnych zmluvách

Firmy môžu obísť legislatívu o kolektívnych zmluvách
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. januára 2014 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Podľa denníka SME si zamestnávatelia môžu vytvoriť nový zamestnávateľský zväz alebo vstúpiť do toho, ktorého kolektívna zmluva vyššieho stupňa im viac vyhovuje.

Nevýhodná legislatíva núti podnikateľov k jej obchádzaniu

Novela zákona, ktorá umožnila rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu, prinútila podnikateľov k zvažovaniu možností, ako ju obísť. „Dvaja zamestnávatelia sa môžu dohodnúť, že založia nový zväz a uzatvoria kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Dvaja nájdu kompromis rýchlejšie ako viacerí. Počty firemných zväzov by tak mohli rásť,“ napísal v pondelok denník SME.

Ďalšou možnosťou je vstup do zamestnávateľského zväzu z iného odvetvia, než kam firma patrí. „Tak sa môže stať, že strojárska firma vstúpi do zväzu pekárov, lebo ich kolektívna zmluva sa jej bude zdať pre ňu menej nákladná alebo má odtiaľ najviac zákazníkov,“ uviedlo SME.

Nová legislatíva stanovila pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanovuje podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť sa rozširuje len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Z rozšírenia záväznosti KZVS sú vylúčené niektoré kategórie zamestnávateľov.

Firmy majú problém aj s trestnou zodpovednosťou

Rezort spravodlivosti pred koncom roka predstavil návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických firiem. Najvyšším navrhovaným trestom je právna smrť firmy, teda jej zrušenie. „Zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb v rozsahu a spôsobom, ako navrhuje ministerstvo, je pre nás neprijateľné. Vymedzilo totiž okruh 121 trestných činov, za ktoré chce postihovať právnické osoby, bez ohľadu na konkrétnu zodpovednosť fyzických osôb, ktoré Trestný zákon porušili,“ uviedol pre pondelňajšie vydanie Hospodárskych novín výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

K návrhu sa mohli podniky či organizácie vyjadrovať do minulého týždňa a túto možnosť naplno využili. K jeho obsahu bolo totiž prijatých až 74 zásadných pripomienok, informovali ďalej HN.

Viac o návrhu zákona sa dozviete tu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X