Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rozširovanie kolektívnych zmlúv poškodí zamestnávateľov

Rozširovanie kolektívnych zmlúv je podľa zamestnávateľov škodlivé
Zástupca odborových zväzov SR Anton Szalay a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter počas podpisovania dvoch kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Foto: SITA
28. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

„Odborári nie sú tí, ktorí vytvárajú pracovné miesta. Nie je preto žiadny logický dôvod na zvyšovanie ich právomocí a zásahov do fungovania podnikov bez toho, aby podnikatelia mali možnosť chrániť svoje oprávnené záujmy,“ uviedli zamestnávatelia. 

Zákon zavádzajúci princíp „o nás bez nás“, hovoria zamestnávatelia

Zavedenie núteného rozširovania vyšších kolektívnych zmlúv významne poškodí podnikateľské prostredie. Vyhlásili to slovenskí zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a Klube 500.
 

 
Tí preto zásadne nesúhlasia so schválenou novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá zavádza nútené rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS). „Zákon zavádzajúci princíp „o nás bez nás“ dáva významnú právomoc do rúk odborárskych bossov a zbavuje zamestnávateľov možnosti reálne rozhodovať o mzdovej politike v firme,“ uviedli vo svojom vyhlásení.
 

Novela môže zamestnávateľom spôsobiť nemalé škody

Zamestnávatelia nesúhlasia s novelou zákona, ktorú napriek vetu prezidenta Ivana Gašparoviča a rozsiahlej kritike opozície, v stredu definitívne schválili poslanci Národnej rady SR. „Novela zavádza rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na tých zamestnávateľov, ktorí o nich nerokovali a s ich obsahom ani nesúhlasia. Nedobrovoľné rozširovanie KZVS môže dotknutým zamestnávateľom spôsobiť nemalé škody, či dokonca ohroziť ich existenciu v čase krízy,“ konštatujú zamestnávatelia. Žiadajú preto zákon upraviť hneď ako to bude možné tak, aby odrážal funkciu a postavenie zamestnávateľov a zamestnancov pri kolektívnom vyjednávaní. 
 
Firmy pripomínajú, že odborári majú aj v súčasnosti legitímne právo na kolektívne vyjednávanie, a to i v podnikoch, ktoré nie sú zapojené do systému uzatvárania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. „V týchto podnikoch môžu vyjednávať na podnikovej úrovni a uzatvárať podnikové kolektívne zmluvy, ktoré majú pre konkrétneho zamestnávateľa záväzný charakter. A to je presne priestor pre odborové organizácie a ich aktivitu v prospech ochrany práv zamestnancov. Odborári nie sú tí, ktorí vytvárajú pracovné miesta. Odborári nerozširujú a nezvyšujú výrobu. Odborári nemusia hľadať odbyt na existujúcu produkciu podniku. Nie je preto žiadny logický dôvod na zvyšovanie ich právomocí a zásahov do fungovania podnikov bez toho, aby podnikatelia mali možnosť chrániť svoje oprávnené záujmy,“ uviedli zamestnávatelia. 
 

 

Nová legislatíva má narúšať právo

RÚZ, AZZZ, SOPK a Klub 500 upozorňujú na právne aspekty núteného rozširovania kolektívnych zmlúv, ktoré podľa nich narúša princíp zmluvnej voľnosti, nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva a právo na podnikanie. „Uvedeným znením sa narušuje známa právna zásada, ktorá je súčasťou európskej právnej kultúry a podľa ktorej sa zmluvou môžu upravovať iba vzťahy medzi zúčastneným zmluvnými stranami,“ konštatujú firmy.
 
Zamestnávateľ, na ktorého sa má rozšíriť záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, totiž podľa nich nemá prakticky žiadnu možnosť obrany a jediné čo mu zostane, je podriadiť sa tomuto aktu. „Takýto stav nepochybne nemôže zodpovedať zásadám, ktoré charakterizujú právny štát. Štát v tejto súvislosti tiež môže čeliť radu žalôb o náhradu škody zo strany dotknutých firiem, ktoré budú nedobrovoľným rozširovaním poškodené,“ upozorňujú zamestnávatelia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X