Malým podnikom by pomohlo rodinné zdaňovanie
„Ide o to, aby sa rodina odbremenila od zložitostí pri podnikaní,“ vysvetlil prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Malým podnikateľom by tiež pomohli živnostenské licencie
Zlepšiť situáciu malých podnikov by mohlo rodinné zdaňovanie. Konštatoval to po sneme Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) jej prezident Vladimír Sirotka. „Rodinné zdaňovanie by malo chápať rodinu ako subjekt daňového práva. Ide o to, aby sa rodina odbremenila od zložitostí pri podnikaní,“ vysvetlil.
Z vlaňajšieho prieskumu asociácie vyplynula rodina ako základná ekonomická bunka. „Vzhľadom k tomu, že je v súčasnosti okolo 334 tisíc fyzických osôb podnikateľov a okolo 174 tisíc právnických osôb a 98 percent z toho je v oblasti mikropodnikov, tak nie je na Slovensku rodiny, ktorá by nemala vo svojom strede nejakého živnostníka, alebo rodinnú spoločnosť s ručením obmedzeným,“ povedal Sirotka.
Malým podnikateľom by podľa neho tiež pomohli živnostenské licencie, ktoré by jednou nanajvýš dvoma platbami zabezpečili splnenie daňovo-odvodových povinností.
Návrh zákona o rodinnom podnikaní v parlamente neprešiel
V rovnaký deň, ako SAMP prezentovalo svoje návrhy, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v parlamente opätovne neuspelo so zavedením rodinného podnikania na Slovensku. Slovensko na rozdiel od väčšiny krajín Európskej únie podľa kresťanských demokratov nemá legislatívne upravené rodinné podnikanie ako tradičný spôsob podnikania pre členov rodín.
Zákon mal vytvoriť lepšie podmienky pre ekonomické zabezpečenie rodín, stabilný a dlhodobo udržateľný spôsob zamestnanosti a príjmu. Podľa opozičných zákonodarcov by mal odbremeniť sociálny systém štátu a znížiť podiel šedej ekonomiky.
Kresťanskí demokrati navrhovali tri právne formy rodinného podnikania, a to rodinnú živnosť, farmu a obchodnú spoločnosť. Rodinná živnosť by mala byť rodinný podnik na báze živnosti, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí mať živnostenské oprávnenie.
eBooky:
- Zamestnávanie na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
- Ochrana osobných údajov a podnikateľ
Rodinná farma mala byť rodinný podnik na báze samostatne hospodáriaceho roľníka, na činnosti ktorého sa podieľajú minimálne dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny musí mať osvedčenia o zápise do evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov. Rodinná obchodná spoločnosť mala byť rodinnou obchodnou spoločnosťou s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť, v ktorej majú členovia rodiny nadpolovičnú väčšinu súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov základného imania spoločnosti a najmenej jeden z členov rodiny je členom štatutárneho orgánu alebo štatutárnym orgánom.
Podľa návrhu členmi rodiny sú príbuzní v priamom rade alebo súrodenci či manželia. Štát by takéto rodinné firmy podporoval daňovým zvýhodnením, nižšou administratívnou záťažou a jednoduchším prístupom k štartovaciemu kapitálu.
Finančné zaťaženie malých a stredných podnikov a živnostníkov sa zvyšuje
Ako ďalej vyplynulo zo snemu SAMP, počas ostatných dvoch rokov sa naďalej zvyšuje finančné zaťaženie malých a stredných podnikov a živnostníkov. Dopady najviac pociťujú mikropodniky, malé rodinné podniky a podniky do deväť zamestnancov. Malý podnikateľ pociťuje podľa asociácie ďalší nárast odvodov, ceny práce a daňového zaťaženia, zvyšujú sa priame dane, miestne dane a poplatky.
Taktiež sa podľa SAMP nedarí znižovať administratívnu záťaž malých podnikov. Problémom sú aj časté zmeny Zákonníka práce, čo neprispieva k stabilizácii podnikateľského prostredia.
Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP) je organizácia, ktorá zastupuje malých podnikateľov. Jej vznik bol iniciovaný Európskou chartou malých podnikov. Svoju činnosť orientuje na priestor malých a stredných podnikateľov, so zreteľom na živnostníkov, samostatne zárobkovo činné osoby, podniky do 50 zamestnancov a rodinné podniky. Asociácia je registrovaná Ministerstvom vnútra SR od 7. júna 2002.