Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nové pravidlá posielania peňazí v bankách – čo o nich musíte vedieť

Nové pravidlá posielania peňazí v bankách - čo o nich musíte vedieť
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. januára 2014 Tlačiť

Od februára sa platby v mene EUR  v bankách riadia novými pravidlami – tzv. SEPA. Vďaka nim sa zrýchľuje a zjednodušuje  posielanie peňazí v Európskej únii.

Čo sa mení pre spotrebiteľov

Čo je SEPA?

SEPA znamená Jednotnú oblasť platieb v eurách (Single Euro Payments Area). Zahŕňa 28 krajín Európskej únie plus Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko  Monako a San Marino a vytvára jeden spôsob, akým budú prebiehať platby v Európe. V ktorejkoľvek z týchto krajín máme účet a do ktorejkoľvek z nich posielame alebo v nej prijímame platbu v eurách, budeme používať jednotnú formu účtu a rovnaké štandardy, budú platiť tiež rovnaké práva a povinnosti.

Prečo SEPA?

Hlavnou úlohou je odstránenie rozdielov medzi platbami v rámci Slovenska a cezhraničnými platbami. Či pošlete EUR platbu z účtu z Bratislavy do Košíc alebo do Frankfurtu, bude vykonaná  za 1  bankový deň a s rovnakým poplatkom a rovnakým spôsobom.

Čo sa mení pri zadávaní platieb?

Mení sa formát čísla účtu, ktorý sa doteraz používal pri zadávaní platobných príkazov v rámci SR. Po novom sa číslo bude uvádzať v medzinárodnom formáte v tzv. IBAN-e a kód banky bude v tvare BIC. Doteraz IBAN poznali tí, čo posielali platby do zahraničia. Pre občanov  pre prevody v rámci Slovenska platí dvojročné prechodné obdobie, teda ak do 31. januára 2016 zadáme číslo účtu v rovnakom tvare ako doteraz, banka ho za nás bezplatne skonvertuje do IBAN. Pre podnikateľov prechodné obdobie neplatí, právnické osoby musia IBAN číslo uvádzať pri platbách už od 1. 2. 2014.
Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky; Autor: Richard Kramarik

Zachovajú sa symboly?

Na bližšiu identifikáciu platby môžete využiť referenciu platiteľa, ktorá charakterizuje účel platby. Pritom môžete využívať aj  doteraz používané platobné symboly: variabilný, špecifický a konštantný symbol. Po novom bude možné tieto údaje uviesť v poli Referencia platiteľa v odporúčanej podobe napr. „/VS1122334455/SS6677889900/KS1234“. V internet bankingu ich môžete aj v budúcnosti zadávať ako doteraz teda do separátnych polí.

Treba meniť trvalé príkazy?

Nie. Banka automaticky prekonvertuje čísla účtov (platiteľa a príjemcu) i zadané trvalé príkazy

Ako zistíte IBAN?

Číslo účtu vo formáte IBAN automaticky prideľuje banka, v ktorej máte otvorený účet. Informáciu o vašom IBAN-e máte v hlavičke každého výpisu z bežného účtu. Kontrolnú IBAN kalkulačku alebo kalkulačku na výpočet IBAN v SR  nájdete na stránkach vašej banky alebo NBS. Pri platbe za faktúry nájdeme IBAN číslo dodávateľa na faktúre.
Výpočet a kontrola IIBAN: Zistite si IBAN číslo vášho účtu cez kalkulačku Národnej banky

Prídu peniaze do zahraničia rýchlejšie za menší poplatok?

Áno, peniaze v rámci Slovenska a Európy vám banka prevedie  do konca nasledujúceho pracovného dňa  za rovnaký poplatok.

Aké sú zmeny v inkase?

Nové pravidlá platia aj pre inkaso. Pri nových inkasách občan dá mandát inkasovať priamo dodávateľovi – napr. elektriny, plynu a pod. a nie banke ako doteraz. Dodávateľ si potom cez svoju banku zabezpečí, aby sa inkaso zinkasovalo v určený deň.

Možno inkaso reklamovať?

Dôležitou zmenou pri používaní inkasa je, že ho platiteľ môže do 8 týždňov od vykonania transakcie na účte odvolať (napr. v prípade nezrovnalostí), teda požiadať banku, aby mu prostriedky v plnej výške pripísala späť na účet.

Chýbajú peniaze na účte?

Pozor! Oproti minulosti už nebude možné opakovanie platby inkasom  v prípade, že na účte nemáte v deň platby dostatok peňazí. To znamená, že inkasná  platba sa nezrealizuje, o čom bude informovaný príjemca inkasa. Oplatí sa preto sledovať stav na účte, pripraviť si dostatok peňazí na ňom, nakoľko budeme presne vedieť, kedy sa ktoré inkaso z nášho účtu bude zúčtovávať. V opačnom prípade bude treba  zaplatiť chýbajúcu splátku prevodným príkazom, aby sme sa vyhli problémom s omeškanými platbami prípadne tomu, že nám dodávateľ prestane službu poskytovať (vypne vám elektrinu, alebo odstaví vodu).

Čo s existujúcimi inkasami?

Inkasá, ktoré majú občania už dnes zadané v bankách, sa automaticky prekonvertujú, netreba kvôli tomu navštíviť banku. Pri nových inkasách už budú platiť nové pravidlá, od dodávateľov dostaneme v najbližších dňoch ich identifikačné číslo – tzv. CID a údaj – tzv. referenciu mandátu – pod ktorým bude dané inkaso zúčtovávané z našich účtov.
Zdroj: VÚB Banka, Podnikam.SK, video: SITA

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X