Firmy sa čoraz viac spoliehajú na technológie, čo však so sebou prináša aj nemalé bezpečnostné riziká.
Štúdia renomovanej analytickej spoločnosti Gartner poukázala na to, že až 80 % firiem nemá vypracovanú žiadnu stratégiu na ochranu svojich dát.
10 tipov, ktoré vám môžu pomôcť ochrániť firemné počítače
1. Identifikujte bezpečnostné riziká a potreby
Urobte si zoznam svojho počítačového vybavenia, vrátane doplnkových zariadení, ale aj zoznam potenciálnych bezpečnostných rizík. Pomôžu vám napríklad tieto otázky: Kto používa jednotlivé stolné počítače, notebooky, tablety a smartfóny? Kde a ako sa využívajú? Aké dáta na nich zhromažďujete a kto k ním má prístup?
2. Začnite so základmi
Zabezpečte vaše firemné počítače a zariadenia silnými heslami a tie aj pravidelne obmieňajte. Presvedčte sa o tom, že máte všetky zariadenia chránené antivírusovými programami. Pamätať treba aj na tablety a smartfóny, ak sa na nich pracuje s citlivými údajmi. Tými pritom môže byť aj obyčajná emailová komunikácia.
3. Používajte silné heslá
Silné heslá obsahujú kombináciu malých a veľkých písmen a číslic. Takéto heslo je dlhé a nenachádza sa v slovníkoch. Nemusí byť pritom komplikované, silným heslom je napríklad aj e1ektr1čk4, alebo top378anka. Naopak, slabé heslo je krátke a používa len písmená alebo len čísla. Príkladom je aj meno blízkej osoby alebo domáceho zvieratka, čí dátumy narodení. Nevhodné sú aj akékoľvek bežné slová.
4. Udržiavajte svoje systémy aktualizované
Pravidelné aktualizácie softvéru nie sú zbytočné, ale často obsahujú dôležité bezpečnostné záplaty. Väčšina programov, ako MS Office, Flash, Java či Adobe Acrobat môžu sťahovať a inštalovať aktualizácie aj automaticky, je len potrebné túto možnosť povoliť v ich nastaveniach. Rovnako dôležité je pravidelne aktualizovať aj váš operačný systém.
5. Zálohujte
Najjednoduchšou možnosťou, ako zálohovať dáta sú externé harddisky, ktorých cena sa v súčasnosti pohybuje v desiatkach eur. Sofistikovanejšie spôsoby zahŕňajú napríklad duplicitné ukladanie dát na podnikových serveroch alebo využitie dátových úložisk. Dátové úložiská sú samostatné zariadenia umožňujúce jednoduché zálohovanie, ukladanie alebo zdieľanie dát z viacerých počítačov. Zaujímavou možnosťou sú aj cloudové riešenia, teda ukladanie dát na vzdialené servery.
6. Poučte zamestnancov
Dokonca aj so správne vybudovanou infraštruktúrou a silným zabezpečením je váš podnikový informačný systém zraniteľný voči ľudským chybám. Poučte zamestnancov o možných rizikách, akými sú napríklad otváranie príloh emailov od neznámych odosielateľov, kliknutiach na podozrivé odkazy v emailoch, alebo aj zdieľanie veľkého množstva podnikových informácií na sociálnych sieťach. To, že by ste to neurobili vy, neznamená automaticky, že to neurobí aj váš zamestnanec.
7. Zabezpečte zariadenia
Pripomeňte zamestnancom, aby nikdy nenechávali svoje notebooky, tablety či smartfóny bez dozoru. Ako sme už spomínali, zaheslujte ich silnými heslami. Zamestnancov poučte ich o tom, aby vám stratu či krádež všetkých zariadení nahlásili čo najskôr.
8. Nemiešajte prácu a rodinu
Určite nie je rozumné, ak pracujete na rovnakom počítači, na ktorom Vaše deti hrajú hry či surfujú po internete. Zamestnanci, ktorí pracujú z domu, alebo si nosia firemné zariadenia stále so sebou by k tomu mali pristupovať rovnako.
9. Zabezpečte si vašu internetovú stránku
Ak prevádzkujete internetový obchod, zabezpečenie vášho webu by malo byť samozrejmosťou. Ak máte len informatívnu stránku o vašom podniku, aj tá môže skrývať riziká. Využívajte preto služby dôveryhodného a kvalitného providera.
10. Využite pomoc odborníka
Ak nemáte dostatočné znalosti v počítačovej oblasti, či nedisponujete personálom, ktorí sa starajú o IT vo vašej firme, neváhajte využiť odbornú pomoc. Tá nemusí byť veľmi nákladná, naopak vám z dlhodobého hľadiska môže ušetriť nemalé prostriedky.