Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 tipov pre zlepšenie počítačovej bezpečnosti

10 tipov pre zlepšenie počítačovej bezpečnosti
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK, PG Tlačiť
Firmy sa čoraz viac spoliehajú na technológie, čo však so sebou prináša aj nemalé bezpečnostné riziká.
 
Štúdia renomovanej analytickej spoločnosti Gartner poukázala na to, že až 80 % firiem nemá vypracovanú žiadnu stratégiu na ochranu svojich dát.
 

10 tipov, ktoré vám môžu pomôcť ochrániť firemné počítače

1. Identifikujte bezpečnostné riziká a potreby

Urobte si zoznam svojho počítačového vybavenia, vrátane doplnkových zariadení, ale aj zoznam potenciálnych bezpečnostných rizík. Pomôžu vám napríklad tieto otázky: Kto používa jednotlivé stolné počítače, notebooky, tablety a smartfóny? Kde a ako sa využívajú? Aké dáta na nich zhromažďujete a kto k ním má prístup?
 

2. Začnite so základmi

Zabezpečte vaše firemné počítače a zariadenia silnými heslami a tie aj pravidelne obmieňajte. Presvedčte sa o tom, že máte všetky zariadenia chránené antivírusovými programami. Pamätať treba aj na tablety a smartfóny, ak sa na nich pracuje s citlivými údajmi. Tými pritom môže byť aj obyčajná emailová komunikácia.
 

3. Používajte silné heslá

Silné heslá obsahujú kombináciu malých a veľkých písmen a číslic. Takéto heslo je dlhé a nenachádza sa v slovníkoch. Nemusí byť pritom komplikované, silným heslom je napríklad aj e1ektr1čk4, alebo top378anka. Naopak, slabé heslo je krátke a používa len písmená alebo len čísla. Príkladom je aj meno blízkej osoby alebo domáceho zvieratka, čí dátumy narodení. Nevhodné sú aj akékoľvek bežné slová. 
 

4. Udržiavajte svoje systémy aktualizované

Pravidelné aktualizácie softvéru nie sú zbytočné, ale často obsahujú dôležité bezpečnostné záplaty. Väčšina programov, ako MS Office, Flash, Java či Adobe Acrobat môžu sťahovať a inštalovať aktualizácie aj automaticky, je len potrebné túto možnosť povoliť v ich nastaveniach. Rovnako dôležité je pravidelne aktualizovať aj váš operačný systém.
 

5. Zálohujte

Najjednoduchšou možnosťou, ako zálohovať dáta sú externé harddisky, ktorých cena sa v súčasnosti pohybuje v desiatkach eur. Sofistikovanejšie spôsoby zahŕňajú napríklad duplicitné ukladanie dát na podnikových serveroch alebo využitie dátových úložisk. Dátové úložiská sú samostatné zariadenia umožňujúce jednoduché zálohovanie, ukladanie alebo zdieľanie dát z viacerých počítačov. Zaujímavou možnosťou sú aj cloudové riešenia, teda ukladanie dát na vzdialené servery.
 

 

6. Poučte zamestnancov

Dokonca aj so správne vybudovanou infraštruktúrou a silným zabezpečením je váš podnikový informačný systém zraniteľný voči ľudským chybám. Poučte zamestnancov o možných rizikách, akými sú napríklad otváranie príloh emailov od neznámych odosielateľov, kliknutiach na podozrivé odkazy v emailoch, alebo aj zdieľanie veľkého množstva podnikových informácií na sociálnych sieťach. To, že by ste to neurobili vy, neznamená automaticky, že to neurobí aj váš zamestnanec. 
 

7. Zabezpečte zariadenia

Pripomeňte zamestnancom, aby nikdy nenechávali svoje notebooky, tablety či smartfóny bez dozoru. Ako sme už spomínali, zaheslujte ich silnými heslami. Zamestnancov poučte ich o tom, aby vám stratu či krádež všetkých zariadení nahlásili čo najskôr. 
 

8.  Nemiešajte prácu a rodinu

Určite nie je rozumné, ak pracujete na rovnakom počítači, na ktorom Vaše deti hrajú hry či surfujú po internete. Zamestnanci, ktorí pracujú z domu, alebo si nosia firemné zariadenia stále so sebou by k tomu mali pristupovať rovnako.
 

9. Zabezpečte si vašu internetovú stránku

Ak prevádzkujete internetový obchod, zabezpečenie vášho webu by malo byť samozrejmosťou. Ak máte len informatívnu stránku o vašom podniku, aj tá môže skrývať riziká. Využívajte preto služby dôveryhodného a kvalitného providera.
 

10. Využite pomoc odborníka

Ak nemáte dostatočné znalosti v počítačovej oblasti, či nedisponujete personálom, ktorí sa starajú o IT vo vašej firme, neváhajte využiť odbornú pomoc. Tá nemusí byť veľmi nákladná, naopak vám z dlhodobého hľadiska môže ušetriť nemalé prostriedky. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X