Ozdravenie Váhostavu môže prekaziť prepojenie s veriteľmi
V prípade potvrdenia prepojenia predstaviteľov a veriteľov Váhostavu nebude podľa súdu možné schváliť reštrukturalizačný plán spoločnosti.
Ak súd plán zamietne, Váhostav sa môže ešte odvolať, ale môže skončiť aj v konkurze
Ak by sa potvrdili podozrenia na zákonom zakázané majetkové alebo personálne prepojenie predstaviteľov a veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav), podľa súdu nebude možné schváliť jej reštrukturalizačný plán. Ten drvivá väčšina prítomných veriteľov firmy, vrátane nezabezpečených, podporila na schôdzi 30. apríla. V prípade, že by súd plán ozdravenia zamietol, Váhostav sa môže ešte odvolať, ale môže skončiť aj v konkurze.
Zákonná sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská, ktorá rozhodne o reštrukturalizačnom pláne Váhostavu, medzitým požiadala Generálnu prokuratúru SR a správkyňu o súčinnosť. „Sudca dohliadajúci na priebeh reštrukturalizácie nedisponuje zákonnými možnosťami na prešetrovanie podozrení na možné porušenie zákona pri procese reštrukturalizácie, napríklad v súvislosti s podozreniami na majetkové a personálne prepojenia,“ zdôvodnila sudkyňa Bartalská žiadosť o súčinnosť prokuratúry pre agentúru SITA cez hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka.
Sudkyňa uviedla, že prokuratúru a správkyňu požiadala o súčinnosť bezprostredne po tom, ako zadovážila predmetné informácie a podnety v zákonom určenej podobe. V agende má 120 konkurzných a reštrukturalizačných podaní, pre ktoré platia skrátené lehoty, a šesťsto obchodnoprávnych podaní.
Návrhom reštrukturalizačného plánu Váhostavu zatiaľ nedisponovala. Správkyňa má plán doručiť súdu do desiatich dní od jeho schválenia veriteľmi (v tomto prípade do 10. mája) a súd rozhodne o potvrdení alebo zamietnutí plánu do pätnástich dní.
„Doručený návrh reštrukturalizačného plánu je predmetom skúmania súdu z pohľadu dodržania zákonných podmienok procesu reštrukturalizácie, ako aj splnenia kritérií samotného reštrukturalizačného plánu, ktoré definuje zákon,“ priblížila Bartalská. Ak súd plán zamietne, predkladateľ môže podať odvolanie v lehote do pätnásť dní, rozhodne o ňom v tridsaťdňovej lehote odvolací súd.
Návrh na vylúčenie správkyne sudkyňa neprijala
Návrh skupiny nezabezpečených veriteľov Váhostavu na vylúčenie správkyne pre jej možnú zaujatosť sudkyňa minulý týždeň neprijala. Nespĺňal totiž zákonné podmienky a preto nemohla rozhodnúť inak. „O podnete veriteľov môže príslušný súd rozhodovať len v intenciách zákona a o jeho dôvodoch nie je možné informovať pred jeho preukázateľným doručením dotknutým účastníkom,“ uviedla Bartalská.
Prípad reštrukturalizácie Váhostavu jej pridelil elektronický systém súdu náhodným výberom, podobne je to pri iných reštrukturalizáciách. Bartalská vylúčila, že by pri rozhodovaní o reštrukturalizačnom pláne Váhostavu mohla byť ovplyvnená tým, že má podľa medializovaných informácií deti s riaditeľom Slovenskej informačnej služby Jánom Valkom. Nežijú totiž v spoločnej domácnosti a netvoria pár.
Národná kriminálna agentúra v súčasnosti vedie trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa pri reštrukturalizácii Váhostavu a vyšetruje aj ďalšie možné trestné činy v tomto procese, resp. v hospodárení spoločnosti. Súčasný generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík do roku 2011 zastupoval firmu Lomark, s. r. o., ktorá sa dostala do veriteľského výboru Váhostavu a jej vlastníkom je firma Oldbury Consultants Limited so sídlom v Londýne.
Váhostavu poskytli peniaze viaceré schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi. Moravčík nedávno povedal, že podpredseda predstavenstva Váhostavu Juraj Široký starší vysvetlí financovanie spoločnosti.