Tento rok by podľa domácich stavebných firiem mal byť posledným rokom poklesu odvetvia. Stavbári očakávajú, že výkony sektora v tomto roku klesnú medziročne o 4,3 %.
V nasledujúcom roku by sa situácia v stavebníctve mala stabilizovať, alebo by sa produkcia mala mierne zvýšiť o 1 %.
Stavbárom majú pomôcť veľké projekty
Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva v druhom kvartáli, ktorú vypracovala analytická spoločnosť CEEC Research s podporou spoločností Považská cementáreň, Weber, Terranova a Terrastroj, a to medzi vybranou stovkou stavebných spoločností. „Sektor je vyhladovaný, chýbajú mu zákazky a naopak, výrazne nadpočetné sú kapacity. Napriek tomu, že sme uprostred hlavnej stavebnej sezóny, až každý tretí stavbár nemá prácu,“ reagoval na výsledky prieskumu riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
Pokles svojich tržieb tento rok očakávajú najmä malé a stredné firmy, a to o 4,1 %. Veľké spoločnosti už vďaka výrazným poklesom v predchádzajúcich rokoch plánujú stabilizáciu alebo veľmi mierny rast o 1,4 %. Záležať bude na termínoch zadania verejných zákaziek na realizáciu. Z hľadiska stavebného zamerania oba hlavné segmenty očakávajú pokles svojich tržieb aj v tomto roku. Predstavitelia spoločností zaoberajúcich sa pozemným staviteľstvom očakávajú zníženie svojich tržieb o 2,9 % a inžinierske staviteľstvo v priemere o 4,5 %.
Sektor majú potiahnuť verejné projekty
Dôvodom očakávania stabilizácie stavebníctva, resp. mierneho rastu v budúcom roku, je plánovaný začiatok realizácie veľkých verejných projektov. Minister dopravy Ján Počiatek na nedávnom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva vyhlásil, že časť z 8 mld. eur, ktoré rezort plánuje investovať na rozvoj dopravnej infraštruktúry do roku 2016, sa už v tomto roku dostane na trh. Aktuálne sa súťaží výstavba 85 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, pričom v tomto roku začalo päť tendrov s odhadovanými nákladmi vyše 1,2 mld. eur a ďalšie projekty sa realizujú pri modernizácii úsekov železničnej trate medzi Zlatovcami a Púchovom.
Vplyv verejných zákaziek na vývoj sektora potvrdzuje aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK a.s. Magdaléna Dobišová. Trh podľa nej netrpezlivo očakáva avizované veľké projekty do infraštruktúry. „Ak by sa tieto pripravované projekty rozbehli aspoň na 70 – 80 %, najneskôr do jedného roka, znamenalo by to pomerne prudký nárast,“ uviedla.
Dôležité budú pre firmy podmienky realizácie stavieb
Medzi stavbármi sú však obavy, či sa podarí zrealizovať tento ambiciózny plán. „Už v apríli som zastával názor, že predmetné vyhlásenie sa nedotkne výkonov stavebného sektora v tomto roku, teraz to len môžem potvrdiť. Dúfam, že v tomto roku sa dotiahnu zmluvy a pripravia nové stavby pre budúci rok,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Doprastav Export Július Mihálik.
Dôležité budú aj podmienky, za ktorých sa stavby budú realizovať. „Veľmi dôležité bude rovnomerné rozloženie v čase, ako aj nastavenie podmienok, ktoré nebudú deformovať stavebný trh. Vidíme, že v posledných rokoch zadávané zákazky s nejednoznačnými podmienkami, účasťou nekompetentných firiem a nereálne nízkymi zmluvnými cenami stavebnému trhu skôr škodia,“ tvrdí predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby, a.s. Košice Pavol Kováčik.
Problémom je cenová vojna
„Osobne neočakávam v tomto roku vážnejšie impulzy do slovenského stavebníctva. Slovenské stavebníctvo naďalej trpí nielen nedostatkom zákaziek, ale aj nezmyselnou cenovou vojnou, ktorá výrazne oslabuje jeho súčasnú i budúcu konkurencieschopnosť,“ myslí si predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Považskej cementárne, a.s. Ladce Anton Barcík.
CEEC Research je analytickou spoločnosťou s kompletným know-how o stavebníctve v regióne strednej a východnej Európy. Organizuje pravidelné stretnutia lídrov stavebných spoločností v Česku a na Slovensku. Aktuálne okrem stavebníctva pripravuje aj analýzy napríklad v oblasti projekčných prác, energetiky alebo verejných zákaziek.