Zmeny v dôchodkovom systéme, či novela Zákonníka práce boli jedny z najdôležitejších opatrení počas prvého roku pôsobenia Jána Richtera na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa okrem iného znížil príspevok do druhého piliera z 9 % na 4 % hrubej mzdy sporiteľa, podľa ministra súvisela nielen s konsolidačnými opatreniami, ale najmä s nevyhnutnosťou udržateľnosti nášho dôchodkového systému.
Zmeny v dôchodkoch mali posilniť solidaritu
„Nastavenie druhého piliera, ktorého parametre sa dlhodobo ukazovali ako nerealistické a neudržateľné, bolo potrebné zmeniť. K udržateľnosti významne pomohli aj zmeny v prvom pilieri, najmä automatický, teda najspravodlivejší spôsob nastavenia veku odchodu do dôchodku,“ uviedol Richter pre agentúru SITA. V štátnom, priebežnom pilieri pritom rezort zvýšil solidaritu tak pre súčasných, ako aj budúcich poberateľov starobného dôchodku. Aj napriek kríze a šetreniu ministerstvo na konci uplynulého roka vyplatilo dôchodcom vianočný príspevok.
Významnou zmenou v prvom roku vlády Roberta Fica bolo tiež zvýšenie odvodov pre dohodárov na úroveň klasických zamestnancov. „Týmto im v prvom rade chceme zabezpečiť poistenie pre prípady tzv. sociálnych udalostí, ktoré chránilo doposiaľ iba klasických zamestnancov. Tiež sme však sledovali elimináciu obchádzania klasických pracovných zmlúv v snahe znižovať mzdové náklady na úkor zamestnanca,“ objasňuje šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Nižšie odvody z dohôd pritom rezort zaviedol pre študentov, či poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku.
Odvody stúpli aj samostatne zárobkovo činným osobám, a to najmä preto, že najnižší možný vymeriavací základ na platenie odvodov sa od začiatku tohto roka zvýšil zo 44,2 % na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Znamená to nárast minimálnych odvodov pre SZČO o 25,05 eura na 185,29 eura.
Pracovný kódex je vraj výsledkom dohody
Dôležitou oblasťou pre ministerstvo práce a sociálnych vecí boli aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré upravuje Zákonník práce. Po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, sa obnovil súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Prísnejšiu úpravu rezort zaviedol aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. „Právna úprava tohto základného pracovného kódexu podľa nás musí byť nastavená tak, aby vytvárala rovnováhu medzi právami a povinnosťami zamestnávateľa a zamestnanca. Pri príprave novely Zákonníka práce uskutočnilo ministerstvo obrovské množstvo rokovaní so sociálnymi partnermi,“ tvrdí minister práce. Finálna podoba zákonníka práce je tak podľa neho výsledkom dohody všetkých sociálnych partnerov, resp. maximálnym možným zblížením ich postojov.
Rozsiahle zmeny rezort práce presadil aj v oblasti aktívnej politiky trhu práce. Na viaceré príspevky už od začiatku mája tohto roka už nebude právny nárok, budú o nich rozhodovať výbory pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie bude schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. To podľa ministra práce prináša možnosť lepšieho manažovania služieb zamestnanosti so zohľadnením špecifických podmienok jednotlivých regiónov. Od zmien v službách zamestnanosti rezort očakáva znižovanie nezamestnanosti znevýhodnených skupín občanov, ako aj podporu vytvárania reálnych pracovných miest na miestnej a regionálnej úrovni.