Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo hospodárstva sa zameralo na podnikateľské prostredie a energetiku

Ministerstvo hospodárstva sa zameralo na podnikateľské prostredie a energetiku
Foto: SITA
3. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) sa počas prvého roka vlády Roberta Fica zameralo najmä na zlepšovanie podnikateľského prostredia a energetiku.
 
“V oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia, ktorá je prierezová a sú do nej zapojené aj ostatné rezorty, sa nám podarilo presadiť 24 opatrení, ktoré by mali odstrániť administratívnu záťaž,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
 

Podnikatelia očakávajú len mierne zlepšenie

Za svoj úspech považuje rezort napríklad vznik internetového portálu, kde by mali podnikatelia upozorňovať na administratívne duplicity. “V oblasti vnútorného trhu sa naše ministerstvo podieľalo na vytvorení elektronického jednotného kontaktného miesta, ktoré umožňuje podnikateľom začať podnikať elektronicky bez nutnosti osobne navštíviť akýkoľvek úrad,“ doplnil Jurikovič. Podľa ministerstva sa v súčasnosti mimoriadne priaznivo vyvíja obchodná bilancia, ktorá by mala vykázať historicky najvyšší prebytok viac ako 3 mld. eur. 
 
 
Ministerstvo je pyšné na čerpanie štrukturálnych fondov, ktoré má na starosti. “Spolu s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania sme rozbehli pre malých podnikateľov mikropôžičkový program. Náš operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast je v čerpaní finančných prostriedkov vyhodnocovaný ako jeden z najlepších,“ dodal Jurikovič. Podľa rezortu hospodárstva zvyšovanie konkurencieschopnosti Slovenska má zabezpečiť aj pripravený návrh Inovačnej stratégie SR na roky 2014 až 2020 a slovenská platforma pre rozvoj elektromobility. 
 
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina ale upozorňuje, že reálny dopad aktivít ministerstva v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia zatiaľ nie je citeľný, nakoľko k praktickej implementácii drvivej väčšiny opatrení sa ešte nepristúpilo. „Aktivity v oblasti znižovania administratívneho zaťaženia alebo financovania podnikov cez mikropôžičky však môže v nasledujúcom období podnikateľom mierne pomôcť,“ uviedol pre agentúru SITA Kičina. 
 

Zmeny by mali urobiť aj ostatné rezorty

Podnikatelia sa však obávajú, či pripravované opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia budú natoľko účinné, aby vyvážili negatívne dopady zmien v daňovo-odvodových zákonoch, ktoré prijala súčasná vláda kvôli konsolidácii verejných financií. “Na zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia bude teda treba vyvinúť predovšetkým aktivity a reformy v iných rezortoch, čo však neznamená, že MH nemôže byť iniciátorom a spolutvorcom týchto reforiem,“ konštatoval Kičina, ktorý taktiež zastáva funkciu neplateného poradcu ministra hospodárstva. 
 
Počas pôsobenia ministra Tomáša Malatinského v kresle šéfa MH podporila vláda schválením poskytnutia daňových úľav desať investičných projektov, ktoré udržia viac ako 1 500 pracovných miest a vytvoria ďalších 2 400 nových. Ministerstvo stihlo v tejto oblasti novelizovať zákon o poskytovaní investičnej pomoci. “Naša novela zákona o investičnej pomoci je zameraná na vytvárania nových pracovných miest na trvalo udržateľnom základe a vnímam či už z odbornej ale i laickej verejnosti veľmi pozitívne ohlasy,“ povedal Jurikovič. 
 

Posilnili práva odberateľov

V energetickej oblasti je ministerstvo hrdé na implementáciu tretieho energetického liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy, ktorá meškala vyše roka. “Tým sa výrazne posilnili práva odberateľov elektriny a plynu a posilnili sme tak energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uviedol Jurikovič. Ministerstvu sa podľa neho podarilo taktiež znížiť podporu obnoviteľných zdrojov energií, čím sa utlmí rast koncových cien elektriny pre spotrebiteľov. “Novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa taktiež zaviedla vyššia flexibilita Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pri znižovaní cien,“ dodal Jurikovič. Ministerstvo v súčasnosti už pripravuje ďalšiu novelizáciu tohto zákona, ktorou sa okrem iného zavedie jednotný výkupca elektriny s cieľom transparentného nakladania s vykupovanou elektrinou. 
 
“V každom prípade sa naďalej budeme zameriavať na podporu zamestnanosti, stabilitu a zlepšovanie podnikateľského prostredia a samozrejme aj na energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uzavrel Jurikovič.
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Rok vlády"

Zobraziť všetky články v seriáli "Rok vlády"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X