Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort dopravy venoval najviac času čerpaniu eurofondov

Rezort dopravy venoval najviac času čerpaniu eurofondov
Fotobanka Pixmac
3. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Agenda eurofondov zabrala najviac času v činnosti Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR počas prvého roku vlády Roberta Fica.
 
Rezort na čele s ministrom Jánom Počiatkom to zdôvodňuje tým, že práve prostriedky Európskej únie budú na dlhé obdobie rozhodujúcim zdrojom financovania výstavby a modernizácie cestnej a železničnej infraštruktúry.
 

Čerpaniu európskych peňazí pomáhajú rokovania s EÚ

Boli sme vôbec prvou krajinou, ktorá začala rokovať o fázovaní konkrétnych projektov cez dve programové obdobia, vďaka čomu je oveľa reálnejšie, že budeme schopní vyčerpať celú alokáciu súčasného programového obdobia,“ zdôraznil pre agentúru SITA Počiatek. Ministerstvo dopravy vynaložilo značné úsilie aj na odblokovanie preplácania peňazí EÚ v Operačnom programe Doprava.
 
Počiatek tvrdí, že jeho predchodca na poste ministra Ján Figeľ si s tým nevedel poradiť. „Po roku sme kvôli chybe predchádzajúceho vedenia v podobnej situácii opäť, ale aj na vyriešenie tohto problému sme už podnikli kroky,“ uviedol minister. Vyzdvihol pritom úspešnú komunikáciu s Európskou komisiou o plánovanej výstavbe úseku diaľnice D1 Turany – Hubová, ktorá bola pre výhrady ochranárov dlho neistá. „Veľmi dôležitá je aj akcelerovaná príprava budúceho programového obdobia 2014 – 2020,“ dodal Počiatek s tým, že komunikácia s Bruselom sa dostala na novú úroveň. Tri štátne železničné spoločnosti podľa ministra dopravy už začali fungovať ako jednotný tím, čo považuje za dôležité pre očakávané výzvy. 
 
 

Opozícia kritizuje prístup k investičným projektom

Predseda KDH Ján Figeľ označil prvý rok vlády v rezorte dopravy ako rok prázdnych sľubov, resp. nič nerobenia. Predošlý minister dopravy pripomenul, že Smer sľuboval pred voľbami veľké investičné projekty, ale nielen že za rok podľa neho nezačal ani jeden, ale aj rozbehnuté zastavil. „Cesty I. triedy sú v katastrofálnom stave a minister Počiatek nič nerobí, dokonca nami rozbehnutú obnovu zastavil. Ohľadom diaľničnej výstavby sa zviditeľnil iba dovolenkou v Dubaji, na ktorej sa nenechal rušiť ani pri tragédii v Kurimanoch, kde vyhasli štyri ľudské životy,“ uviedol pre agentúru SITA Figeľ. 
 
Železničné spoločnosti sa podľa lídra KDH vracajú opäť do červených čísel, čo bude mať za následok ďalšie prepúšťanie. „Ak by som ho mal za niečo pochváliť, tak len za to, že dotiahol do konca našu dohodu s eurokomisárom (pre životné prostredie) Potočnikom o odblokovaní diaľničného úseku Turany – Hubová,“ uviedol Figeľ. Výstavbu tejto diaľnice podľa neho zablokovala Európska komisia pre „ignorantský“ postoj exministra dopravy Ľubomíra Vážneho k životnému prostrediu. „Dohoda, ktorú sa nám podarilo uzavrieť, bola však taká jasná, že každý by ju dokázal dotiahnuť do konca, preto ma neprekvapuje, že to zvládol aj Ján Počiatek,“ dodal Figeľ. 
 
Rezort zároveň končí s prípravami dlho odkladaného nového stavebného zákona. Ten by mal pomôcť nielen veľkým stavebným firmám, ale aj obyvateľom. Pripravuje aj zmeny v cestovnom ruchu. Fungovanie Štátneho fondu rozvoja bývania a poskytovanie dotácií na rozvoj bývania podľa ministerstva zlepšili nové zákony. Do výstavby nájomných bytov sa budú môcť zapojiť aj súkromné subjekty.
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Rok vlády"

Zobraziť všetky články v seriáli "Rok vlády"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X