Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Richter za rok zmenil penzie aj Zákonník práce

Richter za rok zmenil penzie aj Zákonník práce
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: SITA
3. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zmeny v dôchodkovom systéme, či novela Zákonníka práce boli jedny z najdôležitejších opatrení počas prvého roku pôsobenia Jána Richtera na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.
 
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa okrem iného znížil príspevok do druhého piliera z 9 % na 4 % hrubej mzdy sporiteľa, podľa ministra súvisela nielen s konsolidačnými opatreniami, ale najmä s nevyhnutnosťou udržateľnosti nášho dôchodkového systému.
 

Zmeny v dôchodkoch mali posilniť solidaritu

„Nastavenie druhého piliera, ktorého parametre sa dlhodobo ukazovali ako nerealistické a neudržateľné, bolo potrebné zmeniť. K udržateľnosti významne pomohli aj zmeny v prvom pilieri, najmä automatický, teda najspravodlivejší spôsob nastavenia veku odchodu do dôchodku,“ uviedol Richter pre agentúru SITA. V štátnom, priebežnom pilieri pritom rezort zvýšil solidaritu tak pre súčasných, ako aj budúcich poberateľov starobného dôchodku. Aj napriek kríze a šetreniu ministerstvo na konci uplynulého roka vyplatilo dôchodcom vianočný príspevok.
 
 
Významnou zmenou v prvom roku vlády Roberta Fica bolo tiež zvýšenie odvodov pre dohodárov na úroveň klasických zamestnancov. „Týmto im v prvom rade chceme zabezpečiť poistenie pre prípady tzv. sociálnych udalostí, ktoré chránilo doposiaľ iba klasických zamestnancov. Tiež sme však sledovali elimináciu obchádzania klasických pracovných zmlúv v snahe znižovať mzdové náklady na úkor zamestnanca,“ objasňuje šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Nižšie odvody z dohôd pritom rezort zaviedol pre študentov, či poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku.
 
Odvody stúpli aj samostatne zárobkovo činným osobám, a to najmä preto, že najnižší možný vymeriavací základ na platenie odvodov sa od začiatku tohto roka zvýšil zo 44,2 % na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Znamená to nárast minimálnych odvodov pre SZČO o 25,05 eura na 185,29 eura. 
 

Pracovný kódex je vraj výsledkom dohody

Dôležitou oblasťou pre ministerstvo práce a sociálnych vecí boli aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré upravuje Zákonník práce. Po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, sa obnovil súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Prísnejšiu úpravu rezort zaviedol aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. „Právna úprava tohto základného pracovného kódexu podľa nás musí byť nastavená tak, aby vytvárala rovnováhu medzi právami a povinnosťami zamestnávateľa a zamestnanca. Pri príprave novely Zákonníka práce uskutočnilo ministerstvo obrovské množstvo rokovaní so sociálnymi partnermi,“ tvrdí minister práce. Finálna podoba zákonníka práce je tak podľa neho výsledkom dohody všetkých sociálnych partnerov, resp. maximálnym možným zblížením ich postojov. 
 
Rozsiahle zmeny rezort práce presadil aj v oblasti aktívnej politiky trhu práce. Na viaceré príspevky už od začiatku mája tohto roka už nebude právny nárok, budú o nich rozhodovať výbory pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie bude schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. To podľa ministra práce prináša možnosť lepšieho manažovania služieb zamestnanosti so zohľadnením špecifických podmienok jednotlivých regiónov. Od zmien v službách zamestnanosti rezort očakáva znižovanie nezamestnanosti znevýhodnených skupín občanov, ako aj podporu vytvárania reálnych pracovných miest na miestnej a regionálnej úrovni. 
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Rok vlády"

Zobraziť všetky články v seriáli "Rok vlády"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X