Dvojité zdanenie príjmov predstavuje situáciu, keď ten istý príjem daňovníka podlieha zdaneniu v štáte rezidencie daňovníka, ako aj v štáte zdroja príjmu.
Jednotlivé štáty sa snažia o zamedzenie dvojitého zdanenia prijímaním opatrení v ich domácich legislatívach a prostredníctvom zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Medzi takéto zmluvy patrí napríklad zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom ale aj iné metódy zamedzenia dvojitého zdanenia.
Postupovať možno vyňatím príjmov alebo zápočtom dane
Postup pri zdaňovaní príjmov fyzickej osoby s neobmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov v zahraničí sa riadi ustanoveniami
zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ZDP). V prípade štátov, s ktorými má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, sa postupuje podľa tejto zmluvy, t. j. uplatňuje sa metóda uvedená v konkrétnej zmluve. Dvojité zdanenie na Slovensku teda v takýchto prípadoch nehrozí.
1. Metóda vyňatia príjmov
-
za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
-
zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené
-
zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší
Pri príjmoch zo závislej činnosti je možné použiť metódu vyňatia príjmov napriek tomu, že v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je dohodnutá metóda zápočtu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Pri metóde vyňatia príjmov sa vynímajú príjmy (základy dane) zdanené v zahraničí, t. j. v uvedenom prípade nevzniká rezidentovi SR žiadna dodatočná daňová povinnosť na území SR. Daňovník vyplní
v daňovom priznaní typu A riadky 46 až 48,
v type B riadky 83 až 85. Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou vyňatia príjmov má Slovenská republika uzatvorenú napr. so štátmi: Rakúsko, Spolková republika Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Dánsko a ďalšími.
2. Metóda zápočtu dane
Podstatou tejto metódy je, že daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane v tuzemsku. Zápočet dane môže byť najviac v sume, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom sa započíta najviac suma dane pripadajúca na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Na zápočet
dane zaplatenej v zahraničí sa na základe § 31 ods. 4 ZDP použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva priznanie.
Na výpočet dane uznanej na zápočet slúžia v daňovom priznaní typu A riadky č. 49 až 53, v daňovom priznaní typu B riadky 86 až 91. Pri uplatnení metódy zápočtu je nevyhnutné preukázať, že predmetné príjmy boli v zahraničí zdanené. Spôsob a forma preukázania zdanenia príjmov v zahraničí nie je zákonom stanovená. Daňovník túto skutočnosť preukazuje najčastejšie potvrdením vydaným zahraničným správcom dane, potvrdením od zahraničného zamestnávateľa, resp. výplatnými páskami.
- Ak daňovník zaplatil v zahraničí daň vyššiu, ako je daňová povinnosť vypočítaná podľa ZDP, rozdiel sa daňovníkovi nevráti, lebo táto daň neplynula do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
- Ak je daň zaplatená v zahraničí nižšia, ako je daňová povinnosť vypočítaná podľa ZDP, daňovník je povinný v lehote na podanie daňového priznania rozdiel doplatiť.
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane má Slovenská republika uzatvorenú napr. so štátmi: Česká republika, Írsko, Maďarská republika, Poľská republika, Ukrajina a ďalšími.