Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamedzenie dvojitého zdanenia

Zamedzenie dvojitého zdanenia
Ilustračné foto SITA
13. marca 2013 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť
Dvojité zdanenie príjmov predstavuje situáciu, keď ten istý príjem daňovníka podlieha zdaneniu v štáte rezidencie daňovníka, ako aj v štáte zdroja príjmu.
Jednotlivé štáty sa snažia o zamedzenie dvojitého zdanenia prijímaním opatrení v ich domácich legislatívach a prostredníctvom zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Medzi takéto zmluvy patrí napríklad zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom ale aj iné metódy zamedzenia dvojitého zdanenia.

Postupovať možno vyňatím príjmov alebo zápočtom dane

Postup pri zdaňovaní príjmov fyzickej osoby s neobmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov v zahraničí sa riadi ustanoveniami zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ZDP). V prípade štátov, s ktorými má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, sa postupuje podľa tejto zmluvy, t. j. uplatňuje sa metóda uvedená v konkrétnej zmluve. Dvojité zdanenie na Slovensku teda v takýchto prípadoch nehrozí.

1. Metóda vyňatia príjmov

Táto metóda sa uplatní aj vtedy, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
  • za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
  • zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené
  • zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší
Pri príjmoch zo závislej činnosti je možné použiť metódu vyňatia príjmov napriek tomu, že v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je dohodnutá metóda zápočtu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Pri metóde vyňatia príjmov sa vynímajú príjmy (základy dane) zdanené v zahraničí, t. j. v uvedenom prípade nevzniká rezidentovi SR žiadna dodatočná daňová povinnosť na území SR. Daňovník vyplní v daňovom priznaní typu A riadky 46 až 48, v type B riadky 83 až 85. Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou vyňatia príjmov má Slovenská republika uzatvorenú napr. so štátmi: Rakúsko, Spolková republika Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Dánsko a ďalšími.

2. Metóda zápočtu dane

Podstatou tejto metódy je, že daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane v tuzemsku. Zápočet dane môže byť najviac v sume, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom sa započíta najviac suma dane pripadajúca na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa na základe § 31 ods. 4 ZDP použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva priznanie.
Na výpočet dane uznanej na zápočet slúžia v daňovom priznaní typu A riadky č. 49 až 53, v daňovom priznaní typu B riadky 86 až 91. Pri uplatnení metódy zápočtu je nevyhnutné preukázať, že predmetné príjmy boli v zahraničí zdanené. Spôsob a forma preukázania zdanenia príjmov v zahraničí nie je zákonom stanovená. Daňovník túto skutočnosť preukazuje najčastejšie potvrdením vydaným zahraničným správcom dane, potvrdením od zahraničného zamestnávateľa, resp. výplatnými páskami.
  • Ak daňovník zaplatil v zahraničí daň vyššiu, ako je daňová povinnosť vypočítaná podľa ZDP, rozdiel sa daňovníkovi nevráti, lebo táto daň neplynula do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
  • Ak je daň zaplatená v zahraničí nižšia, ako je daňová povinnosť vypočítaná podľa ZDP, daňovník je povinný v lehote na podanie daňového priznania rozdiel doplatiť.
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane má Slovenská republika uzatvorenú napr. so štátmi: Česká republika, Írsko, Maďarská republika, Poľská republika, Ukrajina a ďalšími.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X