Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania podnikateľov pre tento rok sú najhoršie od roku 2008

Očakávania podnikateľov pre tento rok sú najhoršie od roku 2008
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Hospodársku politiku vlády SR hodnotia za minulý rok pozitívne len tri percentá respondentov.

Zlepšenie prostredia očakáva len 5 % podnikateľov

Zlepšenie podnikateľského prostredia v tomto roku očakáva len 5 % podnikateľov, ďalších 54 % predpokladá stagnáciu, zvyšných 41 % zhoršenie. Očakávania podnikateľov pre rok 2015 sú tak najhoršie od roku 2008. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), ktorý sa uskutočnil v období od 15. septembra minulého roka do 31. októbra 2014. 

„V porovnaní s prieskumom v roku 2013 sa negatívne očakávania ešte zvýšili, došlo k veľmi miernemu zníženiu podielu kladných odpovedí o jedno percento a k zvýšeniu negatívneho očakávania o štyri percentá,“ uviedla komora.

Centrálna banka predpovedá ekonomike rast

Do debaty o výhľadoch na tento rok prispela v utorok aj Národná banka Slovenska (NBS), ktorá po decembrovom zrevidovaní svojho výhľadu na rast slovenskej ekonomiky po niekoľkých týždňoch vracia opäť k pozitívnejším prognózam. Kým totiž v decembri znížila odhad rastu hrubého domáceho produktu na rok 2015 z pôvodných 2,9 % na 2,6 %, v aktuálnej januárovej aktualizácii makroprognózy sa opäť prikláňa k názoru, že slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,9 %.

Ešte výraznejšie úpravy, avšak opačným smerom, robí centrálna banka pri prognóze vývoja spotrebiteľských cien. Po decembrovom miernom optimizme, že ceny by v tomto roku mohli opäť začať rásť a harmonizovaná inflácia by mohla dosiahnuť 0,5 %, po mesiaci svoje odhady prehodnotila a hovorí o cenovej stagnácii. Rovnako o 0,5 percentuálneho bodu znížila aj odhad tohtoročnej inflácie meranej národnou metodikou, ktorá by tak mala dosiahnuť iba 0,1 %. 

Práve nízke ceny tovarov a rast reálnych príjmov obyvateľstva by po prenose do mzdového vývoja mohli podľa centrálnej banky výraznejšie oživiť domácu spotrebu. Podobný vývoj možno očakávať aj u našich obchodných partnerov, čo by malo podporiť exportnú výkonnosť slovenskej ekonomiky. „Vzhľadom na aktuálne menej priaznivé dáta za priemysel sa tento pozitívny efekt môže prejaviť až v budúcom roku,“ dodáva v stanovisku Národná banka Slovenska.

Mieru nezamestnanosti centrálna banka na tento rok odhaduje na 12,4 %.

TIPY na eBooky: 

Hodnotenie hospodárskej politiky podnikateľmi je mizerné

Hospodársku politiku vlády SR hodnotia za minulý rok pozitívne len tri percentá respondentov. Neutrálne vníma hospodársku politiku 31 % opýtaných, 54 % negatívne. Komunikáciu vlády s inštitúciami podnikateľského sektora považuje päť percent subjektov za pozitívnu, 25 % za neutrálnu, 44 % za negatívnu a 25 % nevedelo posúdiť. 

Prieskumu SOPK sa zúčastnilo 240 spoločností, z toho 121 výrobných (priemysel, stavebníctvo, pôdohospodárstvo) a 119 firiem pôsobiacich v doprave, obchode a v službách. Z celkového počtu spoločností, ktoré sa zúčastnili na prieskume, bolo 103 malých do 50 zamestnancov, 111 stredných od 51 do 500 zamestnancov a 26 firiem veľkých nad 500 zamestnancov.

Slovensko si v ekonomickej slobode polepšilo

Paradoxne tak vyznieva informácia zverejnená v rovnaký deň, podľa ktorej si Slovensko v ekonomickej slobode polepšilo. V poradí krajín podľa indexu ekonomickej slobody, ktorý zostavuje The Heritage Foundation v spolupráci s denníkom The Wall Street Journal, si tak naša krajina polepšila o sedem miest a obsadila 50. miesto.

Napriek medziročnému posunu sa však zatiaľ nepodarilo vymazať vlaňajší prepad hodnotenia Slovenska o 15 miest. Slovensko pritom v najnovšom rebríčku dosiahlo index ekonomickej slobody na úrovni 67,2 %, čo je takmer sedem percentuálnych bodov nad hodnotou svetového priemeru.

Medzi krajinami strednej Európy sa Slovensko tento rok umiestnilo na štvrtom mieste. Predbehli sme iba Maďarsko, ktoré si pohoršilo o tri priečky a skončilo na 54. mieste. Ostatné krajiny z regiónu sú stále pred nami. Najlepšie sa umiestnila Česká republika, ktorá vyskočila na 24. miesto, za ňu padlo Rakúsko o šesť priečok na 30. miesto a Poľsko stúplo o osem priečok na 42. miesto. Vôbec najslobodnejšou ekonomikou sa podľa aktuálneho prieskumu stal opäť Hongkong, ktorý si tento titul udržiava už od roku 1995. V prvej päťke rebríčka sa umiestnili ešte Singapur, Nový Zéland, Austrália a Švajčiarsko.

 

Pohľad zvonka a zvnútra

Posun Slovenska vpred v rámci posledného hodnotenia tvorcovia indexu ekonomickej odôvodnili miernym zlepšením z hľadiska miery korupcie, kvality podnikateľského prostredia a trhu práce, ktoré prevážili zhoršenia v oblasti menovej stability a štátnych výdavkov. 

Samotní slovenskí podnikatelia pritom podľa prieskumu SOPK tvrdia, že podnikateľské prostredie na Slovensku by mohlo zlepšiť zníženie daňového a odvodového zaťaženia podnikateľov. Spomínanú možnosť uviedlo v prieskume 60 respondentov.

Pomôcť by mohlo aj zlepšenie vymáhateľnosti práva, za ktoré sa vyjadrilo 40 podnikateľov. Skvalitnenie legislatívy, zníženie administratívnej záťaže a byrokracie by privítalo 30 opýtaných. 

Minister hospodárstva chce pomáhať, ale idú ho odvolávať

Podnikateľskému prostrediu sa v utorok venoval aj minister hospodárstva Pavol Pavlis. V pláne má pomôcť slovenským podnikateľom najmä znížením administratívnej záťaže. Balík opatrení avizuje minister hospodárstva ešte do volieb.

Do konca volebného obdobia, čiže pravdepodobne do marca 2016, sa chce minister Pavlis taktiež zamerať na prílev nových investícií s vyššou pridanou hodnotou, ale aj na energetiku. „Máme čo doháňať aj v ochrane spotrebiteľa,“ dodal minister. 

Tlačovú konferenciu na túto tému pritom minister zvolal tesne predtým, ako viacero opozičných poslancov avizovalo návrh na jeho odvolanie. Dôvodom má byť  jeho pôsobenie vo firme Port Service. Tá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné so štátnym Fondom národného majetku SR (FNM) v sume vyše 60 mil. eur. 

FNM spadá do pôsobnosti rezortu hospodárstva. Súčasný spoločník spomínanej firmy má sídlo v daňovom raji na ostrove Curacao v Holandských Antilách. Na prípad upozornila občianska aktivistka Veronika Remišová, ktorá je poslankyňou v mestskej časti Bratislava Staré Mesto a je aj poradkyňou podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO)..

Ak premiér Pavlisa neodvolá, opozícia chce iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

28nov8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

28nov8:30Aktuálne zmeny v správe registratúrnych záznamov a archíve organizácie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Samospráva,Verejná správa

28nov8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X