- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Vďaka šikane sa stal úspešným? Tu je príbeh týraného tínedžera, ktorý je dnes biznismen
Vďaka šikane sa stal úspešným? Tu je príbeh týraného tínedžera, ktorý je dnes biznismen
Máme pre vás inšpiráciu zo sveta, ktorá dokazuje, že práve negatívne skúsenosti vás dokážu v živote nakopnúť.
Následky šikany si jej obete môžu niesť po celý život, niekedy však takéto príkorie dopadne celkom inak. Podobne ako v prípade sedemnásťročného Ollieho Forsytha z Veľkej Británie, ktorý je dyslektik a ktorého spolužiaci šikanovali natoľko, že uvažoval o samovražde– napriek tomu sa rozhodol, že posmeškom nebude venovať pozornosť, a naplno sa upol k svojmu snu stať sa podnikateľom.
„Povedal som si – raz budem milionár a tí, ktorí ma ničili, pre mňa budú pracovať.“ Ďaleko od pravdy vtedy nebol – v súčasnej dobe je Ollie zapojený do ôsmych spoločností, jeho biznis prekvitá a čoskoro sa chystá na globálnu expanziu. Paradoxne to pritom bola práve šikana, čo ho nakoplo ísť si za svojim.
„Nikto mi neveril a mojou motiváciou tak bol hlavne fakt, že pre všetkých okolo som bol synonymom neúspechu. Podľa mňa ale človek jednoducho len musí robiť to, čo chce. Ja som mal napríklad vždy rád pekné autá a povedal som si, že až budem úspešným, tak si jedno kúpim. To mi dodávalo odvahu. To a Richard Branson,“ naráža Ollie na fakt, že jeho idol – miliardár a majiteľ konglomerátu Virgin, ktorý sa špecializuje na zábavný priemysel – je mimochodom dysgrafik.
V prípade Ollieho sa porucha prejavila tak, že do 15 rokov vôbec nevedel čítať a v 16 kvôli šikane odišiel zo školy úplne bez kvalifikácie. „Myslím, že školstvo v tomto stále dosť zlyháva. Veľa stredoškolákov má skvelé nápady, ale školy ich nevedia adekvátne povzbudzovať. Bolo pre nich ľahšie nechať ma odísť, pretože som sa nevedel prispôsobiť a zapadnúť.“
Čo naopak vedel, bol obchod. Podnikateľského ducha mal podľa rodičov už ako malý – v šiestich rokoch im naúčtoval za prípravu čaju a sušienok istú čiastku peňazí. V 13 potom založil vlastný internetový obchod s darčekovými predmetmi s názvom Ollie’s Shop, ktorý mu za prvý rok zarobil neskutočných 13 tisíc libier.
„Najskôr som kontaktoval desať rôznych firiem, ktorým som napísal, že by som s nimi rád naviazal spoluprácu, ale najskôr ich prosím o zaslanie desiatich kontrolných vzoriek zdarma. Tým pádom som mal naraz 100 voľných vzoriek, ktoré som predal po desiatich librách za kus, a tak som veľmi rýchlo zarobil tisíc libier ako rozjazdový kapitál.“
Teraz je Ollie vo svojich 18 predsedom rady vlastných spoločností, pričom expanduje do ďalších odvetví. Založil napríklad digitálnu marketingovú agentúru UNBXD alebo platformu, ktorá stavia školy pre mladých podnikateľov v chudobných častiach Indie. A osobne sa už stretol i s Richardom Brandsonom, teraz už ale ako rovný s rovným.
O podnikaní naviac prednáša študentom stredných škôl a je spolupatrónom projektu, ktorý podporuje podnikanie teenagerov. „Milujem tieto prednášky, a keď študentom poviem svoj vek – nechávam to pri prezentácii vždy až nakoniec –, bývajú z toho pekne vyjavení. Nakoniec je ale jedno, koľko máte rokov. Kvôli môjmu mladému veku ma zo začiatku nikto nebral vážne, ale keď máte úspech, začnú vás ľudia merať skrz neho.“
Jeho rada začínajúcim podnikateľom je stručná a mieri presne: „Buďte pripravení pracovať tvrdo, 24 hodín denne, sedem dní v týždni a nekoncentrujte sa pritom na peniaze, ale na to, že urobíte skvelý biznis – peniaze prídu neskôr. A taktiež si nájdite mentora,“ dodáva. „Nebojte sa požiadať o pomoc, pretože tá najhoršia odpoveď, akú by ste mohli dostať, je nie.“