Developerské projekty slovenské banky veľmi nezaujímajú
Väčšina európskych bánk je viac naklonená financovaniu projektov generujúcich príjmy, ako poskytnutiu prostriedkov na developerské projekty.
Banky preferujú financovanie industriálnych a logistických projektov
Podľa prieskumu KPMG má len málo slovenských bánk záujem financovať developerské projekty. V ukazovateli záujmu o financovanie projektov generujúcich príjmy obsadilo Slovensko miesto v prvej trojici krajín spolu s Nemeckom, Veľkou Britániou a Rakúskom.
Prieskum ukázal, že slovenské banky najviac preferujú financovanie industriálnych a logistických projektov, najmenej ich lákajú hotelové projekty a financovanie rezortov.
Záujem bánk financovať developerské projekty/projekty generujúce príjmy
„Banky na Slovensku zaznamenali v posledných piatich rokoch problémy so splácaním úverov na projekty v oblasti rezidenčného bývania a kancelárskych priestorov. Je logické, že banky sa snažia minimalizovať riziko a poskytujú úvery primárne do oblastí a projektov, kde je cash-flow zabezpečený, napr. budúcimi nájomnými zmluvami,“ skonštatoval riaditeľ oddelenia manažérskeho poradenstva pre finančný sektor v KPMG na Slovensku Rastislav Nemec.
Niektoré z krajín strednej a východnej Európy majú podľa výsledkov prieskumu vyšší podiel problematických úverov ako v západnej Európe. Slovensko zaznamenalo 39 % úverov, ktoré nie sú riadne splácané, čo je podľa KPMG najmenej zo sledovaných krajín. Na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku sú banky najmenej optimistické ohľadne možností tieto úvery reštrukturalizovať. A to aj napriek tomu, že je to podľa KPMG žiaducejšie riešenie ako dražba nehnuteľnosti, na ktorú bol úver poskytnutý.
Realitný sektor v Európe vykazuje podľa KPMG jasné známky zlepšenia. Objem transakcií na trhu s nehnuteľnosťami je v niektorých krajinách najvyšší od roku 2007 a v prvej polovici roka prekonal v Európe 80 mld. eur pri medziročnom raste o 25 %. „Väčšina krajín v Európe zažila od minulého roka rast HDP. Výsledkom je optimizmus medzi bankami, čo sa odráža vo väčšej dostupnosti financovania s menej prísnymi úverovými podmienkami,“ povedal vedúci sektoru nehnuteľností pre KPMG v regióne strednej a východnej Európy Andrea Sartori.
Prieskum KPMG mapuje úvery na nehnuteľnosti a prináša analytický pohľad na prístup bánk k financovaniu realitných projektov v Európe. V roku 2014 sa prieskumu zúčastnilo 15 krajín vrátane Slovenska. Zber dát sa uskutočnil primárne formou hĺbkových rozhovorov so zástupcami bank a pomocou on-line dotazníka. Účastníci prieskumu reprezentujú viac ako 70 bánk, pričom všetky sú aktívne na európskom realitnom trhu. Zber dát sa uskutočnil v mesiacoch máj až júl 2014.