Nepreplácanie eurofondov už ohrozuje štátny rozpočet
Európska komisia pre chyby pri využívaní a kontrole eurofondov už nepreplatí Slovensku na projekty minimálne 245 mil. eur, táto suma sa však ešte môže zvýšiť.
Opozícia bude pre eurofondy iniciovať mimoriadne rokovania výborov
Opoziční poslanci po dohode so svojimi kolegami a klubmi budú iniciovať zvolanie mimoriadnych zasadnutí viacerých parlamentných výborov pre problémy s čerpaním a nepreplácaním eurofondov a s tým súvisiacimi rizikami pre štátny rozpočet.
Ako na spoločnej tlačovej besede ôsmich poslancov opozície v pondelok povedal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, vo výboroch sa chcú ministrov spýtať napríklad na riziká nedočerpania peňazí Európskej únie v programovom období 2007 až 2013 do konca roku 2015, objem pozastavených platieb zo strany Európskej komisie pre jednotlivé operačné programy, ako aj na to, dokedy by mali byť platby obnovené.
Prídeme o ďalšie desiatky až stovky miliónov eur
Ministri by tiež mali informovať o tom, aké ďalšie straty sa očakávajú po odblokovaní platieb a ako chcú riešiť dôsledky pre verejné financie a riziká pre fungovanie rezortov. „Zlé riadenie štrukturálnych fondov sa stáva najväčšou hrozbou pre slovenské verejné financie,“ povedal Beblavý. „Jednotliví ministri ešte stále nemajú odblokované programy z Bruselu, nemôžu platiť a v priebehu riešenia pravdepodobne prídeme o ďalšie desiatky až stovky miliónov eur,“ dodal.
Tento vývoj podľa neho už ohrozuje štátny rozpočet a môže viesť k viazaniu výdavkov aj v neeurofondových oblastiach, napríklad v školách, nemocniciach a kultúrnych zariadeniach. Európska komisia pre chyby pri využívaní a kontrole eurofondov už nepreplatí Slovensku na projekty minimálne 245 mil. eur, táto suma sa však ešte môže zvýšiť.
Eurofondový Klondike
Situáciu v eurofondoch označil poslanec Jozef Kollár za slovenský eurofondový Klondike. „Zdá sa, že v eurofondovej oblasti sa skoncentrovalo všetko, čo má za cieľ rozkrádanie a korupciu. Bohužiaľ, Brusel používa na slovíčko korupcia krycí názov korekcia, ale znamená to korupciu,“ povedal Kollár. Členovia vlády by podľa neho mali vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť za nedostatky v eurofondoch, na ktoré nedávno poukázal aj audit Európskej komisie.
Pripomenul, že nepreplatené platby z Bruselu majú negatívny dopad na verejné financie, a aj preto sa by sa mal zvýšiť očakávaný deficit v tomto roku. Napríklad, v Operačnom programe Doprava sú podľa neho neuhradené žiadosti o platbu v objeme 235 mil. eur, v programe Výskum a vývoj 122 mil. eur, v Regionálnom operačnom programe 75 mil. eur, v programe Informatizácia spoločnosti 38 mil. eur.