Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch
Svetové devízové trhy – euro, dolár, jen.
Americká mena prvýkrát za šesť rokov stúpla nad úroveň 110 JPY/USD
Kurz amerického dolára oproti jenu a euru sa v posledný septembrový pondelok nachádzal tesne pod niekoľkoročnými maximami. Ekonómovia očakávali, že správa o vývoji zamestnanosti v USA ukáže, že zamestnávatelia krajiny v septembri vytvorili 219 tis. nových pracovných miest. Predpokladali teda oživenie tvorby nových pracovných pozícii po tom, ako ich v auguste pribudlo iba 142 tisíc.
Naopak z eurozóny prišla správa o tom, že index ekonomickej dôvery v Európskej menovej únii v septembri klesol najnižšie od záveru roka 2013. Dolár v utorok oproti spoločnej európskej mene posilnil na dvojročné maximum. Reagoval tak na správu o septembrovom poklese inflácie v eurozóne. Inflácia v 18-člennej Európskej menovej únii v septembri klesla na 0,3 % z augustovej úrovne 0,4 %. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, posilnil o 0,7 % na 86,207 bodu, čiže najvyššie od polovice roka 2010.
Americká mena v stredu prvýkrát za šesť rokov stúpla nad úroveň 110 JPY/USD. Investori totiž ešte viac rátali s tým, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude na údaje o vývoji ekonomiky krajiny reagovať sprísnením menovej politiky. Euro si vo štvrtok pripísalo mierne zisky voči doláru po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami ponechala úrokové sadzby na rekordných minimách.
Dolár v piatok posilnil voči japonskému jenu aj euru, keď ho podporili očakávania, že americká ekonomika minulý mesiac zrýchlila tvorbu pracovných miest. Dolárový index posilnil o 0,45 % na 85,984 bodu a dolár voči jenu o 0,5 % na 108,96 JPY/USD. Euro oproti doláru kleslo o 0,4 % na 1,2620 USD/EUR.
Americkí zamestnávatelia v septembri napokon zrýchlili tempo tvorby nových pracovných miest a miera nezamestnanosti v USA klesla na šesťročné minimum. Predpokladá sa, že by to mohlo podporiť očakávania, že americký Federálny rezervný systém (Fed) zvýši úroky v polovici budúceho roka alebo dokonca aj skôr. V ekonomike krajiny bez sektora poľnohospodárstva v septembri vzniklo 248 tis. nových pracovných miest a nezamestnanosť klesla na 5,9 %, čiže najnižšie od júla 2008, informoval americký rezort práce.