Jahnátek chce sledovať predaj jabĺk slovenského pôvodu
Vyšší počet kontrol potravín si žiada o státisíce eur viac.
Potravinové zásielky budú preverovať pre zdravotné riziko
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) žiada na kontroly potravín vyčleniť zo štátneho rozpočtu 827 790 eur, z čoho 72 tis. eur požaduje na nákup služobných áut pre inšpektorov. Peniaze by mali pokryť vyšší počet kontrol, pre ktoré sa rezort rozhodol po uvalení ruského embarga na dovoz niektorých komodít z krajín EÚ. Predpokladá, že na Slovensko by mohlo prúdiť väčšie množstvo potravín z okolitých štátov, preveriť si chce, či nejde o ilegálne zásielky, prípadne také, ktoré by mohli znamenať pre spotrebiteľa zdravotné riziko.
„Ide aj o výkon úradných kontrol potravín, hlavne potraviny živočíšneho pôvodu, ale aj čerstvého ovocia a zeleniny, pôvodom z okolitých členských štátov, kde je predpoklad, že pokiaľ neboli umiestnené na trh Ruskej federácie, je veľmi pravdepodobné že budú uvádzané aj na slovenský trh,“ uvádza rezort v Analýze dopadov sankcií Ruskej federácie na slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor. Financie by mali stačiť na obdobie septembra až decembra 2014. Do konca roka inšpektori plánujú prekontrolovať približne 12 700 zásielok.
Zvýšený počet kontrol je len jedným z opatrení, ktoré prijal rezort po uvalení ruského zákazu. Najnovšie tiež navrhuje, aby obchodné reťazce týždenne zverejňovali percentuálny podiel predaja jabĺk slovenského pôvodu. Ruské sankcie majú podľa MPRV najvýraznejšie dopady práve na pestovateľov tohto ovocia.
Reťazce majú uprednostňovať slovenských dodávateľov
Rezort podotýka, že obchodné reťazce deklarovali záujem o zachovanie existujúcich zmluvných vzťahov, priznali však aj tlak na ceny potravín v EÚ v dôsledku narastajúceho prebytku. „Reťazce potvrdili, že urobia maximum pre uprednostňovanie slovenských dodávateľov,“ konštatuje agrorezort. S reťazcami sa dohodol na pravidelnej výmene informácií o situácii na trhu.
O spoluprácu požiadal aj bankový sektor. Vyzval ho, aby bol ústretový a snažil sa nájsť riešenia v prípade, ak producenti zasiahnutí krízou sa dostanú do finančných ťažkostí.
Ministerstvo si už pred časom vyhradilo právo pri neférovom postupe a nadmerných dovozoch citlivých komodít, ktoré by mohli poškodiť domácich výrobcov, pozastaviť tento dovoz. Naďalej plánuje monitorovať situáciu na trhu.
Apeluje aj na ministrov, aby nimi riadené inštitúcie odoberali najmä slovenské potraviny. Rovnaký apel smeroval aj na kraje a obce, ktoré majú v svojej pôsobnosti školy, sociálne ústavy či menšie nemocnice.