- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Vyjednávať alebo nevyjednávať o výške ponúkaného platu na pracovnom pohovore?
Vyjednávať alebo nevyjednávať o výške ponúkaného platu na pracovnom pohovore?
Rokovania o výške ponúkanej mzdy medzi uchádzačom o zamestnanie a potenciálnym zamestnávateľom vždy patria medzi tie najošemetnejšie časti samotného náborového procesu. Aj napriek tomu však v praxi málokedy dochádza k situácii, kedy uchádzač bojuje o zvýšenie ponúkanej sumy. Najbežnejšie sa pritom stáva, že miesto akéhokoľvek vyjednávania, prevládne medzi obomi stranami záujem o rýchle uzavretie tejto témy a uchádzač ponúkanú mzdu akceptuje.
Výskumy z uvedeného sektora vykonané na vzorke čerstvých absolventov vysokých škôl v Spojených štátov amerických napríklad celkom prekvapivo ukázali, že až 38 % z nich vôbec nevyjednáva o výške ponúkaného platu na pracovnom pohovore. Je to pritom jedna zo základných chýb týchto ľudí, nakoľko približne 10 % zamestnávateľov uvádza, že pri prvotnej ponuke platu si necháva otvorené možnosti na ďalšie možné rokovania o jeho konečnej výške. Vyplýva to údajov britskej spoločnosti CareeBuilder.
Z uvedených štatistík možno pritom vyčítať aj ďalšiu zaujímavú skutočnosť. Jeden z desiatich zamestnávateľov vraj v súvislosti s vyššie uvedeným považuje kandidáta, ktorý nevyjednáva o výške ponúkaného platu, za menejcenného. Z pohľadu oboch strán predstavuje ponúkaná mzda jeden z najdôležitejších faktorov budúceho pracovného vzťahu. Je preto skutočne veľmi dôležité, aby si kandidáti premysleli, čo môžu budúcemu zamestnávateľovi ponúknuť a tomu prispôsobili aj svoje mzdové nároky tak, aby boli schopní ich v prípade potreby úspešne obhájiť.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.