Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sedem tradičných chýb, ktorým sa vyhnite pri pracovnom pohovore

Sedem tradičných chýb, ktorým sa vyhnite pri pracovnom pohovore
Fototobanka Pixmac
12. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Sedem výrokov, ktoré si radšej na pracovnom pohovore odpustite.

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

Pohovory má rád asi málokto. Nervozita zvykne natoľko vykoľajiť adepta na prácu, že potom povie aj to, čo nechce. Trasie sa mu hlas, nedokáže pohotovo a s noblesou odpovedať. Chyby, ktoré robia adepti na prácu najčastejšie, sa možno týkajú aj vás a ani si to neuvedomujete. Ak chcete prácu získať a vyhnúť sa pritom najčastejším chybám, čítajte ďalej.

Som tímový hráč.

Ale je to naozaj tak, alebo len hovoríte to, čo od vás chcú počuť? Radšej ako toto uveďte rovno nejaký konkrétny príklad, situáciu, v ktorej ste sa takto prejavili. Bude to potom znieť pravdivejšie a nepôjde iba o konštatačné tvrdenie. Buďte preto špecifický. Hovoriť o tom, že máte skúsenosti povedzme s vedením skupinových projektov, nestačí. Vymenujte príklady, pochváľte sa tým, čo ste robili, samozrejme, nie vystatovačne.

Perfektne sa hodím na túto prácu.

A potom príde otázka, prečo si to myslíte, resp. ako ste na to prišli. A vy zostanete ticho sedieť. Nechajte ich, nech si urobia názor sami. Musíte sa síce predviesť v tom najlepšom svetle, netreba to však preháňať. V prípade tohto výroku ide totiž naozaj o prázdnu frázu, pretože na tú konkrétnu pozíciu sa predsa môže hodiť perfektne aj desať ďalších adeptov, ktorých si na pohovor zavolali.

Som otvorený všetkému.

Ale veď ešte ani neviete, čomu presne máte byť otvorený. Môžete tušiť, o čo ide, ale pokiaľ s prácou, na ktorú sa hlásite, nemáte priame skúsenosti, takéto tvrdenia si radšej nechajte pre seba. Namiesto toho sa pochváľte svojimi schopnosťami, tým, čo skutočne ovládate. Nehovoriac o tom, že otvorenosť všetkému môže byť vnímaná ako prejav zúfalstva.

Som perfekcionista.

To môže o sebe povedať každý. Keď však od vás začnú očakávať dokonalosť, ktorú im neviete dodať, pretože to ani nie je možné, posvietia si na vás. Nikto nie je stroj, každý potrebuje oddych, každý niekedy neurobí niečo „perfektne“. Ľudia oproti vám si to budú uvedomovať. Môžete len povedať, že sa budete snažiť podávať na pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate, čo najlepšie výkony.

Som posadnutý prácou.

Naozaj? Ten kto to o sebe tvrdí buď nemá súkromný život, alebo robí 24 hodín denne. Ak neplatí ani jedno, vyhnite sa tomuto tvrdeniu. Na pohovore to totiž povie každý, ale skutočnosť tomu nie vždy zodpovedá. Ten, kto s vami bude robiť pohovor, to vie, vy to viete, tak prečo preháňať? Okrem toho, omnoho dôležitejšie je napríklad to, či ste schopní určovať si v pracovnom procese priority.

Mám dobré vodcovské schopnosti.

Opäť niečo, čo tvrdí každý. Pokiaľ nemáte presný príklad, kde ste uvedené využili, príklad, ktorý by bol relevantný aj v súvislosti s prácou, o ktorú máte záujem, tak radšej túto vetu nevypúšťajte z úst. Nemusí byť každý vodca. Nie je predsa hanba byť „len“ zamestnancom, ktorý je spoľahlivý a zodpovedný, hoci jeho miesto nie je „v prvej línii“.

V mojej poslednej práci ma nedokázali oceniť.

A neocenia vás ani v ďalšej, pretože o vás práve v momente, v ktorom ste to vyslovili, prestali ako o svojom možnom zamestnancovi uvažovať. Prečo? Pretože pokora je na mieste aj vtedy, keď si človek hľadá prácu.

Tieto otázky by sa vás nemali pýtať na pracovnom pohovore

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X