- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Týmto veciam sa v práci vyhnite, ak si chcete udržať dobrú povesť
Týmto veciam sa v práci vyhnite, ak si chcete udržať dobrú povesť
Niektorí z vás dobre vedia, ako je dôležité získať a udržať si dobrú reputáciu. Preto je však nevyhnutné dať si pozor na nasledujúce skutočnosti.
Ktorých 5 vecí môže pokaziť vaše meno? Sú to tieto nasledovné.
Izolovanosť
Splniť pracovné povinnosti a vychádzať s kolegami nejde vždy tak ľahko, najmä tam, kde je časový stres. Možno si poviete, že je dobrý nápad pracovať počas obedňajšej pauzy namiesto obeda s kolegami, alebo si dať na uši slúchadlá, vďaka ktorým sa lepšie sústredíte. A že vlastne ani nie je potrebné zbližovať sa s ľuďmi z kancelárie, pretože s nimi zas tak úzko nespolupracujete.
Či už sú vaše dôvody izolácie myslené dobre, táto separácia sa môže nakoniec otočiť proti vám. Keď sa napríklad nabudúce všetci zídu, aby oslávili niekoho narodeniny, urobte si chvíľku na kúsok torty. Keď ukážete kolegom, že máte na nich čas, oni si potom urobia čas na vás – a na vaše nápady. A to je výhodné pre všetkých zúčastnených.
Flákanie na konci pracovnej doby
Čo robíte najmä v piatok pred koncom pracovnej doby ? Zabíjate čas, kontrolujete emaily či píšete esemesky. Alebo dokonca balíte veci. Na takéto flákanie sa sa dá ľahko zvyknúť. Pozor však. Čo ak si tento premárnený čas všimnú ostatní pracujúci kolegovia? A dokonca váš šéf?
Začnite preto pracovnú dobu brať vážne a uvidíte, že začnete seriózne pozerať i na svoju vlastnú kariéru. Samozrejme sa hneď nemusí jednať o nejaký veľký projekt, ale naučíte sa organizovanosti. Naplánujte si následujúce ráno alebo splňte pár drobných úloh, ktorých by si inak nikto ani nevšimol (upracte si na stole alebo si spíšte zoznam toho, čo je potrebné urobiť).
Roznášanie klebiet
Ako poukázal spisovateľ Steve Albrecht v článku v časopise Psychology Today, „pracovisko je živnou pôdou pre baktériu ohovárania“. Klebety sa šíria nebezpečným tempom a len málokedy majú skutočne niečo spoločné s prácou. Niektorí z vás síce tvrdia, že klebety stmeľujú kolektív, ale negatívne následky prevážia toto jediné pozitívum.
Nadmerné zdieľanie
Keď už je reč o ohováraní, ďalším podobným neduhom je nadmerné zdieľanie informácií z vášho osobného života. Robiť si priateľov v zamestnaní je dobrá vec, ale neznamená to, že s nimi musíte zdieľať svoje tajomstvá alebo zoznam prešľapov, ktoré vás stretli s vašim partnerom. Buďte otvorení, ale nastavte si určité hranice. Vaši spolupracovníci nemusia (a ani nechcú) vedieť všetko.
A ak sa ostatní zverujú, vy odolajte. Síce by ste upevnili svoje priateľstvo, ale stratíte na všeobecnom rešpekte.
Zlý prístup
Nie len sťažovanie na váš osobný život môže pôsobiť neprofesionálne. Ak si budete sťažovať na veci v práci, môže to byť ešte horšie. Dokonca i sarkastické poznámky ako „ďalšia hlúpa porada“ alebo „práve som to poslal Petrovi, tak sa pripravte na milión dotazov“, môžu ostatným liezť na nervy. Naviac tak získate povesť kancelárskeho kverulanta – a kto by chcel niekoho takého povýšiť?
Ak máte s nejakým aspektom svojej práce problém, skúste nájsť riešenie. Nejde totiž len o to splniť si svoje povinnosti. Ak vám na vašej práci naozaj záleží, je potrebné tieto zlozvyky eliminovať.