Nárok na odpočítanie DPH pri pracovných cestách
Zamestnancom vyslaným na pracovné cesty, ako aj podnikateľom – fyzickým osobám vzniká nárok na rôzne druhy cestovných náhrad. Aké je účtovanie ubytovanie pri pracovnej ceste, napríklad v hoteli?
Pracovná cesta podnikateľa
O pracovnú cestu podnikateľa ide vtedy, ak daňovník vykonáva činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, t. j. ide o iné miesto, ako je uvedené v živnostenskom oprávnení.
V súvislosti s pracovnou cestou mu vznikajú nasledovné výdavky:
- na stravovanie,
- na ubytovanie,
- cestovné dopravnými prostriedkami,
- nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste,
- tieto výdavky si môže uplatniť do výšky, aká je stanovená pre zamestnancov v zákone o cestovných náhradách (zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách),
Ak používa motorové vozidlo:
a) zahrnuté do obchodného majetku alebo vozidlo prenajaté či vypožičané (vzniká nárok na odpočítanie DPH)
⇒ uplatňuje si výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov,
b) vlastné, ktoré nie je zahrnuté do obchodného majetku (nárok na odpočítanie DPH nevzniká)
⇒ uplatňuje si výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý kilometer jazdy, alebo
⇒ paušálne výdavky do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia.
Nárok na odpočítanie DPH vzniká:
- z obstaraných tovarov a služieb počas výkonu pracovnej cesty, pričom
- nakúpené tovary a služby musia byť použité v súvislosti s podnikateľskou činnosťou,
- doklady musia obsahovať náležitosti podľa § 74 zákona o DPH.
Nárok na odpočítanie DPH nevzniká:
- ak podnikateľ používa osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku,
- v tomto prípade účtuje o náhrade výdavkov za spotrebované pohonné látky, nie o nákupe PHL.
Pracovná cesta zamestnanca
1. Ak zamestnávateľ poskytne cestovné náhrady zamestnancom
- zdaniteľné plnenie bolo poskytnuté zamestnancovi, nie zamestnávateľovi,
- zamestnávateľ si preto nemôže uplatniť odpočítanie DPH z týchto zdaniteľných plnení (napr. náhrady výdavkov na ubytovanie, stravovanie, cestovných výdavkov, potrebných vedľajších výdavkov atď.),
- náhrada výdavkov vrátane DPH je pre zamestnávateľa daňovým výdavkom.
Pozn.: Napriek tomu, že doklad (napr. o ubytovaní) je vystavený na zamestnávateľa, no je súčasťou vyúčtovania pracovnej cesty zamestnanca, nevzniká zamestnávateľovi nárok na odpočet DPH. Ide o zdaniteľné plnenie prijaté zamestnancom, nie zamestnávateľom.
2. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancom cestovné náhrady
- zamestnávateľ zabezpečí a uhradí plnenia, ktoré súvisia s pracovnou cestou zamestnanca (napr. objedná a uhradí cestovné lístky a ubytovanie v hoteli),
- tieto zdaniteľné plnenia prijíma zamestnávateľ, ktorý ich potom poskytuje svojmu zamestnancovi,
- zamestnancovi nevzniká nárok na vyplatenie cestovných náhrad,
- zamestnávateľ si môže odpočítať DPH z takýchto plnení.
Príklady
Príklad č. 1:
Podnikateľ – fyzická osoba vykonal pracovnú cestu. Použil pritom svoje súkromné motorové vozidlo, ktoré nemá zahrnuté v obchodnom majetku. Ubytoval sa v hoteli. Má nárok na odpočítanie DPH v súvislosti s touto pracovnou cestou?
Keďže využil na služobnú cestu svoje motorové vozidlo, ktoré nemá v obchodnom majetku, do daňových výdavkov si bude uplatňovať výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý kilometer jazdy. Hoci má doklad o nákupe PHL, nemá nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL, lebo účtuje o náhrade výdavkov za spotrebované PHL, no nie o nákupe PHL.
DPH z faktúry za ubytovanie v hoteli si môže odpočítať, lebo išlo o zdaniteľné plnenie, ktoré súviselo s podnikateľskou činnosťou.
Príklad č. 2:
Podnikateľ vykonal pracovnú cestu motorovým vozidlom, ktoré má zahrnuté v obchodnom majetku. Má nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL?
Podnikateľ si uplatňuje ako daňový výdavok výdavky na spotrebované PHL. Má nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL.
Príklad č. 3:
Podnikateľ – fyzická osoba vykonal pracovnú cestu prenajatým motorovým vozidlom. Nevedie žiadnu evidenciu o pracovných cestách, preto sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky z preukázateľného nákupu PHL. Ako má odpočítať DPH z uvedeného nákupu DPH?
Vzhľadom na to, že podnikateľ si uplatňuje paušálne výdavky 80 % z nakúpených PHL, môže si uplatniť odpočet DPH z takto nakúpených PHL len do výšky paušálnych výdavkov, t. j. uplatňuje si DPH len vo výške 80 % z nakúpených PHL.
Príklad č. 4:
Zamestnanec bol vyslaný na pracovnú cestu. Po skončení pracovnej cesty predložil doklady na vyúčtovanie tejto cesty. Môže si zamestnávateľ uplatniť odpočet DPH z týchto dokladov?
Vzhľadom na to, že zamestnanec si uplatňuje cestovné náhrady spojené s pracovnou cestou a predložené doklady sú súčasťou vyúčtovania pracovnej cesty, ide o plnenia, ktoré boli poskytnuté zamestnancovi. Zamestnávateľ nemá nárok na uplatnenie DPH z týchto dokladov.
Príklad č. 5:
Zamestnávateľ vyslal svojich zamestnancov do iného mesta, kde budú vykonávať prácu. Zabezpečil im ubytovanie v ubytovni, o čom mu majiteľ ubytovne vystavil faktúru. Môže si zamestnávateľ uplatniť DPH z tejto faktúry?
Zamestnanci po ukončení pracovnej cesty nebudú vyúčtovať zamestnávateľovi náhrady za ubytovanie. Zdaniteľné plnenie bolo poskytnuté zo strany majiteľa ubytovne zamestnávateľovi, ktorý následne toto plnenie poskytuje svojim zamestnancom. Na základe vystavenej faktúry má zamestnávateľ nárok na uplatnenie DPH.