Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Absolventom škôl zväčša nevznikajú povinnosti voči SP

Absolventom škôl zväčša nevznikajú povinnosti voči SP
Ilustračné foto SITA
17. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Aké povinnosti vzniknú absolventom stredných či vysokých škôl po ukončení štúdia voči Sociálnej poisťovni, závisí od ich rozhodnutia, čo budú robiť ďalej.
 
Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, ak si absolvent po škole nenájde prácu a zostane nezamestnaný, bez ohľadu na to, či bude alebo nebude v evidencii úradu práce, voči Sociálnej poisťovni nemá žiadne povinnosti.
 

Dobrovoľné sociálne poistenie má tri alternatívy

V prípade nezamestnanosti za absolventa neplatí sociálne poistenie nikto, zároveň však nemá ani nárok na žiadne dávky. „Má ale možnosť prihlásiť sa na dobrovoľné sociálne poistenie od 16 rokov veku. Na výber má tri „balíky“ dobrovoľného poistenia, komplexné dobrovoľné poistenie (nemocenské, dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti), samostatné dôchodkové poistenie, alebo kombináciu nemocenského a dôchodkového poistenia,“ uviedol Višváder.
 
Ako pokračoval, v takomto prípade sa prihlási na pobočke Sociálnej poisťovni v mieste svojho trvalého bydliska a začne platiť poistné, ktoré si sám zvolí. Minimálne však 138,13 eur, najviac až 1 381,39 eur. Ak sa absolvent zahlási na úrade práce, môže si za toto obdobie evidencie neskôr doplatiť dôchodkové poistenie.
 

 
Povinnosti voči Sociálnej poisťovni nevznikajú ani absolventovi, ktorý odíde do zahraničia. Avšak ak si na Slovensku platí dobrovoľné sociálne poistenie, odchodom do krajín mimo Európskej únie mu toto poistenie nezaniká a stále má povinnosť platiť ho. „Ak je prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie a/alebo poistenie v nezamestnanosti, vznikom povinného poistenia v členských štátoch EÚ, štátoch EHP alebo Švajčiarska prestáva trvať dobrovoľné nemocenské poistenie a/alebo poistenie v nezamestnanosti v Slovenskej republike,“ skonštatoval Višváder. Ako pokračoval, dobrovoľné dôchodkové poistenie trvá aj v týchto prípadoch, ak sa z neho poistenec neodhlási. 
 
Ak sa absolvent rozhodne podnikať a stane sa z neho samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), nemá taktiež žiadne oznamovacie ani prihlasovanie povinnosti voči Sociálnej poisťovni. „Povinnosť platiť poistné ako SZČO mu vznikne až k 1. júlu nasledujúceho kalendárneho roka po roku, kedy začal podnikať, ak za prvý rok podnikania je jeho príjem vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu,“ priblížil hovorca Sociálnej poisťovne. Dotyčný však aj v takomto prípade môže využiť inštitút dobrovoľného poistenia. Ak si absolvent nájde prácu, povinnosti voči Sociálnej poisťovni za neho vybaví zamestnávateľ.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X