- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- „Sme aj my bohatí?“ Ako najlepšie odpovedať na túto záludnú otázku detí?
„Sme aj my bohatí?“ Ako najlepšie odpovedať na túto záludnú otázku detí?
Deti sú prirodzene zvedavé a úprimné. Ako rastú a skúmajú svet, postupne hľadajú odpovede na rôzne otázky. Nebuďte preto prekvapení, keď sa vás spýtajú aj na to, či je vaša rodina bohatá.
Keď už raz preniknú do finančného konceptu, ruka v ruke s tým ide aj množstvo súvisiacich otázok. Beth Kobliner, ktorá pôsobí ako osobná finančná poradkyňa, v rozhovore pre webový portál Business Insider naznačila, že v tomto bode by rodičia nemali zahmlievať.
Najlepšou cestou je adekvátne podaná úprimnosť
„Vydať sa na cestu pravdy je dobrým ťahom, pokiaľ sa jedná o financie,“ uviedla ďalej Kobliner. Zároveň však upozornila, že odpoveď je potrebné doplniť o súvisiace fakty tak, aby im dieťa porozumelo. Lepšie pochopia celý koncept, keď budú rozumieť aj širším súvislostiam.
Pri odpovedi na otázku, či ste bohatí, tak môžete napríklad začať s vysvetlením toho, čo to znamená byť bohatým. Pokojne poukážte na materiálne veci, ktoré vlastníte. Následne môžete nadviazať na to, že pracujete a zarábate peniaze. Vysvetlite deťom, za čo všetko sa platí peniazmi. Lepšie tak pochopia celú myšlienku a koncept. Povedzte im, koľko priemerne zarábajú ľudia v krajine, kde žijete, prípadne môžete tútu skupinu zúžiť na ľudí z vášho okolia.
Hodnota peňazí vs. iné životné hodnoty
V nadväznosti na túto časť je dôležitý aj ďalší bod. Ak nechcete dieťa držať vo finančnej nevedomosti, no netúžite ani po tom, aby nadobudlo dojem, že vaša rodina je na tom lepšie, ako ktokoľvek iný, môže nasledovať vysvetlenie hodnoty peňazí v súvislosti s inými hodnotami v živote a ich vzájomným prepojením.
Deti sú veľmi vnímavé a často rozumejú svetu oveľa viac, ako si rodičia myslia. Potrebujú však vhodné vedenie, aby si pospájali súvislosti a dokázali vyvodiť správne závery. Finančná stránka života by nemala ostávať v rodine tabu. Je to neodmysliteľná súčasť našich životov a je preto dobré, keď dieťa vybavíte potrebnými informáciami aj v tejto oblasti.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.