Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aká pokuta vás čaká za jazdu bez známok? Vláda navrhuje takéto zmeny

Automobil v podnikaní
Fotobanka Pixmac
25. mája 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Nový návrh by mal vraj motivovať ľudí, ktorí si nekúpili túto známku a chodili načierno, tvrdí štátny tajomník ministerstva dopravy Arpád Érsek.

Navrhované zníženie výšky pokuty za jazdu na diaľniciach a rýchlostných cestách bez elektronických diaľničných známok považuje štátny tajomník ministerstva dopravy Arpád Érsek (Most-Híd) za kompromisné riešenie. „Malo by to motivovať ľudí, ktorí si nekúpili túto známku a chodili načierno,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Érsek s tým, že súčasná výška pokuty je vysoká.

Ako agentúra SITA už informovala, vláda schválila novelu zákona o diaľničnej známke umožňujúcu zníženie pokuty z tristo na stopäťdesiat eur. Pri zaplatení pokuty do pätnástich dní stačí vodičom motorových vozidiel do 3,5 tony uhradiť sto eur. „Práve preto sme dali do normálneho legislatívneho konania tento zákon, aby bol systém stopercentne pripravený. Nebolo by korektné, keby vodiči, ktorí doteraz jazdili načierno a sú identifikovaní, nedostali žiadnu pokutu alebo možnosť uhradiť to, čo najazdili na diaľnici,“ uviedol Érsek.

Vodiči bez známky budú môcť dostať pokutu po novom raz za mesiac a nie za každý deň, ako predpokladá platný zákon. Novela počíta s pokutou 150 eur aj spätne pre všetky doterajšie priestupky. „Za každý mesiac dostanú pokutu 150 eur vodiči, ktorí používajú tie isté motorové vozidlá,“ tvrdí Érsek. Zmeny by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť 1. októbra. Ministerstvo dopravy pôvodne chcelo, aby boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní a začali platiť 1. júna, čo už nie je reálne. Ak vodič dostane opäť pokutu v priebehu dvanástich mesiacov a dodatočne si zakúpi diaľničnú známku, ďalšiu sankciu nebude musieť zaplatiť.

Za všetky správne delikty toho istého prevádzkovateľa vozidla spáchané tým istým vozidlom alebo tou istou jazdnou súpravou od 1. januára do 30. septembra 2016 sa podľa novely v jednom samostatnom rozkazom konaní uloží jedna pokuta. Ak v uvedenom období bola, resp. bude vodičovi toho istého vozidla alebo tej istej jazdnej súpravy právoplatne uložená pokuta za priestupok, pokuta sa už prevádzkovateľovi vozidla neuloží. Konania o priestupkoch alebo o správnych deliktoch, začaté a právoplatne neskončené pred 1. októbrom, sa dokončia podľa predpisov účinných do 30. septembra. „Neskoršia právna úprava sa použije, ak je to pre páchateľa priestupku alebo správneho deliktu priaznivejšie,“ uvádza novela.

Majitelia áut využívajúci diaľnice a rýchlostné cesty od začiatku tohto roka bez elektronickej známky pokuty nedostávajú. Okresné úrady by ich mali začať vymáhať na základe podkladov Národnej diaľničnej spoločnosti po účinnosti novely zákona o diaľničnej známke. „Vodiči, ktorí sa dopustili priestupku, sú podchytení v systéme. Neodpúšťame nič, ale zníženú sadzbu pokuty budeme vyžadovať,“ priblížil Érsek. „Zákon bude zmenený, takže ľudia si musia uvedomiť, že známku si treba kúpiť,“ dodal štátny tajomník. Pokutu bude možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr do troch rokov od porušenia povinnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

automobil

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X