Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké doklady vyžaduje inšpektorát práce o vykonaných školeniach zamestnancov

Aké doklady vyžaduje inšpektorát práce o vykonaných školeniach
Fotobanka Pixmac
11. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Školenia, doklady, kontroly – základné rady pre podnikateľov z oblasti povinných školení.

Inšpektorát práce kontroluje doklady o vykonaní školenia

Väčšinu povinných školení  musí zamestnanec absolvovať ešte pred nástupom na pracovisko. Týkajú sa najmä oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) a ochrany pred požiarmi.

Často opomínanou povinnosťou, ktorú kontroluje aj inšpektorát práce, sú však doklady o vykonaných školeniach a všetky ich náležitosti. Tie závisia od typu školenia, záznamy o vykonaných školeniach by však mali obsahovať nasledovné informácie:

  • kto školil,
  • kedy (dátum), rozsah (koľko hodín),
  • kto sa školenia zúčastnil,
  • o čom boli účastníci školení (osnova školenia),
  • podpis školiteľa aj školeného,
  • záznam z overenia vedomostí s uvedením výsledku overenia (zamestnanec vyhovel alebo nevyhovel). *

* Potvrdenie o overení vedomostí závisí od typu školenia. Pri niektorých sa vyžaduje len účasť (a teda podpis v prezenčnej listine), niektoré musia byť ukončené napr. písomným testom (školenia o referentských vozidlách).

Okrem povinných školení môžu firmy od zamestnancov vyžadovať aj účasť na doplňujúcich školeniach. Tie môžu vyplývať napríklad aj zo snahy získať certifikáciu ISO. Medzi takéto školenia patrí napríklad oboznamovanie zamestnancov o životnom prostredí či školenie o systéme integrovaného manažérstva.Aj takéto školenia je v rámci príslušných predpisov potrebné opakovať v stanovenej periodicite.

Povinné doklady

V zmysle zákona o BOZP, ale aj ďalších predpisov, sú povinní zamestnávatelia (ale aj živnostníci) pri kontrole predložiť vnútorné predpisy, technickú dokumentáciu, doklady a iné dokumenty. Ich rozsah a náležitosti ustanovujú okrem zákona aj príslušné vyhlášky a technické normy.

Špecifické povinnosti na dokladovanie školení sa vzťahujú napríklad na práce vo výškach, zváracie práce, práce s elektrickými zariadeniami, práce so zdvíhacími zariadeniami a pod.

DÔLEŽITÉ:

  • Zamestnávateľ je povinný oboznámiť zrozumiteľne a preukázateľne zamestnanca so zoznamom prác a pracovísk 
  • Preškolenie musí zamestnanec absolvovať pri preložení na iné pracovisko, zaradení alebo prevedení na inú prácu, zavedení novej technológie, nového pracovného postupu alebo nového pracovného prostriedku.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

K téme

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Povinné školenia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X