Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké nové povinnosti majú žiadatelia o podporu v projekte „Prvá pomoc“?

prvá pomoc
prvá pomoc Foto: Getty Images
10. septembra 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vyhlásilo Národný projekt s názvom Prvá pomoc, ktorý vznikol ako snaha o pomoc subjektom zasiahnutým vyhlásením mimoriadnej situácie a núdzového stavu v súvislosti s pandémiou COVID-19. Cieľom projektu je zmiernenie dopadov koronakrízy u poškodených skupín zamestnávateľov, zamestnancov a samostatne zárobkových osôb. Dňa 26. augusta 2020 informoval ÚPSVaR na svojej webovej stránke o zmene financovania uvedeného projektu, pričom vznikla podnikateľom aj jedna dôležitá povinnosť, o ktorej si viac povieme aj v aktuálnom článku.

Národný projekt Prvá pomoc

Cieľom národného projektu Prvá́ pomoc je zmiernenie dopadov vyhlásenej mimoriadnej situácie (MS) alebo núdzového stavu v súvislosti s pandémiou COVID-19 na zamestnanosť a trh práce na území́ Slovenskej republiky, prostredníctvom finančnej podpory pre zamestnávateľov, respektíve SZČO, ktorí udržia pracovné miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, alebo z dôvodu ochrany zdravia svojich zamestnancov, poklesu tržieb, alebo výpadku subdodávateľov.

Podpora zamestnávateľov na udržanie pracovných miest a SZČO na udržanie prevádzkovania ich činnosti je rozdelená podľa jednotlivých oblastí a vecného zamerania do štyroch opatrení podľa konkrétnych opatrení prijatých uznesením Vlády SR a v súlade so Schémou štátnej pomoci podľa aktuálne platných podmienok ustanovených v Oznámení́ o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie finančného príspevku zverejnených na webovej adrese www.pomahameludom.sk.

Intervencia projektu Prvá pomoc má za cieľ prispieť k zmierneniu ekonomických dopadov na zamestnanosť. Počas obdobia mimoriadnej situácie a v období po jej ukončení by mala prispieť k prevencii zvyšovaniu nezamestnanosti v dôsledku prepúšťaniu zo strany zamestnávateľov alebo rušenia podnikateľských prevádzok.

Jedným z cieľov projektu je aj urýchlene podporiť finančnú́ kondíciu, likviditu a peňažný́ tok podnikov a zamestnancov, vďaka čomu by mala pôsobiť preventívne a aktívne brániť úplnému kolapsu podnikateľského prostredia.

Aktivity národného projektu Prvá pomoc by tiež mali prispieť k napĺňaniu špecifického cieľa 3.1.2 Operačného programu Ľudské zdroje. V praxi by to malo fungovať tak, že pomoc v regiónoch bude implementovaná prostredníctvom ÚPSVaR a jeho jednotlivých úradov. Projekt je koncipovaný s celoslovenskou pôsobnosťou a obdobie realizácie je ustanovené v lehote od 13.3.2020 do 30.6.2021.

Upozornenie:

Príspevky pre žiadateľov sú oprávnené do 31.7.2020 a vyplácané môžu byť aj po  skončení́ koronakrízy, najdlhšie však do 31.12.2020.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Hlavné ciele projektu
  • Povinnosť (nová) pre poberateľov príspevku v projekte Prvá pomoc

Hlavné ciele projektu:

  • udržanie pracovného miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia prevádzkovej činnosti podnikateľa na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva,

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

covid19koronavírusPrémiový obsahprvá pomoc pre podnikateľov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X