Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké nové povinnosti majú žiadatelia o podporu v projekte „Prvá pomoc“?

prvá pomoc
prvá pomoc Foto: Getty Images
10. septembra 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vyhlásilo Národný projekt s názvom Prvá pomoc, ktorý vznikol ako snaha o pomoc subjektom zasiahnutým vyhlásením mimoriadnej situácie a núdzového stavu v súvislosti s pandémiou COVID-19. Cieľom projektu je zmiernenie dopadov koronakrízy u poškodených skupín zamestnávateľov, zamestnancov a samostatne zárobkových osôb. Dňa 26. augusta 2020 informoval ÚPSVaR na svojej webovej stránke o zmene financovania uvedeného projektu, pričom vznikla podnikateľom aj jedna dôležitá povinnosť, o ktorej si viac povieme aj v aktuálnom článku.

Národný projekt Prvá pomoc

Cieľom národného projektu Prvá́ pomoc je zmiernenie dopadov vyhlásenej mimoriadnej situácie (MS) alebo núdzového stavu v súvislosti s pandémiou COVID-19 na zamestnanosť a trh práce na území́ Slovenskej republiky, prostredníctvom finančnej podpory pre zamestnávateľov, respektíve SZČO, ktorí udržia pracovné miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, alebo z dôvodu ochrany zdravia svojich zamestnancov, poklesu tržieb, alebo výpadku subdodávateľov.

Podpora zamestnávateľov na udržanie pracovných miest a SZČO na udržanie prevádzkovania ich činnosti je rozdelená podľa jednotlivých oblastí a vecného zamerania do štyroch opatrení podľa konkrétnych opatrení prijatých uznesením Vlády SR a v súlade so Schémou štátnej pomoci podľa aktuálne platných podmienok ustanovených v Oznámení́ o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie finančného príspevku zverejnených na webovej adrese www.pomahameludom.sk.

Intervencia projektu Prvá pomoc má za cieľ prispieť k zmierneniu ekonomických dopadov na zamestnanosť. Počas obdobia mimoriadnej situácie a v období po jej ukončení by mala prispieť k prevencii zvyšovaniu nezamestnanosti v dôsledku prepúšťaniu zo strany zamestnávateľov alebo rušenia podnikateľských prevádzok.

Jedným z cieľov projektu je aj urýchlene podporiť finančnú́ kondíciu, likviditu a peňažný́ tok podnikov a zamestnancov, vďaka čomu by mala pôsobiť preventívne a aktívne brániť úplnému kolapsu podnikateľského prostredia.

Aktivity národného projektu Prvá pomoc by tiež mali prispieť k napĺňaniu špecifického cieľa 3.1.2 Operačného programu Ľudské zdroje. V praxi by to malo fungovať tak, že pomoc v regiónoch bude implementovaná prostredníctvom ÚPSVaR a jeho jednotlivých úradov. Projekt je koncipovaný s celoslovenskou pôsobnosťou a obdobie realizácie je ustanovené v lehote od 13.3.2020 do 30.6.2021.

Upozornenie:

Príspevky pre žiadateľov sú oprávnené do 31.7.2020 a vyplácané môžu byť aj po  skončení́ koronakrízy, najdlhšie však do 31.12.2020.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Hlavné ciele projektu
  • Povinnosť (nová) pre poberateľov príspevku v projekte Prvá pomoc

Hlavné ciele projektu:

  • udržanie pracovného miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia prevádzkovej činnosti podnikateľa na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva,

  • udržať zamestnanosť,
  • obmedziť zvyšovanie nezamestnanosti,
  • podporiť SZČO príspevkom na udržanie prevádzkovania ich činnosti.

Upozornenie:

Príspevok sa neposkytuje na podporu udržania pracovného miesta zamestnanca, na ktorého zamestnávanie bol na to isté obdobie poskytnutý iný príspevok na mzdu/celkovú cenu práce zamestnanca v rámci iných nástrojov AOTP, okrem príspevku na vytvorenie nové pracovné miesto podľa § 53d zákona o službách zamestnanosti za podmienky, že bude dodržaná maximálna intenzita pomoci uvedené v príslušných usmerneniach alebo nariadeniach o skupinových výnimkách, a zároveň̌ budú́ dodŕžané́ maximálne intenzity pomoci stanovené v príslušných rozhodnutiach Komisie o inej zlučiteľnej pomoci (bod 2.5. schémy štátnej pomoci).

Národný projekt Prvá pomoc je celkovo rozdelený do piatich opatrení, pričom záujemca si môže podať žiadosť o finančnú pomoc za každý mesiac od vypuknutia pandémie. Na poskytnutie príspevku majú žiadatelia, ktorí splnia ustanovené podmienky právny nárok.

TIP:

V rámci tohto projektu môže užívateľ predložiť žiadosť o poskytnutie príspevku na každé jedno opatrenie. V prípade, ak žiadateľ – zamestnávateľ spĺňa podmienky poskytnutia príspevku v rámci dvoch opatrení v jednom kalendárnom mesiaci, predkladá si žiadosť o poskytnutie príspevku prostredníctvom toho opatrenia, v rámci ktorého má prevažujúci počet kalendárnych dní.

Projekt bude realizovať ÚPSVaR a 46 úradov v rámci západného, stredného a východného Slovenska.

Povinnosť (nová) pre poberateľov príspevku v projekte Prvá pomoc

ÚPSVaR dňa 26. augusta 2020 informoval o zmene zdroja financovania projektu Prvá pomoc. Príspevok bude po novom financovaný z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vzájomný pomer bude predstavovať 15 % prostriedkov zo Štátneho rozpočtu SR a 85 % z Európskeho sociálneho fondu. Uvedené platí pre všetky kraje okrem Bratislavského, kde bude tvoriť vzájomný pomer zdrojov 50 % : 50%.

Tak, ako je to pre ostatných projektoch financovaných z prostriedkov Európskej únie, aj v prípade Národného projektu Prvá pomoc platí, že prijímateľ má povinnosť dodržiavať a realizovať publicitu projektu.

ÚPSVR preto informoval žiadateľov a poberateľov príspevku o povinnosti označiť priestory pracoviska, kde pracujú osoby podporované v zmysly dohody o poskytnutí príspevku v rámci projektu Prvá pomoc. Títo sú povinní vyhotoviť plagát vo formáte A3, na ktorom budú informovať o aktivitách realizovaných vďaka prostriedkovom poskytnutým z Európskej únie.

Upozornenie: Nedodržanie publicity a vyhotovenie plagátu bude sankcionované tým, že poberateľ príspevku nemôže finančné prostriedky použiť. Vzor plagátu nájdete TU.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

covid19koronavírusPrémiový obsahprvá pomoc pre podnikateľov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X