Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako opraviť nesprávne uvedené IČ DPH odberateľa v súhrnnom výkaze?

Ako opraviť nesprávne uvedené IČ DPH odberateľa v súhrnnom výkaze?
SITA
15. novembra 2011 Tlačiť

Otázka: Naša spoločnosť dodala v II. štvrťroku 2011 tovar poľskému odberateľovi, čo deklarovala v daňovom priznaní a v súhrnnom výkaze. Teraz som zistila, že identifikačné číslo poľského odberateľa bolo uvedené nesprávne. Ako mám správne vypísať dodatočný súhrnný výkaz? Ako chybu opraviť?

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“). Spôsob a formu podávania súhrnného výkazu platiteľom dane a zdaniteľnou osobou, lehoty na jeho podanie a náležitosti, ktoré musí súhrnný výkaz obsahovať, upravuje ustanovenie § 80 zákona o DPH.

Postup pri vypĺňaní dodatočného súhrnného výkazu DPH

Postup pri vypĺňaní dodatočného súhrnného výkazu a oprave nesprávne uvedeného IČ DPH upravuje Poučenie na vyplnenie súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty (ďalej len „Poučenie“). V zmysle Poučenia, ak platiteľ po uplynutí lehoty na podanie súhrnného výkazu zistí, že údaje v podanom súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá dodatočný súhrnný výkaz. V dodatočnom súhrnnom výkaze uvádza len doplnené alebo opravené údaje. Za každý opravovaný kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok podáva samostatný dodatočný súhrnný výkaz. Pri podaní dodatočného súhrnného výkazu sa na prvej strane tlačiva v kolónke „Druh súhrnného výkazu“ vyznačí „x“ v políčku pre dodatočný súhrnný výkaz.

Poučení sa ďalej uvádza, že ak sa opravuje nesprávne uvedené IČ DPH odberateľa, najskôr sa nesprávny údaj v jednom riadku stornuje uvedením nesprávneho IČ DPH a údaja „0“ v stĺpci hodnota dodaných tovarov a potom sa v druhom riadku uvedie správne IČ DPH a hodnota dodaného tovaru uvedená v riadnom súhrnnom výkaze.

Týmto spôsobom budete postupovať pri vypĺňaní dodatočného súhrnného výkazu aj vy. V jednom riadku nesprávny údaj stornujete uvedením nesprávneho IČ DPH a údaja „0“ v stĺpci hodnota dodaných tovarov. V druhom riadku uvediete správne IČ DPH a hodnotu dodaného tovaru uvedenú v riadnom súhrnnom výkaze.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X