- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Auto v podnikaní
- Ako papierovo zrealizovať predaj firemného osobného auta?
Ako papierovo zrealizovať predaj firemného osobného auta?
Podnikateľ môže kedykoľvek vyradiť automobil zo svojho obchodného majetku. V účtovníctve sa jedná vždy o úbytok dlhodobého hmotného majetku.
Dôvodom vyradenia býva najčastejšie predaj, likvidácia, škoda, preradenie do osobného majetku. Firma môže ponúknuť odpísaný hmotný majetok na predaj zamestnancom alebo iným fyzickým a právnickým osobám. Iné je to, ak ide o predaj firemného auta blízkej osobe alebo ľubovoľnej inej súkromnej osobe. Treba dať aj pozor na DPH.
Príjem z predaja vozidla sa zdaňuje
Pri predaji osobného automobilu (dlhodobého majetku), ktorý vlastní firma, sa pripravuje kúpna zmluva, ktorá obsahuje náležitosti kúpnej zmluvy. Potom sa pripraví faktúra so sumou ceny auta, vystavená na kupujúceho. Následne sa účtovné doklady zaúčtujú a majetok (automobil) sa vyradí z účtovníctva. Príjem z predaja automobilu je zdaniteľným príjmom, teda firma si musí tento príjem priznať a zdaniť. Jednoduchá predaj auta z firmy fyzickej osobe môže nastať vtedy, ak je to predaj odpísaného auta, prípadne ak nastalo vyradenie auta z obchodného majetku firmy alebo preradenie auta z podnikania do osobného užívania. Inak treba postupovať v súlade so zákonom.
Faktúra o predaji auta vystavená na kupujúceho má obsahovať nasledovné náležitosti
- slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
- obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov – predaj automobilu, názov kupujúceho a toho, komu sa bude automobil predávať,
- peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu – cena automobilu,
- dátum vyhotovenia,
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia, teda dátum dodania tovaru alebo služby,
- podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke – môže sa jednať o vlastnoručný podpis alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme,
- ako a kedy je faktúra splatná – platba v hotovosti alebo na účet.
Následne sa predaj vozidla ako obchodného majetku zaúčtuje a majetok sa vyradí. Nezabudnite ani na oznamovaciu povinnosť pri dani z motorových vozidiel.
Protokol o vyradení majetku
Účtovným dokladom, na základe ktorého sa majetok z účtovníctva vyradí, je protokol o vyradení dlhodobého hmotného majetku z používania.
Protokol o vyradení automobilu by mal obsahovať:
- inventárne číslo a názov vyraďovaného majetku,
- zostatkovú cenu,
- dôvod a spôsob vyradenia,
- dátum a podpisy účastníkov vyraďovacieho konania.
Protokol by mal obsahovať aj nasledovné prílohy:
- kúpnu zmluvu alebo faktúru,
- zápisnicu o fyzickej likvidácii, rozhodnutie o odňatí evidenčného čísla motorového vozidla, doklady o prevzatí majetku na skládku alebo šrotovisko, ak bol majetok vyradený likvidáciou,
- iné doklady preukazujúce spôsob vyradenia majetku.
Na základe protokolu o vyradení sa vyradenie majetku zaúčtuje v účtovníctve.
Daňový výdavok
Zostatková cena hmotného majetku je, podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov, v plnej výške uznaným daňovým výdavkom, v podvojnom účtovníctve sa zaúčtuje na účet 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku. V jednoduchom účtovníctve sa v rámci uzávierkových účtovných operácií zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci základ dane ako prevádzková réžia.
Zdanenie príjmu
Zákon o dani z príjmov § 6 hovorí, že medzi príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu patrí aj príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka, to znamená, že príjem z predaného automobilu je zdaniteľný, a teda firma si ho musí priznať v daňovom priznaní.
Pri právnických osobách (PO) je príjem z predaja majetku predmetom dane z príjmov právnickej osoby v plnej výške. Tržby z predaja dlhodobého majetku sa teda započítavajú do výsledku hospodárenia.
Pri fyzických osobách (FO) je príjem z predaja majetku zaradeného do obchodného majetku príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Čo sa týka DPH, treba si dať aj pozor na pravidlá DPH pri kúpe a predaji automobilu v rámci EÚ.
Príjem z predaja dlhodobého majetku sa zahrňuje do príjmov zahrňovaných do základu dane v zmysle § 4 ods. 6 písm. d) bod 3 postupov pre účtovanie pre jednoduché účtovníctvo (JÚ).
O príjmoch oslobodených od dane hovorí § 9 zákona o dani z príjmov:
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku. To znamená, že ak auto predáme po uplynutí 5 rokov od jeho vyradenia, príjem z predaja automobilu sa nezapočítava ako zdaniteľný príjem.
Aj pre automobil, ktorý bol zaradený do obchodného majetku do 5 rokov od jeho vyradenia v dôsledku preradenia do osobného majetku (§ 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov) platí, že príjem z predaja automobilu zaradeného do obchodného majetku nie je oslobodený od dane. Ak podnikateľ preradí automobil z obchodného majetku do osobného používania, vyradenie sa premietne len v účtovníctve a táto skutočnosť nemá vplyv na základ dane.
Od chvíle preradenia nemôže uplatňovať nijaké výdavky na auto spojené s údržbou, opravami, poistením a pod., a za rok vyradenia nemôže uplatniť ani odpisy. Ak by takýto automobil dodatočne predal, bude príjem z tohto predaja od dane oslobodený až po 5 rokoch od jeho vyradenia z obchodného majetku.