Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Majetok v podvojnom účtovníctve

Majetok v podvojnom účtovníctve
Fotobanka Pixmac
18. decembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Majetok je potrebné sledovať počas celého životného cyklu od obstarania, zaradenia do majetku a následné vyradenie z evidencie.

Evidencia majetku v podvojnom účtovníctve

Z hľadiska času sa majetok účtovnej jednotky člení na:
  1. krátkodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom je najviac jeden rok (zásoby, krátkodobý finančný majetok, krátkodobé pohľadávky), 
  2. dlhodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom je viac ako jeden rok (hmotný, nehmotný a finančný majetok).
 
Evidencia krátkodobý majetok slúži na evidovanie tohto majetku v účtovníctve. Zaraďujeme sem hmotný majetok s dobou použiteľnosti menšou ako jeden rok s obstarávacou cenou nižšou ako 1 700 € a nehmotný majetok s dobou použiteľnosti menšou ako jeden rok a s obstarávacou cenou nižšou ako 2 400 €.
 
Na základe rozhodnutia účtovnej jednotky sa hranica pre zaradenie majetku do krátkodobého majetku a doba použiteľnosti môže líšiť. Svoje rozhodnutie by však účtovná jednotka mala mať uvedené v internej smernici. V evidencií sa pracuje na základe jednoduchých formulárov, prostredníctvom ktorých sa pridávajú jednotlivé zložky krátkodobého majetku.
 

 
Vo formulári sa nachádzajú záložky Majetok, Rozúčtovanie na SZČP, Vlastnosti, Lokalizácia a ostatné údaje. Najdôležitejšie údaje je potrebné vyplniť na karte Majetok. Systém pridelí automaticky číslo inventárnej karty. Ďalej je potrebné zadať sumu a dátum obstarania, zvoliť o aký druh majetku sa jedná a je možné zadať doklad, ktorým bola daná zložka majetku obstaraná. Majetok sa bude považovať za vyradený ak sa vyplní pole dátum a spôsob vyradenia. Na ostatných kartách môže používateľ zadať doplňujúce údaje. 
 
Kratkodob8 majetok.jpg
 
Evidencia dlhodobého majetku je obšírnejšia. Slúži na evidovanie inventárnych kariet dlhodobého majetku, a na účtovanie a evidenciu účtovných a daňových odpisov. 
Vzhľadom k životnému cyklu tohto majetku sa evidencia člení na:
  • obdobie pred zaradením majetku – obstaranie a následné zaradenie
  • obdobie po zaradení majetku – pohyb ceny, technické zhodnotenie, opravy, manko, predaj, vyradenie z evidencie,
  • obdobie po likvidácii.
 
V evidencii sa pracuje na základe zložitejších formulárov ako v evidencií krátkodobého majetku. Prostredníctvom týchto formulárov sa pridávajú jednotlivé zložky dlhodobého majetku. Na rozdiel od predchádzajúceho formuláru sa formulár na pridanie dlhodobého majetku člení na vrchnú a spodnú časť. Vo vrchnej časti sa nachádzajú rovnaké karty ako vo formulári na pridanie krátkodobého majetku (Majetok, Rozúčtovanie na SZČP, Vlastnosti, Lokalizácia a Ostatné údaje).
 

 
V záložke majetok je potrebné vyplniť základné údaje o majetku. Ďalšími dôležitými údajmi, ktoré by je nevyhnutné vyplniť sú odpisová skupina, trieda a typ daňového odpisu (rovnomerný, zrýchlený). Určenie triedy je nevyhnutné pre ďalšie nastavenie odpisov. Po vyplnení prislúchajúcej triedy sa v záložke účtovné odpisy nastaví syntetický účet účtovných odpisov. 
 
 
V spodnej časti sa nachádzajú tri karty – Pohyby, Účtovné odpisy, Daňové odpisy. Na karte pohyby sa zaznamenávajú všetky udalosti spojené s danou zložkou majetku. Formulár sa automaticky prispôsobuje po upresnení o aký pohyb sa jedná. Prvým krokom je obstaranie v ktorom je potrebné správne zadať spôsob obstarania, dátum obstarania, sumu, obstarávací doklad a partnera. 
 
 
 
Po vyplnení obstarania sa v záložke Pohyby uvoľní možnosť zaradenia, ak je majetok pripravený na zaradenie je potrebné túto možnosť zadať. Zaradenie je dôležitým krokom. Od momentu zaradenia sa začínajú počítať daňové a účtovné odpisy. Program automaticky zaúčtuje zaradenie prostredníctvom interného dokladu majetok do účtovníctva. 
 
 
Po zaradení je možné pridať nasledujúce pohyby – technické zhodnotenie, zníženie a zvýšenie ceny, výkon, iný pohyb, vyradenie. 
 
Záložka účtovné odpisy obsahuje odpisový plán účtovnej jednotky. Program ponúka možnosť fixných odpisov, lineárnych, časových, výkonových odpisov, ďalej možnosť rovnania sa účtovných a daňových odpisov. Ďalej sa dá nastaviť účtovanie účtovných odpisov. Program automaticky vypočítava zostatkové hodnoty – účtovné a daňové, výšku odpisov. 
 
Uctovne odpisy.jpg
 
V záložke daňové odpisy sa taktiež zobrazuje používateľovi odpisový plán. Odpisový plán sa zobrazuje do minulosti aj budúcnosti poskytuje tak používateľovi lepší prehľad. Ďalej sa tu nachádzajú informácie o type daňového odpisu, roku, výške odpisu, zostatkovej hodnote.
 
Na základe zvolenia typu odpisu v prvých krokoch program vypočítava odpisy. Používateľ môže daňové odpisy prerušiť, nakoľko to legislatíva dovoľuje. Ak sa rozhodne prerušiť odpisovanie danej zložky majetku zaznamená to v karte daňové odpisy. Takisto má možnosť v tejto karte zvoliť doodpisovanie majetku v danom roku. 
 
Dasove odpisy.jpg
 
Program ponúka široké spektrum tlačových zostáv, ktoré si z programu ľahko môže používateľ vytlačiť a zaradiť do archívu. 
 
 
Na konci účtovného obdobia je vhodné vykonať uzávierku dlhodobého majetku, ktoré je potrebné pre zaúčtovanie a uzatvorenie účtovných a daňových odpisov. Po vytvorení uzávierky nie je možné vykonávať v evidencií žiadne opravy.
 

 
Program umožňuje vykonať aj samostatnú daňovú uzávierku a to len 1x za rok a to k poslednému dňu účtovného obdobia. Ak má účtovná jednotka prednastavené automatické účtovanie účtovných odpisov program pri uzávierke skontroluje zadefinované účty v kartách majetku. Ak sa pri uzávierke zistia nejaké chyby, program na ne upozorní aby ich používateľ mohol odstrániť.
 

Autor: Arisan, s.r.o., nezávislá poradenská spoločnosť, špecializujúca sa na komplexné vedenie účtovnej, daňovej, mzdovej a ostatnej konzultačnej agendy

Použitý zdroj: príručka k účtovnémo programu Omega

 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odpisovanie majetku

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X