Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Majetok v podvojnom účtovníctve

Majetok v podvojnom účtovníctve
Fotobanka Pixmac
18. decembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Majetok je potrebné sledovať počas celého životného cyklu od obstarania, zaradenia do majetku a následné vyradenie z evidencie.

Evidencia majetku v podvojnom účtovníctve

Z hľadiska času sa majetok účtovnej jednotky člení na:
  1. krátkodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom je najviac jeden rok (zásoby, krátkodobý finančný majetok, krátkodobé pohľadávky), 
  2. dlhodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom je viac ako jeden rok (hmotný, nehmotný a finančný majetok).
 
Evidencia krátkodobý majetok slúži na evidovanie tohto majetku v účtovníctve. Zaraďujeme sem hmotný majetok s dobou použiteľnosti menšou ako jeden rok s obstarávacou cenou nižšou ako 1 700 € a nehmotný majetok s dobou použiteľnosti menšou ako jeden rok a s obstarávacou cenou nižšou ako 2 400 €.
 
Na základe rozhodnutia účtovnej jednotky sa hranica pre zaradenie majetku do krátkodobého majetku a doba použiteľnosti môže líšiť. Svoje rozhodnutie by však účtovná jednotka mala mať uvedené v internej smernici. V evidencií sa pracuje na základe jednoduchých formulárov, prostredníctvom ktorých sa pridávajú jednotlivé zložky krátkodobého majetku.
 

 
Vo formulári sa nachádzajú záložky Majetok, Rozúčtovanie na SZČP, Vlastnosti, Lokalizácia a ostatné údaje. Najdôležitejšie údaje je potrebné vyplniť na karte Majetok. Systém pridelí automaticky číslo inventárnej karty. Ďalej je potrebné zadať sumu a dátum obstarania, zvoliť o aký druh majetku sa jedná a je možné zadať doklad, ktorým bola daná zložka majetku obstaraná. Majetok sa bude považovať za vyradený ak sa vyplní pole dátum a spôsob vyradenia. Na ostatných kartách môže používateľ zadať doplňujúce údaje. 
 
Kratkodob8 majetok.jpg
 
Evidencia dlhodobého majetku je obšírnejšia. Slúži na evidovanie inventárnych kariet dlhodobého majetku, a na účtovanie a evidenciu účtovných a daňových odpisov. 
Vzhľadom k životnému cyklu tohto majetku sa evidencia člení na:
  • obdobie pred zaradením majetku – obstaranie a následné zaradenie
  • obdobie po zaradení majetku – pohyb ceny, technické zhodnotenie, opravy, manko, predaj, vyradenie z evidencie,
  • obdobie po likvidácii.
 
V evidencii sa pracuje na základe zložitejších formulárov ako v evidencií krátkodobého majetku. Prostredníctvom týchto formulárov sa pridávajú jednotlivé zložky dlhodobého majetku. Na rozdiel od predchádzajúceho formuláru sa formulár na pridanie dlhodobého majetku člení na vrchnú a spodnú časť. Vo vrchnej časti sa nachádzajú rovnaké karty ako vo formulári na pridanie krátkodobého majetku (Majetok, Rozúčtovanie na SZČP, Vlastnosti, Lokalizácia a Ostatné údaje).
 

 
V záložke majetok je potrebné vyplniť základné údaje o majetku. Ďalšími dôležitými údajmi, ktoré by je nevyhnutné vyplniť sú odpisová skupina, trieda a typ daňového odpisu (rovnomerný, zrýchlený). Určenie triedy je nevyhnutné pre ďalšie nastavenie odpisov. Po vyplnení prislúchajúcej triedy sa v záložke účtovné odpisy nastaví syntetický účet účtovných odpisov. 
 
 
V spodnej časti sa nachádzajú tri karty – Pohyby, Účtovné odpisy, Daňové odpisy. Na karte pohyby sa zaznamenávajú všetky udalosti spojené s danou zložkou majetku. Formulár sa automaticky prispôsobuje po upresnení o aký pohyb sa jedná. Prvým krokom je obstaranie v ktorom je potrebné správne zadať spôsob obstarania, dátum obstarania, sumu, obstarávací doklad a partnera. 
 
 
 
Po vyplnení obstarania sa v záložke Pohyby uvoľní možnosť zaradenia, ak je majetok pripravený na zaradenie je potrebné túto možnosť zadať. Zaradenie je dôležitým krokom. Od momentu zaradenia sa začínajú počítať daňové a účtovné odpisy. Program automaticky zaúčtuje zaradenie prostredníctvom interného dokladu majetok do účtovníctva. 
 
 
Po zaradení je možné pridať nasledujúce pohyby – technické zhodnotenie, zníženie a zvýšenie ceny, výkon, iný pohyb, vyradenie. 
 
Záložka účtovné odpisy obsahuje odpisový plán účtovnej jednotky. Program ponúka možnosť fixných odpisov, lineárnych, časových, výkonových odpisov, ďalej možnosť rovnania sa účtovných a daňových odpisov. Ďalej sa dá nastaviť účtovanie účtovných odpisov. Program automaticky vypočítava zostatkové hodnoty – účtovné a daňové, výšku odpisov. 
 
Uctovne odpisy.jpg
 
V záložke daňové odpisy sa taktiež zobrazuje používateľovi odpisový plán. Odpisový plán sa zobrazuje do minulosti aj budúcnosti poskytuje tak používateľovi lepší prehľad. Ďalej sa tu nachádzajú informácie o type daňového odpisu, roku, výške odpisu, zostatkovej hodnote.
 
Na základe zvolenia typu odpisu v prvých krokoch program vypočítava odpisy. Používateľ môže daňové odpisy prerušiť, nakoľko to legislatíva dovoľuje. Ak sa rozhodne prerušiť odpisovanie danej zložky majetku zaznamená to v karte daňové odpisy. Takisto má možnosť v tejto karte zvoliť doodpisovanie majetku v danom roku. 
 
Dasove odpisy.jpg
 
Program ponúka široké spektrum tlačových zostáv, ktoré si z programu ľahko môže používateľ vytlačiť a zaradiť do archívu. 
 
 
Na konci účtovného obdobia je vhodné vykonať uzávierku dlhodobého majetku, ktoré je potrebné pre zaúčtovanie a uzatvorenie účtovných a daňových odpisov. Po vytvorení uzávierky nie je možné vykonávať v evidencií žiadne opravy.
 

 
Program umožňuje vykonať aj samostatnú daňovú uzávierku a to len 1x za rok a to k poslednému dňu účtovného obdobia. Ak má účtovná jednotka prednastavené automatické účtovanie účtovných odpisov program pri uzávierke skontroluje zadefinované účty v kartách majetku. Ak sa pri uzávierke zistia nejaké chyby, program na ne upozorní aby ich používateľ mohol odstrániť.
 

Autor: Arisan, s.r.o., nezávislá poradenská spoločnosť, špecializujúca sa na komplexné vedenie účtovnej, daňovej, mzdovej a ostatnej konzultačnej agendy

Použitý zdroj: príručka k účtovnémo programu Omega

 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odpisovanie majetku

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X