Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mzdy a personalistika v podvojnom účtovníctve

5. februára 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Kvalitný účtovný program by mal umožniť rozúčtovanie miezd na strediská a zákazky, tvorbu prevodných príkazov, export prevodných príkazov do domáceho bankovníctva či export do jednoduchého účtovníctva.

Po spracovaní miezd môžete automaticky vytvoriť prevodné príkazy

Pre ilustrovanie základných praktických a teoretických informácií o mzdách a personalistike sme si vybrali program OLYMP od spoločnosti Kros. Program umožňuje výpočet miezd zamestnancov, ako aj spracovanie odmien pre iné typy pracovných pomerov. Taktiež umožňuje viesť prehľadnú evidenciu o každom zamestnancovi s množstvom osobných a pracovných údajov. Poskytuje veľký počet tlačových zostáv, tiež aj výkazy do poisťovní a pre Daňový úrad, pričom výkazy je možné tlačiť aj do originálnych tlačív alebo zaslať elektronicky. 
 
Obsahuje množstvo praktických funkcií, medzi ktoré môžeme zaradiť:
  • rozúčtovanie miezd na strediská a zákazky, 
  • tvorbu prevodných príkazov, 
  • export prevodných príkazov do domáceho bankovníctva, 
  • export do jednoduchého účtovníctva programu ALFA, 
  • export predkontácií pre podvojné účtovníctvo (napr. program OMEGA), 
  • export výkazov do Sociálnej poisťovne elektronickou poštou a iné.
 
Personalistika a mzdy sa v programe dajú spracovať pre malú, strednú aj veľkú účtovnú jednotku. V programe sa dajú vypracovať mzdy pre pracovníkov v hlavnom pracovnom pomere, pre pracovníkov pracujúcich na základe dohôd o prácach mimo pracovného pomeru ale aj pre štatutárov, spoločníkov a pre osoby v inom pracovnom vzťahu. Program pracuje s aktuálne platnou legislatívou. 
 

 

Personalistika

K najzákladnejším patrí agenda Personalistika. Obsahuje údaje o zamestnancoch (osobné, pracovné, mzdové, rodinné) s možnosťou priradenia zamestnancov k výplatným útvarom a strediskám. Umožňuje evidovať aj ďalšie personálne a mzdové údaje ako sú dovolenka, evidencia dôchodkov, zložky mzdy, zrážky z miezd, ktoré ďalej slúžia ako podklad pre výpočet miezd. Dôležité je vyplniť v tejto agende čo najviac údajov, keďže z agendy sa prenášajú údaje do spracovania miezd ale aj iných tlačív a agiend. 
 
 

Výpočet miezd

V agende Výpočet miezd sa člení podľa mesiacov. V tejto agende sa nachádzajú všetci zamestnanci, ktorým za daný mesiac má byť vypočítaná mzda. Program dokáže vygenerovať mzdu automaticky podľa zadaných skutočností v Personalistike. Preto je veľmi dôležité vyplniť v Personalistike údaje čo najpresnejšie. 
 
Vygenerovanú mzdu je možné opraviť resp. upraviť o vzniknuté skutočnosti ako sú napr. dovolenka, ošetrenie, prémie, odmeny, osobné ohodnotenia. Tieto skutočnosti sa do formulára pridávajú zo zoznamu, ktorý je programom automaticky prednastavený a používateľ už len jednoducho vyberie voľbu z prednastavených možností a program automaticky prepočíta mzdu podľa zvolených skutočností. 
 
  • V spodnej časti formuláru sa nachádzajú karty Zložky mzdy, Zrážky a Ostatné. Na karte Zrážky je uvedená výška zrážok z aktuálnej mzdy zamestnanca ako sú zdravotné odvody, sociálne odvody, preddavková daň a iné. 
  • Program automaticky prepočítava priemer na dovolenku a nemoc. V karte Ostatné sa nachádzajú informácie o priemerke, cene práce, nezdaniteľnej časti. V hornej časti sa nachádzajú informácie o vypočítanej mzde ako je základ dane, odvody, daňový bonus, náhrada PN, zrážky zo mzdy, odvody zamestnávateľa, pracovný čas a pod. 
 

 
Pokiaľ má zamestnanec zrážku nariadenú súdom, program vie zohľadniť výšku zrážky po životné minimum a sleduje aj zostatok čiastky, ktorú je ešte potrebné zamestnancovi dozrážať. Po spracovaní miezd umožňuje program automaticky vytvoriť prevodné príkazy na účty zamestnancov a výsledné mzdy zaúčtovať do jednoduchého alebo podvojného účtovníctva. 
 

 

Program disponuje veľkým množstvom tlačových zostáv. Sú to rôzne personálne dokumenty, mzdové rekapitulácie a niekoľko typov výplatných pások. Taktiež umožňuje poslanie výplatných pások emailom. Na vybraných dokumentoch  je možná tlač pečiatky. Program obsahuje viac ako 200 typov rôznych výstupov, tieto sa dajú tlačiť alebo exportovať do súboru. Vybrané dokumenty umožňuje aj tlačiť do originálnych tlačív.  V programe sú zapracované všetky výkazy pre príslušné zdravotné poisťovne, sociálnu poisťovňu a daňový úrad. Súčasťou programu sú aj dokumenty súvisiace so štatistickým zisťovaním. 

 

 

 

Dochádzka a dovolenky

Program obsahuje aj dochádzkový modul, ktorý slúži na prepojenie programu s dochádzkovým systémom účtovnej jednotky. Výrazne zrýchľuje a zjednodušuje evidenciu dochádzky zamestnancov. Podporuje automatický prenos väčšiny údajov z dochádzkového systému, čím sa urýchľuje a zjednodušuje tvorba miezd. 
 

 
V evidencii plán dovoleniek môže naplánovať zamestnávateľ svojim zamestnancom dovolenku aj na niekoľko mesiacov dopredu. Zamestnancom môže evidovať navrhnutú, schválenú a vyčerpanú dovolenku. Program na základe schválenej dovolenky vyplní zamestnancovi dovolenkový lístok. Ten už stačí následne len podpísať. Čerpanú dovolenku z plánu dovoleniek je možné následne pridať do vygenerovanej mzdy príslušného mesiaca. Súčasťou programu je aj spracovanie ročného zúčtovania dane a vysporiadanie tohto zúčtovania na výplatách zamestnancov. 
 
Úvodná obrazovka programu obsahuje užitočné prepočítané informácie ako sú sociálny fond v príslušnom roku, cena práce v danom mesiaci, počet pracovných zmlúv, priemerná hrubá mzda, plánovač. 
 
Tvodna obrazovka.jpg

 

Autor: Arisan, s.r.o., nezávislá poradenská spoločnosť, špecializujúca sa na komplexné vedenie účtovnej, daňovej, mzdovej a ostatnej konzultačnej agendy

 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X