Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Z dôvodu pravidelného zvyšovania odvodového zaťaženia živnostníkov sa mnohí často zamýšľajú nad výhodami a nevýhodami živnosti vs. obchodnej spoločnosti. Pravidelne sa stretávame s otázkami, či je možné plynule prejsť zo živnosti na s.r.o. a na čo sa treba pripraviť. Zo všetkého najdôležitejšie je si to dobre premyslieť a na celý proces si vyhradiť dostatok času.
Častá chyba!
Nie je ojedinelým prípadom, že živnostník najskôr ukončí živnosť a až následne sa začne zaoberať zakladaním/kúpou novej s.r.o., čo má za následok pozastavenie jeho podnikateľskej aktivity na pár týždňov a hrozbu možnej straty zákaziek či klientov.
Živnostenské osvedčenia živnostníka sa totiž nedajú preniesť na novú s.r.o., môže ich používať len fyzická osoba, na ktorú sú vydané. Založením s.r.o. vznikne nová osoba a na jej obchodné meno sa budú vydávať nové živnostenské oprávnenia. Nová s.r.o. môže začať prijímať zákazky a podpisovať zmluvy až od momentu zápisu do Obchodného registra (fakturovať až od momentu pridelenia DIČ), preto je ideálne, aby si živnostník dovtedy súbežne „nechal bežať“ svoj živnostenský list a môže tak aj v tomto medzi-období fakturovať a podnikať.
Následne po zapísaní novej s.r.o. do obchodného registra oznámi príslušnému obvodnému úradu ukončenie podnikania, resp. môže oznámiť aj len pozastavenie živnosti, spolu s tým odovzdá svoje pôvodné živnostenské oprávnenia, v dôsledku čoho prestane podnikať ako živnostník a začne podnikať ako s.r.o.
POZOR: Daňové identifikačné čísla (DIČ a IČ DPH) a IČO sú rovnako ako živnostenské oprávnenia neprenosné, to znamená, že po zápise s.r.o. do obchodného registra bude potrebné podať nové žiadosti o registráciu DIČ a IČ DPH.
Staré osvedčenia živnostníka je potrebné vrátiť príslušnému daňovému úradu. Nové IČO Vám pridelí živnostenský úrad pri vydávaní nových živnostenských oprávnení.
Ako už napovedá samotný názov, zásadný rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je „obmedzené ručenie“. Živnostníci zodpovedajú za záväzky celým svojím majetkom (či už ide o rodinný dom, byt, pozemky, motorové vozidlo, úspory uložené v banke a pod.). S.r.o. za svoje záväzky ručí len do výšky základného imania. V praxi to znamená, že v prípade ak vzniknú s.r.o. dlhy z podnikania súkromný majetok spoločníka nie je dotknutý.
ZHRNUTIE:
- pri založení s.r.o. je nutné vybaviť nové živnostenské osvedčenia
- nová s.r.o. bude mať svoje vlastné nové IČO, DIČ, IČ DPH
- živnostenský list živnostníka, IČO, DIČ, IČ DPH sa zrušia
- pripravte sa na aspoň dva mesiace na celý proces prechodu
- prevod firemného majetku, zmlúv, pohľadávok a záväzkov zo „živnosti“ na s.r.o. sa rieši viacerými postupmi, ktoré sa musia zvoliť podľa individuálneho stavu živnosti, či už zmluvou o prevode podniku, postúpením pohľadávok, nováciou, atď
- živnostník ručí celým svojím majetkom za podnikateľské záväzky, s.r.o. ručí len do výšky základného imania zapísaného v obchodnom registri