Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo urobiť so spiacou s.r.o., ak nechcete platiť daňovú licenciu?

Čo urobiť so spiacou s.r.o., ak nechcete platiť daňovú licenciu?
Thinkstock
21. septembra 2015 Tlačiť

Daňová licencia sa platí každoročne bez ohľadu na to či podnikáte alebo nie. Ak nevyužívate s.r.o., a nechcete platiť daňovú licenciu, čítajte ďalej.

Predaj spiacej s.r.o. alebo jej likvidácia?

Ak ešte stále vlastníte spiacu s.r.o., je najvyšši čas sa poponáhľať s riešením tejto situácie. V tomto prípade je potrebné mať na pamäti, že daňová licencia sa bude platiť každoročne a to bez ohľadu na to, či je spoločnosť ekonomicky aktívna alebo nie.

V súčastnosti existujú dve najčastejšie riešenia tejto situácie. Ide o predaj spoločnosti a likvidáciu spoločnosti. Tieto riešenia sa môžu aplikovať v závislosti od toho, či predmetná spoločnosť je platcom DPH alebo nie je, pričom dopyt na trhu patrí k základným rozhodovacím kritériám v otázke – akou cestou ďalej.

Dopyt je po platcoch DPH

Na trhu je v tomto čase dopyt predovšetkým po spoločnostiach, ktoré sú platcami DPH. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí  3-4 tisíc EUR. Táto cena sa môže meniť v závislosti od atraktivity jej predchádzajúcej podnikateľskej činnosti. Preto, ak premýšľate o skončení podnikania a vaša s.r.o. je platca DPH, majte na vedomí, že likvidácia spoločnosti sa vás vôbec nemusí týkať a ponúknite ju najskôr na predaj.

Tip: ponúknite vašu s.r.o. spoločnosti SMARTUP.sk, ktorá vám jej predaj sprostredkuje a zabezpečí všetko okolo, vrátane nájdenia vhodného kupujúceho cez vypracovanie potrebnej dokumentácie až po úspešný predaj zavŕšený prepisom zmien na obchodnom registri.

Z dôvodu nízkeho dopytu na trhu po spoločnostiach, ktoré sú neplatci DPH, je v tomto prípade optimálna možnosť jej likvidácia. Likvidácia je forma zrušenia spoločnosti, výsledkom čoho je výmaz spoločnosti z obchodného registra. Likvidácia je časovo náročná a je potrebné rátať s tým, že celý proces až do úspešného výmazu s.r.o. z obchodného registra zaberie 6 mesiacov až 1 rok, z dôvodu zákonných lehôt a nastavených mechanizmov.

POZOR! Dôležitý je však moment vstupu spoločnosti do likvidácie. Vstup spoločnosti do likvidácie je otázka niekoľkých dní. Čím skôr to začnete riešiť, tým nižšia bude výška daňovej licencie – tzn., že ak spoločnosť vstúpi do likvidácie v októbri 2015, zaplatí daňovú licenciu alikvótne len za 10 mesiacov. Ak vstúpite ešte tento rok do likvidácie, posledná daňová povinnosť v tomto zmysle Vám vznikne v marci 2016.

Bez ohľadu na to, či je vaša spoločnosť neaktívna už niekoľko rokov alebo ste s podnikaním prestali len v poslednom období, ale viete, že už sa k nemu neplánujete vrátiť, dôležité je rozhodnúť sa o ďalšom postupe čo najskôr a to bez ohľadu na to, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Tým, že z daňovej licencie sa stala každoročná povinnosť všetkých spoločností, aj tých spiacich, majte na pamäti, že čas sú v tomto prípade peniaze, presnejšie povedané, vaše peniaze.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Predaj s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X