Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?

Premýšľajúca žena sediaca za pracovným stolom
Fotobanka Pixmac
25. novembra 2015 Tlačiť

Z dôvodu pravidelného zvyšovania odvodového zaťaženia živnostníkov sa mnohí často zamýšľajú nad výhodami a nevýhodami živnosti vs. obchodnej spoločnosti. Pravidelne sa stretávame s otázkami, či je možné plynule prejsť zo živnosti na s.r.o. a na čo sa treba pripraviť. Zo všetkého najdôležitejšie je si to dobre premyslieť a na celý proces si vyhradiť dostatok času.

Častá chyba!

Nie je ojedinelým prípadom, že živnostník najskôr ukončí živnosť a až následne sa začne zaoberať zakladaním/kúpou novej s.r.o., čo má za následok pozastavenie jeho podnikateľskej aktivity na pár týždňov a hrozbu možnej straty zákaziek či klientov.

Hneď na úvod treba podotknúť, že neexistuje žiadny plynulý prechod medzi živnosťou a s.r.o., tzv. preklopenie, ale ak viete ako na to, celý proces môže mať minimálny dopad na vaše podnikanie, bez možných prestojov.

Živnostenské osvedčenia živnostníka sa totiž nedajú preniesť na novú s.r.o., môže ich používať len fyzická osoba, na ktorú sú vydané. Založením s.r.o. vznikne nová osoba a na jej obchodné meno sa budú vydávať nové živnostenské oprávnenia. Nová s.r.o. môže začať prijímať zákazky a podpisovať zmluvy až od momentu zápisu do Obchodného registra (fakturovať až od momentu pridelenia DIČ), preto je ideálne, aby si živnostník dovtedy súbežne „nechal bežať“ svoj živnostenský list a môže tak aj v tomto medzi-období fakturovať a podnikať.

Následne po zapísaní novej s.r.o. do obchodného registra oznámi príslušnému obvodnému úradu ukončenie podnikania, resp. môže oznámiť aj len pozastavenie živnosti, spolu s tým odovzdá svoje pôvodné živnostenské oprávnenia, v dôsledku čoho prestane podnikať ako živnostník a začne podnikať ako s.r.o.

POZOR: Daňové identifikačné čísla (DIČ a IČ DPH) a IČO sú rovnako ako živnostenské oprávnenia neprenosné, to znamená, že po zápise s.r.o. do obchodného registra bude potrebné podať nové žiadosti o registráciu DIČ a IČ DPH.

Staré osvedčenia živnostníka je potrebné vrátiť príslušnému daňovému úradu. Nové IČO Vám pridelí živnostenský úrad pri vydávaní nových živnostenských oprávnení.

Ako už napovedá samotný názov, zásadný rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je „obmedzené ručenie“. Živnostníci zodpovedajú za záväzky celým svojím majetkom (či už ide o rodinný dom, byt, pozemky, motorové vozidlo, úspory uložené v banke a pod.). S.r.o. za svoje záväzky ručí len do výšky základného imania. V praxi to znamená, že v prípade ak vzniknú s.r.o. dlhy z podnikania súkromný majetok spoločníka nie je dotknutý.

ZHRNUTIE:

  • pri založení s.r.o. je nutné vybaviť nové živnostenské osvedčenia
  • nová s.r.o. bude mať svoje vlastné nové IČO, DIČ, IČ DPH
  • živnostenský list živnostníka, IČO, DIČ, IČ DPH sa zrušia
  • pripravte sa na aspoň dva mesiace na celý proces prechodu
  • prevod firemného majetku, zmlúv, pohľadávok a záväzkov zo „živnosti“ na s.r.o. sa rieši viacerými postupmi, ktoré sa musia zvoliť podľa individuálneho stavu živnosti, či už zmluvou o prevode podniku, postúpením pohľadávok, nováciou, atď
  • živnostník ručí celým svojím majetkom za podnikateľské záväzky, s.r.o. ručí len do výšky základného imania zapísaného v obchodnom registri

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikams.r.o.živnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X