Ako sa dostať z dlhovej pasce?
BRATISLAVA 22. augusta 2017 (P/PR) – Doba sa mení. Tak, ako naši starí rodičia šetrili každú korunu “do vankúša”, my dnes fungujeme presne naopak. V podstate máme na účte stále nulu a každý mesiac čakáme na ďalšiu výplatu, ktorá skončí rovnako. Väčšina ľudí určite aspoň teoreticky ovláda svoje financie, resp. to, ako s nimi narábať, avšak realita to neodzrkadľuje. Život založený na pôžičkách, hypotéke a splátkach nových technológií znie pre niekoho ako bežná vec. Pre niekoho to je však nočná mora. Najmä v prípade, ak sa dostane do dlhovej pasce.
Čo je to dlhová pasca?
Možno počujete tento termín práve prvýkrát, a pritom ste sa v dlhovej pasci ocitli aj vy. Dlhová pasca je situácia, v ktorej sa osoba ocitla z rôznych dôvodov – či už išlo o neuvážené zadlžovanie sa alebo o stratu zamestnania a následná neschopnosť splácať svoje dlhy. Na vyplatenie jedného dlhu si berie ďalšiu – väčšinou rovnako nevýhodnú alebo ešte nevýhodnejšiu – pôžičku. Takáto situácia sa označuje tiež ako dlhová špirála.
Mnohí z nás máme veľké a krásne ciele, avšak nemáme dostatočné prostriedky na ich dosiahnutie. A tak sa rozhodneme zrekonštruovať svoje bývanie, kúpiť si lepšie auto, luxusnejšiu dovolenku či nový model telefónu, hoci na to nemáme. V tomto prípade je úplne presný termín “život nad pomery”. Bohužiaľ nad tie vlastné. A tak znovu požiadame o ďalšiu pôžičku s pomyslením, že už vieme, ako na to. Ani sa nenazdáme a sme v problémoch. Máme na krku viacero malých pôžičiek, každú na inú sumu a s inou dobou splácania. Ak do toho príde nečakaná práceneschopnosť či strata zamestnania, môžeme sa rýchlo dostať do dlhovej pasce.
Aké sú dôvody dlhovej pasce?
V podstate existuje niekoľko zásadných chýb, kvôli ktorým sa ľudia zadlžujú a dostávajú sa do dlhovej pasce. Medzi najčastejšie z nich patria tieto:
- Míňanie bez rozmyslu. Bohatý Ježiško, luxusná dovolenka v lete, novšia kuchyňa či najnovšie technologické vychytávky. Potom stačí len krátky výpadok príjmu, a ten vám spôsobí problémy, na ktoré ste doteraz ani len nepomysleli.
- Žijete len v prítomnosti. Hovorí sa, že treba žiť pre to, čo je teraz. No určite tým nebolo myslené, že v daný moment treba aj míňať, ako sa vám žiada. Odborníci tvrdia, že optimálna čiastka, ktorú by ste mali mať ušetrenú na horšie časy, je 6-násobok vášho mesačného príjmu. Túto čiastku šetrite postupne a odkladajte vždy bokom namiesto neuváženého nakupovania v deň výplaty.
- Vyhýbanie sa poisteniu majetku. Ročné poistenie vašej nehnuteľnosti je zanedbateľná čiastka oproti tej, ktorá vám zasvieti hneď pri prvej oprave jadra, okien či kuchyne.
- Odmietanie rád od odborníkov. Väčšina Slovákov finančným poradcom neverí. Pokiaľ si však nájdete niekoho, komu môžete plne dôverovať, taká osoba vám poradí, ako naložiť s vašimi financiami, dlhmi či investíciami.
Ako sa dostať z dlhovej pasce?
Ak ste sa už do dlhovej pasce dostali, čím najrýchejšie sa pokúste dostať z nej von. Ako na to?
- Vytvorte si finančný plán. Rozoberte si svoje platby a zistite, či nemáte nejaké zbytočné výdavky. Možno sa nájdu dokonca veci, ktoré by sa dali predať a ich predaj nebudete ľutovať.
- Zjednoťte si pôžičky. K jedným z moderných alternatív zlepšenia finančnej situácie je možnosť spraviť z viacerých pôžičiek Vďaka tomuto kroku získate lepší prehľad o svojich platbách. Refinancovanie pôžičiek vo forme jedného spoločného krátkodobého úveru môže byť navyše omnoho výhodnejšie, ako platiť za viaceré pôžičky s rôznou dobou splatnosti.
- Osobný bankrot. Taktiež jeden zo spôsobov oddlženia, hoci o niečo komplikovanejší. Oddlženie nie je také jednoduché, ako vyzerá a osoba, ktorá prejde všetkými žiadosťami a dohodami s inštitúciami, musí nakoniec musí 5 rokov žiť z minimálneho rodinného rozpočtu.
- A nakoniec sme sa dostali snáď k najjednoduchšiemu spôsobu pomoci, ktorý však vyhľadá len veľmi málo ľudí. Nehanbite sa a požiadajte o pomoc špecialistov v dlhovej či inej špecializovanej poradni.