Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa dostať z dlhovej pasce?

Hand businessman giving cash money to hand man with corruption concept.
eVisions
22. augusta 2017 Tlačiť

BRATISLAVA 22. augusta 2017 (P/PR) – Doba sa mení. Tak, ako naši starí rodičia šetrili každú korunu “do vankúša”, my dnes fungujeme presne naopak. V podstate máme na účte stále nulu a každý mesiac čakáme na ďalšiu výplatu, ktorá skončí rovnako. Väčšina ľudí určite aspoň teoreticky ovláda svoje financie, resp. to, ako s nimi narábať, avšak realita to neodzrkadľuje. Život založený na pôžičkách, hypotéke a splátkach nových technológií znie pre niekoho ako bežná vec. Pre niekoho to je však nočná mora. Najmä v prípade, ak sa dostane do dlhovej pasce.

Čo je to dlhová pasca?

Možno počujete tento termín práve prvýkrát, a pritom ste sa v dlhovej pasci ocitli aj vy. Dlhová pasca je situácia, v ktorej sa osoba ocitla z rôznych dôvodov – či už išlo o neuvážené zadlžovanie sa alebo o stratu zamestnania a následná neschopnosť splácať svoje dlhy. Na vyplatenie jedného dlhu si berie ďalšiu – väčšinou rovnako nevýhodnú alebo ešte nevýhodnejšiu – pôžičku. Takáto situácia sa označuje tiež ako dlhová špirála.

Mnohí z nás máme veľké a krásne ciele, avšak nemáme dostatočné prostriedky na ich dosiahnutie. A tak sa rozhodneme zrekonštruovať svoje bývanie, kúpiť si lepšie auto, luxusnejšiu dovolenku či nový model telefónu, hoci na to nemáme. V tomto prípade je úplne presný termín “život nad pomery”. Bohužiaľ nad tie vlastné. A tak znovu požiadame o ďalšiu pôžičku s pomyslením, že už vieme, ako na to. Ani sa nenazdáme a sme v problémoch. Máme na krku viacero malých pôžičiek, každú na inú sumu a s inou dobou splácania. Ak do toho príde nečakaná práceneschopnosť či strata zamestnania, môžeme sa rýchlo dostať do dlhovej pasce.

Aké sú dôvody dlhovej pasce?

V podstate existuje niekoľko zásadných chýb, kvôli ktorým sa ľudia zadlžujú a dostávajú sa do dlhovej pasce. Medzi najčastejšie z nich patria tieto:

  • Míňanie bez rozmyslu. Bohatý Ježiško, luxusná dovolenka v lete, novšia kuchyňa či najnovšie technologické vychytávky. Potom stačí len krátky výpadok príjmu, a ten vám spôsobí problémy, na ktoré ste doteraz ani len nepomysleli.
  • Žijete len v prítomnosti. Hovorí sa, že treba žiť pre to, čo je teraz. No určite tým nebolo myslené, že v daný moment treba aj míňať, ako sa vám žiada. Odborníci tvrdia, že optimálna čiastka, ktorú by ste mali mať ušetrenú na horšie časy, je 6-násobok vášho mesačného príjmu. Túto čiastku šetrite postupne a odkladajte vždy bokom namiesto neuváženého nakupovania v deň výplaty.
  • Vyhýbanie sa poisteniu majetku. Ročné poistenie vašej nehnuteľnosti je zanedbateľná čiastka oproti tej, ktorá vám zasvieti hneď pri prvej oprave jadra, okien či kuchyne.
  • Odmietanie rád od odborníkov. Väčšina Slovákov finančným poradcom neverí. Pokiaľ si však nájdete niekoho, komu môžete plne dôverovať, taká osoba vám poradí, ako naložiť s vašimi financiami, dlhmi či investíciami.

Ako sa dostať z dlhovej pasce?

Ak ste sa už do dlhovej pasce dostali, čím najrýchejšie sa pokúste dostať z nej von. Ako na to?

  • Vytvorte si finančný plán. Rozoberte si svoje platby a zistite, či nemáte nejaké zbytočné výdavky. Možno sa nájdu dokonca veci, ktoré by sa dali predať a ich predaj nebudete ľutovať.
  • Zjednoťte si pôžičky. K jedným z moderných alternatív zlepšenia finančnej situácie je možnosť spraviť z viacerých pôžičiek Vďaka tomuto kroku získate lepší prehľad o svojich platbách. Refinancovanie pôžičiek vo forme jedného spoločného krátkodobého úveru môže byť navyše omnoho výhodnejšie, ako platiť za viaceré pôžičky s rôznou dobou splatnosti.
  • Osobný bankrot. Taktiež jeden zo spôsobov oddlženia, hoci o niečo komplikovanejší. Oddlženie nie je také jednoduché, ako vyzerá a osoba, ktorá prejde všetkými žiadosťami a dohodami s inštitúciami, musí nakoniec musí 5 rokov žiť z minimálneho rodinného rozpočtu.
  • A nakoniec sme sa dostali snáď k najjednoduchšiemu spôsobu pomoci, ktorý však vyhľadá len veľmi málo ľudí. Nehanbite sa a požiadajte o pomoc špecialistov v dlhovej či inej špecializovanej poradni.

K téme

Témy

dlhdlhová pascapôžičkaPôžičkomat

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Pôžičky

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X