- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Ako vyzerali mince, keď tu bol Slovenský štát? Pozrite si podrobný popis
Ako vyzerali mince, keď tu bol Slovenský štát? Pozrite si podrobný popis
Numizmatika, teda zberateľstvo mincí, je aj dnes celkom rozšírené a obľúbené. Zberatelia sú ochotní za vzácne mince zaplatiť horibilné sumy a veľkej obľube medzi nimi sa aj dnes tešia mince z obdobia fašistického Slovenského štátu. Viete, ako tieto mince vyzerajú?
Mince z čias Slovenského štátu (1939 – 1945) sa stále tešia veľkej obľube hlavne medzi slovenskými zberateľmi. Na tvorbe a príprave týchto mincí sa podieľali výborní umelci svojej doby, akými boli Anton Hám, Andrej Peter, Fraňo Štefunko, Ladislav Majerský, Gejza Angyal, Štefan Groš.
Keďže je týchto mincí pomerne veľké množstvo, aj začínajúci zberatelia sa k ním môžu pomerne ľahko a aj relatívne lacno dostať. Mince vyrazila kremnická mincovňa v nominálnych hodnotách 50 korún, 20 korún, 10 korún, 5 korún, 1 koruna, 50 halierov, 20 halierov, 10 halierov a 5 halierov.
Za najvzácnejšiu dostupnú mincu z čias Slovenského štátu je minca v hodnote 5 halierov a okrem nej je to zlatá 20-korunová minca s portrétom Jozefa Tisa. Tá bola vyrazená len jedna a dostal ju do daru samotný prezident Tiso. Ak vás zaujíma, prečo je práve 5-halierová minca taká vzácna, odpoveď nájdete v kove, z ktorého je vyrazená. Ide o zinkovú mincu, a práve zinok je veľmi nestabilný kov a ľahko a rýchlo podlieha korózii. Ak táto minca nie je ošetrovaná a je vystavená dlhodobej korózii, celá sčernie.
História mincí slovenského štátu
Nové slovenská mena bola zavedená zákonom zo 4. apríla 1939 a bola ňou koruna slovenská (Ks). Vládnym nariadením bola zavedená vlastná ceduľová banka, ktorá dostala názov Slovenská národná banka a jej sídlom bola Bratislava. Pobočky mala aj v Banskej Bystrici, Prešove, Ružomberku, Žiline a v Nitre. Banka mala základná kapitál vo výške 100 miliónov korún slovenských, pričom štát vlastnil 60% z nich. Zvyšok patril Nemeckej Ríšskej banke.
Jedna koruna slovenská mala sto halierov a obsah zlata tejto meny bol 0,03121 gramov čistého zlata. Zaujímavosťou je, že keďže Nemecko po tom, čo obsadilo Prahu, zhabalo celý česko-slovenský zlatý poklad, muselo Slovensko urobiť na svoju novú menu zbierku. Prispelo do nej 90-tisíc darcov a podarilo sa vyzbierať tri kilá čistého zlata, šesťdesiat kilogramov čiastočne zlatého kovu, viac ako tisícosemsto kilogramov čistého striebra a 344 čiastočne strieborných predmetov.
Prvými peniazmi Slovenského štátu však boli československé koruny, pretože sa vlastná mena ešte nestihla vydať. Z toho dôvodu došlo k pretlači československých bankoviek s nápisom Slovenský štát.
Prvé mince, ktorá sa začali raziť v novej mene, boli tie v hodnote 5 korún a 10 halierov. Minca s hodnotou 5 korún bola razená z niklu, pričom 10-halierová minca bola zo zliatiny medi a zinku.
Razba nových mincí Slovenského štátu sa rozbehla naplno v roku 1940, kedy sa do obehu dostali mince v hodnote 20 halierov zo zliatiny zinku a medi a 50 halierov z rovnakej zliatiny. Aj jedna koruna bola vyhotovená z toho istého materiálu. V roku 1941 sa začalo s razbou dvadsaťkorunovej mince zo striebra. O rok neskôr sa do obehu dostala minca v hodnote 5 halierov zo zinku a od roku 1942 sa razili aj dvadsať a päťdesiathalierové mince, ktoré boli vyrobené z hlinníka. Ako posledná sa do obehu dostala strieborná minca v hodnote 10 korún.
Zaujímavé je, že raz strieborné mince v čase vojny si nemohol dovoliť žiaden európsky štát. Práve z tohto dôvodu bola koruna slovenská v tom čase veľmi obľúbenou menou a získala si prezývku dunajský dolár.
Prehľad mincí z obdobia Slovenského štátu
5 halierov
Minca v hodnote 5 halierov bola vyrazená v roku 1942 zo zinku. Na prednej strane sa nachádza nominálna hodnota 5 h a rubová strana zobrazuje štátny znak, nápis Slovenská republika a rok 1942.
Keďže túto mincu môžeme zaradiť medzi vzácne mince Slovenského štátu, jej cena sa pohybuje okolo 30 až 40 eur.
10 halierov
Desaťhaliernik bol vyrazený zo zliatiny medi a zinku s vyobrazením Bratislavy s hradom a podhradím. Desaťhaliernik patrí medzi mince s obdobia Slovenského štátu, ktoré nájdete na stránke Bazoš za sumu okolo 5 eur.
20 halierov
V roku 1940 sa do obehu dostal dvadsaťhaliernik zo zliatiny medi a zinku na rube s Nitrianskym hradom. Jeho cena sa medzi zberateľmi dnes pohybuje okolo 10 eur.
50 halierov
Táto minca je vyrazená zo zliatiny medi a niklu a zobrazuje pluh s brázdou.
1 koruna
Jedna koruna je vyrazená tiež zo zliatiny medi a zinku a vyobrazuje obilie.
5 korún
Päťkorunáčka bola niklová minca, ktorá na prednej lícovej strane mala slovenský štátny znak, nápis 5 korún slovenských, číslica 5 a uvedený rok. Do obehu sa dostala 26. júla 1939. Na zadnej strane mince bol portrét Andreja Hlinku a nápis: Za Boha život – za národ slobodu.
Cena mince v hodnote 5 korún kúpite od sumy 9 eur.
10 korún
Bola vydaná v roku 1944, vyrazená bola zo striebra a zobrazuje knieža Pribinu.
20 korún
Táto minca bola uvedená do obehu v roku 1941 a tiež bola vyrazená zo striebra a zobrazuje Cyrila a Metoda. Dnes je na predaj aj v cene okolo 10 eur.
50 korún
Na tejto minci je vyobrazený portrét prezidenta Jozefa Tisa a dnes sú tieto mince medzi zberateľmi na predaj za okolo 11 eur.