Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyzerali mince, keď tu bol Slovenský štát? Pozrite si podrobný popis

mince slovenského štátu
www.limitamince.sk
26. septembra 2017 Tlačiť

Numizmatika, teda zberateľstvo mincí, je aj dnes celkom rozšírené a obľúbené. Zberatelia sú ochotní za vzácne mince zaplatiť horibilné sumy a veľkej obľube medzi nimi sa aj dnes tešia mince z obdobia fašistického Slovenského štátu. Viete, ako tieto mince vyzerajú?

Mince z čias Slovenského štátu (1939 – 1945) sa stále tešia veľkej obľube hlavne medzi slovenskými zberateľmi. Na tvorbe a príprave týchto mincí sa podieľali výborní umelci svojej doby, akými boli Anton Hám, Andrej Peter, Fraňo Štefunko, Ladislav Majerský, Gejza Angyal, Štefan Groš.

Keďže je týchto mincí pomerne veľké množstvo, aj začínajúci zberatelia sa k ním môžu pomerne ľahko a aj relatívne lacno dostať. Mince vyrazila kremnická mincovňa v nominálnych hodnotách 50 korún, 20 korún, 10 korún, 5 korún, 1 koruna, 50 halierov, 20 halierov, 10 halierov a 5 halierov.

Za najvzácnejšiu dostupnú mincu z čias Slovenského štátu je minca v hodnote 5 halierov a okrem nej je to zlatá 20-korunová minca s portrétom Jozefa Tisa. Tá bola vyrazená len jedna a dostal ju do daru samotný prezident Tiso. Ak vás zaujíma, prečo je práve 5-halierová minca taká vzácna, odpoveď nájdete v kove, z ktorého je vyrazená. Ide o zinkovú mincu, a práve zinok je veľmi nestabilný kov a ľahko a rýchlo podlieha korózii. Ak táto minca nie je ošetrovaná a je vystavená dlhodobej korózii, celá sčernie.

História mincí slovenského štátu

Nové slovenská mena bola zavedená zákonom zo 4. apríla 1939 a bola ňou koruna slovenská (Ks). Vládnym nariadením bola zavedená vlastná ceduľová banka, ktorá dostala názov Slovenská národná banka a jej sídlom bola Bratislava. Pobočky mala aj v Banskej Bystrici, Prešove, Ružomberku, Žiline a v Nitre. Banka mala základná kapitál vo výške 100 miliónov korún slovenských, pričom štát vlastnil 60% z nich. Zvyšok patril Nemeckej Ríšskej banke.

Jedna koruna slovenská mala sto halierov a obsah zlata tejto meny bol 0,03121 gramov čistého zlata. Zaujímavosťou je, že keďže Nemecko po tom, čo obsadilo Prahu, zhabalo celý česko-slovenský zlatý poklad, muselo Slovensko urobiť na svoju novú menu zbierku. Prispelo do nej 90-tisíc darcov a podarilo sa vyzbierať tri kilá čistého zlata, šesťdesiat kilogramov čiastočne zlatého kovu, viac ako tisícosemsto kilogramov čistého striebra a 344 čiastočne strieborných predmetov.

Prvými peniazmi Slovenského štátu však boli československé koruny, pretože sa vlastná mena ešte nestihla vydať. Z toho dôvodu došlo k pretlači československých bankoviek s nápisom Slovenský štát.

Prvé mince, ktorá sa začali raziť v novej mene, boli tie v hodnote 5 korún a 10 halierov. Minca s hodnotou 5 korún bola razená z niklu, pričom 10-halierová minca bola zo zliatiny medi a zinku.

Razba nových mincí Slovenského štátu sa rozbehla naplno v roku 1940, kedy sa do obehu dostali mince v hodnote 20 halierov zo zliatiny zinku a medi a 50 halierov z rovnakej zliatiny. Aj jedna koruna bola vyhotovená z toho istého materiálu. V roku 1941 sa začalo s razbou dvadsaťkorunovej mince zo striebra. O rok neskôr sa do obehu dostala minca v hodnote 5 halierov zo zinku a od roku 1942 sa razili aj dvadsať a päťdesiathalierové mince, ktoré boli vyrobené z hlinníka. Ako posledná sa do obehu dostala strieborná minca v hodnote 10 korún.

Zaujímavé je, že raz strieborné mince v čase vojny si nemohol dovoliť žiaden európsky štát. Práve z tohto dôvodu bola koruna slovenská v tom čase veľmi obľúbenou menou a získala si prezývku dunajský dolár.

Prehľad mincí z obdobia Slovenského štátu

5 halierov

Minca v hodnote 5 halierov bola vyrazená v roku 1942 zo zinku. Na prednej strane sa nachádza nominálna hodnota 5 h a rubová strana zobrazuje štátny znak, nápis Slovenská republika a rok 1942.

Keďže túto mincu môžeme zaradiť medzi vzácne mince Slovenského štátu, jej cena sa pohybuje okolo 30 až 40 eur.

mince slovenský štát 5 halierov
www.limitamince.sk

10 halierov

Desaťhaliernik bol vyrazený zo zliatiny medi a zinku s vyobrazením Bratislavy s hradom a podhradím. Desaťhaliernik patrí medzi mince s obdobia Slovenského štátu, ktoré nájdete na stránke Bazoš za sumu okolo 5 eur.

mince slovenský štát predaj
www.limitamince.sk

20 halierov

V roku 1940 sa do obehu dostal dvadsaťhaliernik zo zliatiny medi a zinku na rube s Nitrianskym hradom. Jeho cena sa medzi zberateľmi dnes pohybuje okolo 10 eur.

mince slovenský štát bazoš
www.limitamince.sk

50 halierov

Táto minca je vyrazená zo zliatiny medi a niklu a zobrazuje pluh s brázdou.

mince slovenský štát cena
www.limitamince.sk

1 koruna

Jedna koruna je vyrazená tiež zo zliatiny medi a zinku a vyobrazuje obilie.

Mince slovensky stat jedna koruna.jpg
www.limitamince.sk

5 korún

Päťkorunáčka bola niklová minca, ktorá na prednej lícovej strane mala slovenský štátny znak, nápis 5 korún slovenských, číslica 5 a uvedený rok. Do obehu sa dostala 26. júla 1939. Na zadnej strane mince bol portrét Andreja Hlinku a nápis: Za Boha život – za národ slobodu.

Cena mince v hodnote 5 korún kúpite od sumy 9 eur.

mince slovenský štát 5 korún
www.limitamince.sk

10 korún

Bola vydaná v roku 1944, vyrazená bola zo striebra a zobrazuje knieža Pribinu.

mince slovenský štát predaj
www.limitamince.sk

20 korún

Táto minca bola uvedená do obehu v roku 1941 a tiež bola vyrazená zo striebra a zobrazuje Cyrila a Metoda. Dnes je na predaj aj v cene okolo 10 eur.

20 korún slovenský štát
www.limitamince.sk

50 korún

Na tejto minci je vyobrazený portrét prezidenta Jozefa Tisa a dnes sú tieto mince medzi zberateľmi na predaj za okolo 11 eur.

mince slovenský štát 1939
www.limitamince.sk

K téme

Témy

3mince slovensky stat

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X