Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Akú pokutu môžem dostať, ak vydaný doklad z pokladnice nespĺňa zákonom stanovené náležitosti?

Pokuta ak pokladničný doklad nespĺňa zákonom stanovené podmienky
Fotobanka Pixmac
13. júla 2011 Tlačiť

Podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 289/2008 Z. z.  o  používaní elektronickej registračnej pokladnice (ďalej len „zákon o ERP“) a o zmene a doplnení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.

Základné náležitosti, ktoré musí obsahovať pokladničný doklad

Ustanovenie § 8 ods. 1 zákona o ERP upravuje základné náležitosti, ktoré musí obsahovať pokladničný doklad. Ide prinajmenšom o tieto údaje:

a) daňový kód elektronickej registračnej pokladnice,b) daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom DPH,c) identifikačné číslo pre DPH, ak podnikateľ je platiteľom DPH,d) ochranný znak,e) poradové číslo pokladničného dokladu od poslednej dennej uzávierky,f) dátum a čas vyhotovenia pokladničného dokladu,g) označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a priradenie sadzby DPH,h) cenu tovaru alebo cenu služby,i) obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,j)  základ DPH, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa sadzieb,k) sadzbu DPH alebo údaj o oslobodení od DPH, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa sadzieb,l) výšku DPH spolu, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa sadzieb,m) zaokrúhlenie ceny,n) celkovú sumu platenej ceny,o) ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitného predpisu.

Ukladanie sankcií za porušenie povinnosti vyplývajúcich zo zákona o ERP upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“).

Podľa ustanovenia § 35 ods. 8 písm. b) bodu 2. zákona o správe daní  daňový úrad môže uložiť fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá vydá pokladničný doklad alebo paragón, ktorý nespĺňa náležitosti podľa osobitného predpisu, pokutu vo výške od 30 eur do 330 eur. Pri každom ďalšom zistení porušenia môže daňový úrad uložiť podnikateľovi od 160 eur do 1 600 eur.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X