Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Akvizície plánuje podľa prieskumu Ernst & Young len 25 % firiem

Akvizície plánuje podľa prieskumu Ernst & Young 25 % firiem
Fotobanka Pixmac
13. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aktivity firiem v oblasti fúzií a akvizícií brzdí nedôvera v globálnu ekonomiku a rozdielne názory predávajúcich a kupujúcich na cenu podnikov.

 
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Ernst & Young, podľa ktorého neveľmi priaznivý výhľad globálnej ekonomiky a odlišné predstavy o cenách predávaných podnikov naznačujú, že aktivita v tejto oblasti by sa mohla ešte viac oslabiť.
 

Potenciálni kupci sú opatrní

Akvizíciu v nasledujúcom roku plánuje podľa záverov prieskumu len štvrtina oslovených šéfov podnikov. „Súčasná nepriaznivá ekonomická prognóza a rastúce rozdiely medzi cenovými očakávaniami kupujúcich a predávajúcich ešte viac utlmia investičnú aktivitu na globálnych trhoch, ktorá je už teraz malá, a posilnia opatrnú náladu, ktorá tam panuje,“ konštatuje vedúci partner oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young na Slovensku Jozef Mathia.
 
 
 

Kúpu brzdí nedôvera v ekonomický vývoj

Zo záverov aktuálneho prieskumu investičnej dôvery vyplýva, že globálna ekonomika nevykazuje zlepšenia podľa troch štvrtín respondentov. Štvrtina respondentov pritom považuje za hlavný dôvod, prečo neuzatvárať transakciu, rozpor medzi hodnotou podnikov, ktoré sú potenciálne na predaj, a cenou, ktorú za ne predávajúci požadujú. „Preto neprekvapuje, že o akvizícii v nasledujúcich dvanástich mesiacoch uvažuje iba 25 % oslovených manažérov, čo je najmenej za tri roky existencie prieskumu,“ dodáva Ernst & Young. Výrazne sa znížil aj počet spoločností plánujúcich v nasledujúcom roku predaj, a to z aprílových 31 % na aktuálnych 19 %, čo znamená oveľa menej predávajúcich ochotných rokovať. 
 

Rastie záujem o rozvonuté ekonomiky

Najnovší barometer investičnej dôvery taktiež naznačil, že rozvinuté ekonomiky sa znovu dostávajú do popredia záujmu potenciálnych investorov. „Na prvých štyroch miestach v rebríčku najčastejších investičných destinácií síce nenastala od apríla nijaká zmena, za prvou Čínou sa opäť umiestnili Spojené štáty a za nimi India a Brazília, ale piatu Indonéziu vystriedalo v aktuálnom prieskume Nemecko,“ uvádza Ernst & Young. Čo sa týka jednotlivých odvetví, podľa prieskumu bude v najbližších dvanástich mesiacoch najväčší záujem o akvizície v priemyselnej výrobe, vo finančných službách, v ropnom a plynárenskom priemysle a v odvetví spotrebného tovaru. 
 
Barometer investičnej dôvery (Capital confidence barometer) je prieskum, ktorý pre spoločnosť Ernst & Young dvakrát za rok vykonáva agentúra Economist Intelligence Unit, a to už od novembra 2009. Aktuálne kolo prieskumu bolo vykonané medzi viac než 1 500 generálnymi riaditeľmi a ďalšími vrcholovými manažérmi zo 41 krajín celého sveta. Ernst & Young poskytuje celosvetovo odborné služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X