Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Analytici vidia v daňovej reforme SDKÚ-DS viaceré riziká

Analytici vidia v daňovej reforme SDKÚ DS viaceré riziká
SITA
5. novembra 2012 Tlačiť

Riaditeľ INESS Richard Ďurana považuje návrh daňovej reformy SDKÚ-DS za veľmi nešťastný a autorom konceptu odporúča zamerať sa na výdavkovú stranu verejných financií, kde existuje veľký priestor na šetrenie.

 
Daňová reforma SDKÚ-DS je súčasťou pripravovaného programu strany s názvom Silné Slovensko, ktorý by mala opozičná strana schváliť na programovej konferencii 17. novembra.
 

SDKÚ chýbajú analýzy daňovej reformy

(SITA) – Zámer opozičnej SDKÚ-DS zaviesť rovnú 15-percentnú daň z príjmov a zároveň aj daň z bezhotovostných transakcií má podľa analytikov viaceré riziká. Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš napríklad upozorňuje, že v daňovom systéme by sa nemali robiť experimenty bez analýz. „V návrhu vidím ako hlavne pozitívum jednoduchý výber a kontrolu, súčasne tam je však viacero rizík – možný presun zdanenia zo spotreby na výrobu, motivácia k barterovej výmene a hotovostnému styku alebo možnosti obchádzania cez iné krajiny,“ zhodnotil návrh SDKÚ-DS pre agentúru SITA Goliaš.
 
 
Šéf INEKO zároveň odporúča predovšetkým analyzovať, kto by na novú daň najviac doplatil a kto by naopak ušetril na znížení iných daní. „Ak by nakoniec došlo k realizácii návrhu, mal by byť zavadzaný postupne, určite nie v radikálnych zmenách daňového systému,“ dodáva Goliaš. 
 

Radšej škrtať z výdavkov

Riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz – INESS Richard Ďurana považuje návrh daňovej reformy SDKÚ-DS za veľmi nešťastný. „Autorom konceptu odporúčame zamerať sa pri kompenzácii výpadkov na príjmovej strane po chvályhodnom a hospodársky prospešnom znížení priamych daní a DPH na výdavkovú stranu verejných financií, kde existuje veľký priestor na šetrenie, napríklad zavedenie skutočne adresných sociálnych dávok namiesto plošného vyplácania príspevkov tým, ktorí ho nepotrebujú. Štát nepotrebuje vyššie príjmy, potrebuje sa zbavovať výdavkov, ktoré sú drahé a neprinášajú hodnotu,“ uvádza Richard Ďurana. 
 
V prípade zavedenia dane z bezhotovostných transakcií podľa Richarda Ďuranu hrozí, že občania by platili novú daň pri každom nákupe platobnou kartou, pri prijatí dôchodku na bankový účet, či pri poslaní vreckového deťom od rodičov. „Ďalším veľkým rizikom je veľký objem transakcií, ktorý umožňuje politikom novú daň nastaviť na relatívne nízku úroveň. V prípade jej zvýšenia o 100 % (z 0,1 na 0,2 %) asi ťažko možno očakávať ľudí v uliciach, keby sa zvyšovala daň z príjmu z 19 na 38 %, situácia by asi bola iná. Preto táto daň v sebe nesie potenciál ľahkého zneužitia na ďalšie zvyšovanie daňového zaťaženia,“ upozorňuje riaditeľ INESS. 
 

Podľa SaS je návrh nevhodný

Predseda SaS Richard Sulík nepovažuje návrh SDKÚ-DS za dobrý. „Ja si myslím, že tento návrh je do existujúceho daňového systému nevhodný,“ vyhlásil v pondelok Sulík. Zároveň dodal, že zdaňovaním bezhotovostných transakcií by sa výrazne narušil dnešný existujúci daňový systém. „Ľudia by jednoducho začali utekať, začali by bartrovať, začali by si robiť vzájomné zápočty pohľadávok a začali by samozrejme v čo najväčšej miere platiť v hotovosti, a tak ďalej,“ priblížil možné negatívne dôsledky daňovej reformy SDKÚ-DS Sulík. 
 
Šéf liberálov taktiež upozorňuje, že pokiaľ by mal byť novou daňou zaťažený kompletný finančný bezhotovostný obrat na Slovensku, tak by táto suma predstavovala približne 40-násobok slovenského HDP. „Toto by jednoducho zabilo medzibankový trh, to ho môžeme rovno zakázať,“ uviedol Sulík s tým, že daň z bezhotovostných transakcií by sa netýkala len bánk, ale aj napríklad DSS-iek či správcovských spoločností. 
 

Nový program SDKÚ-DS

Daňová reforma SDKÚ-DS je súčasťou pripravovaného programu strany s názvom Silné Slovensko, ktorý by mala opozičná strana schváliť na programovej konferencii 17. novembra. Ako povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, program má byť alternatívou súčasnej vlády socialistov. „Nechceme Slovensko chudobné a socialistické ale silné a moderné. Namiesto falošných istôt chceme dať ľuďom nádej, že sa môžu mať lepšie, cítiť sa bezpečne a vidieť v tejto krajine svoju budúcnosť,“ zdôraznil s tým, že pred programovou konferenciou program prejde diskusiou v regionálnych štruktúrach. 
 
Najvýraznejším návrhom SDKÚ-DS má byť zavedenie 15 percentnej rovnej dane. „Chceme znížiť dane z príjmu na 15 percent, čo bude znamenať okamžitý nárast čistých príjmov. Chceme tiež znížiť DPH na 15 percent, čo zas vytvorí priestor na brzdenie inflácie,“ uviedol Kaník. Podľa neho je cieľom SDKÚ-DS podpora rastu hospodárstva a konkurencieschopnosti Slovenska. 
 

Daň za každú platbu

SDKÚ-DS pri svojom návrhu vychádza z údajov Národnej banky Slovenska. Výpadok štátnych príjmov zo zníženia dane chce kompenzovať daňou z bezhotovostných platieb, ktorá vytvorí veľké zdroje a nahradí výpadky. Podľa návrhu SDKÚ-DS by sa platila z každej bezhotovostnej transakcie daň vo výške 0,1 percenta. Takáto daň by sa platila pri platbe kartou za obed či v obchode, pri platbe nájomného, ale aj pri veľkých transakciách bánk. „Z desiatich eur je to jeden cent. To je menej ako sprepitné za kávu,“ uviedol Kaník. Podľa neho na inštitúcie, v ktorých sa kapitál obracia rýchlo, bude daň dopadať výraznejšie, ale malí a strední podnikatelia a zamestnanci na tom získajú. 
 
Výber takejto dane by bol podľa Kaníka jednoduchý a neznamená žiadne nové administratívne kapacity. „Vyberali by ju banky cez svoje softvéry a 0,1 percenta by sa odviedlo automaticky do štátnej pokladne. Na konci roka by občan dostal výpis koľko zaplatil a o to by sa mu znížil daňový základ z príjmu,“ uviedol Kaník. Podľa neho keby sa to osvedčilo, možno uvažovať, či sadzbu dane nezvýšiť na 0,2, a pritom ísť ešte viac dole s daňou z prímu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X