Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Audítori by mohli by byť užitoční aj pri kontrole daní

Audítori by mohli by byť užitoční aj pri kontrole daní
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Audítori by podľa Slovenskej komory audítorov mohli byť užitoční aj pri daňových kontrolách, verejnom obstarávaní či poskytovaní úverov.
 
Podľa prezidenta komory Ondreja Baláža by správa audítora s jeho stanoviskom mohla byť účinným nástrojom aj pri dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, najmä ak by sa číslo licencie audítora spoločnosti uvádzalo v účtovnej uzávierke, ktoré majú byť od budúceho roka dostupné už aj na internete.
 

Veľké firmy vraj dávajú na repre viac ako na audit

Audítori chcú svojimi aktivitami aj naďalej upozorňovať odbornú verejnosť na svoje nezastupiteľné miesto v hospodárskom priestore Slovenska, na významnú rolu pri vytváraní férových podmienok podnikania v systéme finančnej a daňovej kontroly štátu. Slovenská komora audítorov sa teší, že parlament neodobril navrhované zvýšenie limitu pre povinný audit a odmieta názor rezortu hospodárstva, že audit komplikuje a zdražuje podnikanie menším podnikom. 
 
„Považovať audit za administratívnu záťaž môžu len takí podnikatelia, ktorí nechcú podnikať transparentne a chcú mať voľné ruky pre rôzne formy daňových únikov. Je mylný názor, že zvýšenie hraníc povinného auditu prinesie podporu malého a stredného podnikania. Malé a stredné podniky nemusia mať overenú účtovnú uzávierku ani v zmysle súčasne platnej legislatívy a veľké spoločnosti vynakladajú na účely repre a daňovo neuznaných položiek oveľa vyššie sumy ako náklady na audit. Len manažmentu v niektorých prípadoch vyhovuje, ak audit povinný nie je,“ povedal prezident Slovenskej komory audítorov Ondrej Baláž.
 

 
Podľa návrhu ministerstva hospodárstva sa mali hranice pre povinný audit zdvihnúť pri majetku spoločnosti zo súčasného jedného milióna eur na 1,5 milióna eur a pri čistom obrate zo súčasných dvoch na tri milióny eur. Audítori podľa Baláža už viackrát upozorňovali, že zvýšením hraníc by sa ohrozil výber daní. 
 
V súčasnosti je na Slovensku okolo 830 audítorov, približne rovnaký počet asistentov audítora a 237 audítorských spoločností. V čase vzniku Slovenskej komory audítorov v roku 1992 začínalo v tejto profesii necelých štyristo expertov. V roku 2001 sa Slovenská komora audítorov stala členom Medzinárodnej federácie audítorov (IFAC) a v roku 2002 členom Európskej federácie audítorov (FEE). Od roku 2004 sa v Slovenskej republike pri audite a súvisiacich službách používajú Medzinárodné audítorské štandardy ISA a Etický kódex IFAC.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X