Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bankový odvod ohrozuje úverovanie podnikateľov

Bankový odvod ohrozuje úverpvanie podnikateľov
Ilustračné foto: Stock - photo
25. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Za každý jeden milión eur aktív banky na Slovensku zaplatili na odvode 3 059 eur.
 
Je to 10-krát viac ako priemer sledovaných krajín.
 

Slovenské banky mali vlani najvyšší bankový odvod v EÚ

„Banky v Nemecku uhradili len 92 eur, v Británii 185 eur a Maďarsku 596 eur na každý milión aktív,“ uvádza Slovenská banková asociácia (SBA).V súčasnosti má v EÚ zavedený bankový odvod alebo jeho obdobu 15 krajín.
 
Aj vzhľadom na pripravované ďalšie zaťaženie bankového sektora (daň z finančných transakcií) je podľa asociácie potrebné prehodnotiť výšku bankového odvodu a znížiť ju na úroveň priemeru krajín EÚ.
 
 

Negatívny dopad na úvery

Jedným z rizík vysokého bankového odvodu je negatívny vplyv na kapitál, teda vlastné zdroje banky. Len za posledné štyri roky polovica zisku slovenských bánk sa nevyplatila na dividendách, ale posilnila kapitál bánk. Aj vďaka tomu slovenský bankový sektor patrí podľa bankovej asociácie dlhodobo medzi najstabilnejšie. Ako doplnila asociácia , nedostatok vlastného kapitálu ohrozuje nielen stabilitu sektora, no zhoršuje aj prístup k úverom.
 
Najvyšší bankový odvod v EÚ sa podľa asociácie zaviedol na Slovensku práve v čase, keď klesá objem poskytnutých úverov firmám.
 
Neprimerane vysoký bankový odvod môže mať v strednodobom horizonte aj negatívny dopad na rast úverovania firiem . Ak by sa polovica zo slovenského bankového odvodu dostala do kapitálu (vlastných zdrojov), mohli banky teoreticky zvýšiť v roku 2012 ponuku úverov pre firmy o 680 mil. eur. Pri plánovanej cieľovej sume pre odvod (miliarda eur) to predstavuje už 3,8mld. eur nových firemných úverov.
 

Špeciálny odvod stál slovenské banky viac ako dane

Celkovo slovenské banky vlani na bankovej dani odviedli 169, 8 mil. eur, čo je podľa asociácie viac ako na dani z príjmov. Tá predstavovala sumu 96,7 mil. eur. Aj vďaka tomu efektívna daňová sadzba pre bankový sektor vzrástla podľa asociácie takmer dvojnásobne z 19 % na 36 %. V uplynulom roku zo 14 bánk, mimo pobočiek, pôsobiacich na Slovensku skončili štyri v strate a neodviedli daň z príjmu.
 

 
Napriek tomu tieto štyri inštitúcie spolu na bankových odvodoch zaplatili podľa asociácie takmer 16 mil. eur, čo je 9,4 % z celkového bankového odvodu. „Jedna banka skončila v strate práve pre vysoký bankový odvod, čo priamo negatívne vplývalo na jej kapitálovú pozíciu,“ uviedla asociácia. 
 
Napríklad holandská vládna komisia nedávno konštatovala, že je potrebné „znovu prehodnotiť  bankovú daň, pretože má nepriaznivý vplyv na akumuláciu kapitálu“. Zaťaženie bánk bankovou daňou je pritom v Holandsku cca 13-krát nižšie ako na Slovensku, uviedla SBA.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X