Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bohatstvo sa meria najmä vašim časom

Bohatstvo sa meria najmä vaším časom
Fotobanka Pixmac
29. apríla 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť
Ivo Toman v úvode svojej knihy Úspěšná sebamanipulace hovorí, že väčšina ľudí to bohužiaľ v živote nikam nedotiahne. Aspoň teda podľa štatistík nie. 
 
Iba 5% ľudí v každej ľudskej činnosti to dotiahne až nahor. V predaji, bankovníctve, v politike, v športe…
 

Najdôležitejšia je osobnosť človeka 

Čo vám bráni v tom, aby ste boli úspešní? Tí neúspešní tvrdia, že vonkajšie okolnosti. Tí úspešní tvrdia, že im v úspechu nebráni vlastne nič. S tým druhým názorom súhlasí aj autor knihy.
 
Pokiaľ vám niečo bráni, tak len to, čo vypĺňa vnútro vašej hlavy. Nie je to však IQ. Často totiž i ľudia s menším IQ môžu byť úspešnejší ako tí múdrejší. Taktiež často zarábajú aj viac peňazí ako tí, ktorí majú vzdelanie a tituly. 
 

 
K tomu, aby ste boli úspešní, musíte vedieť usmerňovať svoje myšlienky žiaducim smerom. Ide o to vypestovať si určité vzorce jednania, určité návyky a vďaka tomu môžete byť úspešní. Veľa sa hovorí o cieľoch. Zabúda sa však na najdôležitejšiu vec. To, aký máte cieľ, ani cesta, po ktorej idete k cieľu, nie sú tak dôležité, ako vaša osobnosť. Pretože len určitý typ človeka svoj cieľ dosiahne. 
 

Ako ďaleko sa dá dostať?

Pozrime sa na ľudský život z hľadiska času a peňazí. Podľa týchto dvoch hľadísk môžeme ľudský život rozdeliť na tri etapy. Prvé je obdobie učenia. Vtedy žiadne peniaze nemáte. Niekto vás musí podporovať. Väčšinou sú to rodičia, niekedy štát. 
 
Potom prichádza druhé obdobie – obdobie práce. A tu by ste už mali mať peniaze, ktoré ste získali vlastnou zásluhou. Vaše príjmy by sa mali v tomto období zvyšovať. Nakoniec by malo prísť obdobie odpočinku. V ňom by ste si mali užívať svoje peniaze alebo dôchodok. Je to však naozaj tak? Z pohľadu peňazí v drvivej väčšine prípadov nie. Dôvodom je to, že vaše príjmy v dôchodku budú len určitým percentom z tých najvyšších príjmov, ktoré ste mali predtým, než ste išli do dôchodku. A k tomu ich ešte znižuje inflácia. 
 

Bohatstvo sa nemeria peniazmi 

Predstavte si 100 kojencov narodených v nejakej pôrodnici počas jedného mesiaca. Sto rovnakých ľudí (dve nohy, dve uši atď.) sa vydá na svoju životnú cestu. Po období destva sa cez 40 rokov starajú o seba a svoje rodiny. A po vyše 60 rokoch dôjdu do bodu, keď by mali začať odpočívať. Podľa štatistík sú pritom rozdelení takto: 
 
  • Bohatí 1
  • Zaistení 4
  • Stále pracujú 5
  • Po smrti 36
  • Potrebujú cudziu pomoc 54 
  • Spolu: 100 
 
Iba jeden z nich si pritom skutočne môže užívať, lebo je bohatý. Čím sa však v tomto príade to bohatstvo definuje? Čoho má daný človek veľa? Veľa ľudí odpovie, že peňazí, lenže tie majú aj zaistení. Bohatý človek má ešte veľa niečoho iného, než sú peniaze. Je to čas. Bohatstvo sa totiž meria množstvom voľného času, ktorým disponujete.
 

Súvis s peniazmi

Podľa štatistiky z USA asi 4% ľudí má veľa peňazí. Často i viac ako tí bohatí, ale už nemajú čas. To sú zaistení ľudia. To sú tí, ktorí vybudovali veľké firmy a musia sa o ne neustále starať. Ďalších 5% ľudí namiesto toho, aby odpočívali, stále pracuje. U nás je toto číslo ešte vyššie. To sú naši klasickí dôchodcovia, ktorí hovoria: „Ja mám kopec času. Ale iba do večera, potom musím ísť na nočnú smenu strážiť sklad.“
 
Dosť veľká skupina ľudí, až 36 %, sa odpočinku ani nedožije. Zostáva ešte 54% ľudí. Tí sú odkázaní na cudziu pomoc. Väčšinou žijú len z dôchodku, inými slovami sú na hranici alebo pod hranicou biedy. Zo štatistiky teda vyplýva, že do dôchodku sa 95% ľudí nenaučí zarábať dosť peňazí. 
 
A pritom sme rovnakí. Nie je to v IQ, nie je to v bohatých rodičoch. Je to v našom myslení. 
 
Zdroj: Ivo Toman, Úspešná sebamanipulace – Tajemství vnitřní mluvy, TAXUS International s.r.o., Praha, 2008, ISBN: 8586011220207
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X