Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cena tepla pre domácnosti sa zvýši o 2%

Cena tepla pre domácnosti sa zvýši o 2 %
(c)Ivan Fleischer Ilustračné foto SITA
29. novembra 2012 Tlačiť

Cena tepla pre domácnosti sa v budúcom roku mierne zvýši. Ako informoval na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný, jednotková cena sa zvýši v priemere o 2 %.

 
“Spotrebitelia sa ale ďalšieho dramatického zvyšovania cien tepla zatiaľ nemusia obávať,“ uistil Obšivaný. Za zvyšovaním budúcoročných cien tepla pre domácnosti je zvýšenie fixnej zložky ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny tepla.
 

Nižší odber,vyššie ceny

(SITA) – “Dôvodom zvyšovania fixnej zložky ceny tepla je nižšia spotreba tepla u odberateľov,“ spresnil Obšivaný. Podľa teplárov objednávky tepla poklesli v priemere o 7 %. Pokles objednávok tepla spôsobili rôzne úsporné opatrenia zo strany odberateľov, ako je napríklad zatepľovanie. “V dôsledku toho sa hodnota fixnej zložky zvýši v priemere o necelých 5 %,“ dodal Obšivaný. 
 
 
Teplári však upozorňujú, že kvôli zvýšeniu jednotkovej ceny tepla nemusia odberatelia za teplo zaplatiť v konečnom dôsledku viac. “Jednotková cena tepla nie je strašiakom. Všetko závisí od toho, koľko si odberatelia tepla objednajú, koľko ho spotrebujú, ako budú šetriť a či výrobca investuje do modernizácie tepelného hospodárstva,“ upozornil Obšivaný. Odberatelia by sa tak mali podľa neho zamerať nie na vývoj jednotkovej ceny tepla, ale koľko z vlastnej peňaženky za dodávky tepla celkovo zaplatia. „Pri dosiahnutí zníženia spotreby tepla zvýšenie jednotkovej ceny tepla o niekoľko percent vôbec neznamená väčšie ročné platby za dodávku tepla,“ zdôraznil Obšivaný. 
 
Variabilná zložka ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 70 % z celkovej ceny, zahŕňa v prevažnej miere náklady na primárne palivo, a teda je závislá od ich cien. “Variabilná zložka ceny tepla v cenách predkladaných úradu ku koncu októbra tohto roka bola v priemere na úrovni roka 2012,“ uzavrel Obšivaný.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X