- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Podnikanie v zahraničí
- Chcete začať podnikať? Toto sú najhoršie a najlepšie krajiny pre biznis
Chcete začať podnikať? Toto sú najhoršie a najlepšie krajiny pre biznis
V každej krajine existujú odlišné podmienky pre podnikanie. V ktorých sa to oplatí, a v ktorých nie?
Ak sa rozhodnete začať podnikať v zahraničí, treba určite vziať do úvahy zvyky medzinárodných dodávateľov, tamojšiu pracovnú morálku, stabilitu krajiny, zhodnotenie výstavby nových zariadení v novej krajine i to, ako skorumpované je tuzemské podnikateľské prostredie.
V posledných troch rokoch FM Global, medzinárodná poisťovacia spoločnosť so 180 ročnou tradíciou, boduje krajiny na základe ekonomickej stability, kvality dodávateľského reťazca a rizikovosti, akej v tej či onej krajine musia podnikatelia a firmy čeliť.
Zoznamu krajín najpružnejších pre podnikanie podľa Resilience Index kraľuje Švajčiarsko, ktoré tak z trónu zosadilo aktuálne druhé Nórsko. Príčinou, prečo si tieto dve krajiny v rokoch 2015 a 2016 prehodili miesta, je skôr nórska závislosť na tržbách z ropy než zásluhou Švajčiarska. „Pokles cien ropy a nórska závislosť na ziskoch z nej sa podpísali na nórskom HDP, čo nakoniec malo vplyv na jeho pokles v rebríčku,“ analyzuje výkonný viceprezident FM Global Bret Ahnell.
FM Global v meraných krajinách monitoruje ekonomické faktory ako HDP na jedného obyvateľa, politické riziká a ovplyvniteľnosť ropou — podľa ktorej sa určuje, ako veľmi je krajina náchylná na zmeny v cenách a dodávkach ropy. Rizikovosť je zhodnotenie citlivosti štátu k prírodným katastrofám. Body v kategórii „dodávateľský reťazec“ záležia na tom, ako dobre sa krajine darí kontrolovať korupciu, kvalitu infraštruktúry a kvalitu miestnych dodávateľov. Švajčiarsko dosiahlo skóre 94,9 bodu v ekonomickej kategórii, 57,2 v rizikovosti a rovných sto bodov v dodávateľskom reťazci.
Slovensko sa po sčítaní bodov vo všetkých kategóriach umiestnilo na štyridsiatej piatej pozícii. Českí susedia sú na 27. priečke. Najhoršie na tom je Venezuela. Táto krajina získala nula bodov za ekonomiku, 24,1 bodu v rizikovosti a iba 2,3 zo sto v kvalite dodávateľského reťazca.
„Venezuela je náchylná k prírodným katastrofám a nemôžu to zmeniť — sú vo veternej oblasti naviac často postihovanej zemetrasením,“ hovorí Ahnell. „Vieme, že po desaťročia majú problémy s vysokou korupciou. Transport tovaru je náročný kvôli zlej infraštruktúre, dodávatelia i celková kvalita zariadenia je podstatne menšia. Nenarazíte tu na mnoho chránených budov s automatickým protipožiarnym systémom. Takisto sucho a možné zavedenie štvordenného pracovného týždňa ovplyvní HDP Venezuely.“
Na umiestnenie krajín v rebríčku vplýva aj teroristická hrozba. FM Global označila Pakistan (117.), Belgicko (17.), Pobrežie slonoviny (58.), Nigériu (116.), Turecko (79.) a Francúzsko (19.) za krajiny, ktorých sa toto riziko týka alebo týkať bude.