Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chcete zamestnať brigádnika? Aké povinnosti vám z toho vyplývajú? Koľko vás bude stáť brigádnik?

Chcete zamestnať brigádnika? Aké povinnosti vám z toho vyplývajú? Koľko vás bude stáť brigádnik?
Fotobanka Pixmac
18. júla 2012 Tlačiť

Leto je čas, kedy mnohí zamestnávatelia uvažujú nad zamestnaním „sezónnych pracovníkov“, lebo si to vyžaduje charakter ich prevádzky, alebo sezónnosť výroby. Keďže sa jedná o jednorazové alebo krátkodobé práce, zamestnávatelia najčastejšie pristupujú k zamestnávaniu prostredníctvom dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. Zamestnávateľ môže zamestnať na sezónnu prácu brigádnika na nasledovné druhy dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Môže živnostník zamestnávať brigádnika na podobné dohody?

Ako môže živnostník zamestnať brigádnika

Už samotný názov napovedá, že uzatvorenie takýchto dohôd nezakladá vznik ani zánik pracovného pomeru a teda samotní pracovníci pracujúci na dohody nemajú nárok na výhody zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru viažúce sa k Zákonníku práce (dovolenka, sociálny fond, odstupné…). Ako môže živnostník zamestnať na dohodu brigádnika?

Jednotlivé dohody sa medzi sebou líšia hlavne počtom hodín, ktoré je možné na ich základe odpracovať, ale tiež samotnou podstatou. Povinnosti vyplývajúce z uzatvorenia ktorejkoľvek z vyššie uvedených dohôd voči zdravotnej, Sociálnej poisťovni a daňovému úradu sú rovnaké.

Dohoda o vykonaní práce by sa mala uzatvárať na práce ktorých výstupom je niečo ucelené, aj viac konkrétnych výstupov. Na túto dohodu je možné odpracovať maximálne 350 hodín za kalendárny rok. Na dohodu o vykonaní práce je možné napríklad zabezpečovať pre živnostníka nejaké práce jednorázového charakteru ako napr. vykonanie inventúry, položenie trávniku, pokládka dlažby…

Dohoda o pracovnej činnosti sa môže uzatvárať aj na pravidelne sa opakujúce činnosti a na túto dohodu môže pracovník odpracovať maximálne 10 hodí týždenne. Na takúto dohodu je možné vykonávať napríklad upratovanie, zásobovanie…

Dohoda o brigádnickej činnosti študentov je už svojím názvom určená pre študentov a na jej uzatvorenie je potrebné aby živnostník disponoval potvrdením o návšteve školy zo strany zamestnanca. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Samozrejme, nie je vylúčené aby študent pracoval pre zamestnávateľa aj na základe dohody o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru sa neplatí zdravotné poistenie ani zo strany zamestnávateľa ani zo strany zamestnanca.

Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tu zamestnanec odvody neplatí, teda mu tento príjem ani nevstupuje do vymeriavacieho základu na nemocenské a dôchodkové poistenie, živnostník zaplatí za takéhoto zamestnanca odvod na úrazové a garančné poistenie v nasledovnej výške:

Poistenie Výška
Úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu (hrubého príjmu)
Garančné poistenie 0,25% z vymeriavacieho základu zamestnanca

Zamestnanca na dohodu je potrebné nahlásiť v Sociálnej poisťovni najneskôr ráno v deň nástupu do zamestnania.Z dohôd sa odvádza preddavok na daň z príjmov fyzických osôb, v závislosti od výšky príjmu prostredníctvom zrážky alebo preddavku na daň z príjmov. Zamestnanec pracujúci na dohodu si môže u zamestnávateľa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.

Príklad

Príklad na výpočet ceny práce (hrubej mzdy zamestnanca a odvodov, ktoré platí zamestnávateľ), teda nákladov živnostníka na zamestnanca v prípade dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru a na základe pracovného pomeru:

Hrubá mzda zamestnanca 335 eur, zamestnanec podpísal vyhlásenie, že si uplatňuje u zamestnávateľa nezdaniteľnú časť základu dane.

Zamestnanec pracujúci na základe pracovného pomeru:

Hrubá mzda 335 eur
Čistá mzda 290,11 eur
Cena práce zamestnanca (náklady zamestnávateľa) 425,91 eur

Zamestnanec pracujúci na základe dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru:

Hrubá mzda 335 eur
Čistá mzda 229,06 eur
Cena práce zamestnanca (náklady zamestnávateľa) 338,51 eur

jl

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X