Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čoraz viac penzistov dostáva dôchodok na účet

Čoraz viac penzistov dostáva dôchodok na účet
Ilustračné foto SITA
16. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Minulý mesiac nadpriemerne stúpol počet dôchodcov, ktorí si dôchodok zo Sociálnej poisťovne nechajú zasielať na svoj súkromný bankový účet, informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

 
Sociálna poisťovňa podľa neho v novembri zaznamenala viac ako 17 tisíc takýchto žiadostí.
 

Viac dôchodkov na účet ako cez poštu

Priemerný mesačný počet žiadostí za január až november tohto roka je necelých 13 tisíc. „Prelomovým v tomto smere bol aj celý rok 2012, keď začal prevažovať počet dôchodkov posielaných na účty poberateľov oproti tým, ktorí dostávajú túto dávku v hotovosti prostredníctvom Slovenskej pošty,“ uviedol hovorca poisťovne.
 
 
Sociálna poisťovňa v novembri tohto roka vyplatila dôchodky na účty 783 392 dôchodcom a v hotovosti 526 982 dôchodcom. „Potvrdil sa tak dlhodobý trend rast záujmu dôchodcov o vyplácanie dôchodkov bezhotovostným stykom, čo je pre nich výhodnejšie najmä z hľadiska bezpečnosti,“ upozornil Višváder. Zriadenie výplaty dôchodku na účet prostredníctvom banky je pritom podľa neho jednoduché.
 

Dôchodok do skoro všetkých bánk

„Sociálna poisťovňa má podpísanú príkaznú zmluvu s takmer všetkými bankami na Slovensku,“ tvrdí. V takomto prípade dôchodca žiada o zmenu spôsobu výplaty dôchodku na príslušnom tlačive, ktoré je dostupné na internetovej stránke Sociálnej poisťovne, v pobočkách poisťovne alebo v bankách. Tlačivo po doplnení identifikačných údajov a čísla účtu zašle dôchodca do príslušnej pobočky alebo na ústredie Sociálnej poisťovne. 
 
Ak by poisťovňa nemala s príslušnou bankou podpísanú príkaznú zmluvu, dôchodca môže o zasielanie dôchodku na účet požiadať neformálnou žiadosťou, kde uvedie svoje identifikačné údaje a číslo účtu v banke s úradne osvedčeným podpisom. Priloží potvrdenie banky o tom, že je majiteľom účtu, na ktorý žiada poukazovať dôchodok a dokumenty zašle do Sociálnej poisťovne. „Dôchodca môže požiadať o zmenu aj osobne priamo v pobočke, kde overia jeho totožnosť a spíšu s ním žiadosť. V tom prípade stačí, ak prinesie potvrdenie z banky o tom, že je majiteľom uvedeného účtu,“ dodal Višváder.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X